Honolulu: hlavní město Havajských ostrovů

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 2. 2018 • Přečteno 6622x

Honolulu je jak hlavním městem, tak i největším městem Havajských ostrovů. Počet obyvatel se pohybuje okolo 370 000.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do USAZobrazit zájezdy

Hlavní město Havajských ostrovů je místem, které nesmí rozhodně žádný turista vynechat. Nachází se zde jedinečný královský palác, skvělá muzea, vyhlídková věž, nejkrásnější pláže včetně světově známé Waikiki, akvárium, obchody a smutné místo válečných dějin Pearl Harbor. Narodil se zde bývalý americký prezident Barack Obama a obyvatelé Honolulu jsou na tuto skutečnost náležitě pyšní. Poznejte havajskou metropoli na ostrově O´ahu, která bývala dříve pouhým přístavem!

První cizinec v přístavu Honolulu

Večerní městoVečerní město

Prvními obyvateli Havajských ostrovů byli dávní polynéští mořeplavci, kteří se dokázali na moři výborně orientovat jen podle postavení slunce, měsíce a hvězd. Díky znalostem proudů a vln měli výborný odhad na otevřeném oceánu. Díky všem těmto znalostem se jim podařilo objevit a osídlit Havajské ostrovy, které se staly nejsevernější hranicí jejich cest.

Plavby přes Tichý oceán utichly okolo roku 1300 a havajská kultura se tak vyvíjela v naprosté izolaci až do roku 1778, kdy dorazil k Havajským ostrovům kapitán James Cook. Od té doby začalo k ostrovům připlouvat stále více a více lodí, které se tady zdržely hlavně proto, aby doplnily zásoby čisté vody. Pár let po objevení připlula i první loď k přístavu Honolulu.

Traduje se, že prvním cizincem, který se v přístavu objevil, byl anglický kapitán William Brown. Když vzniklo Havajské království, bylo jen otázkou času, kdy se Honolulu stane centrem říše. V roce 1845 bylo oficiálně uznáno město Honolulu jako hlavní město Havajského království.

Královská historie v Honolulu

Iolani PalaceIolani Palace

Havajští králové udělali vše proto, aby Honolulu jen vzkvétalo. Žádný turista by neměl vynechat návštěvu královské rezidence Iolani Palace, která byla postavena v roce 1882. Jednalo se o oficiální sídlo havajských králů a královen a na svoji dobu byl Iolani Palace velice moderní stavbou, ve které nechyběla ani první elektřina. Poté co bylo město uznáno jako hlavní metropole v roce 1845, neměli havajští panovníci žádné oficiální sídlo.

Až král Kamehameha III. rozhodl o založení trvalého sídla vlády v Honolulu. O pár let později král Kalakaua, poté co procestoval jiné země, rozhodl o stavbě Iolani Palace. O kousek dál se nachází Ali´iolani Hale, v dnešních dobách sídlo Nejvyššího soudu. Před budovou stojí socha prvního havajského krále Kamehamehy I.

Budova připomíná svojí architekturou palác, není divu, první plány budovy byly navrženy jako budoucí královské sídlo, nicméně král si to na poslední chvíli rozmyslel. Právě na těchto místech pocítíte nejvíce atmosféru bývalého Havajského království.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Od nejsmutnějšího místa až po Čínskou čtvrť

Památník na útokPamátník na útok

Pearl Harbor, nejčernější okamžik válečných dějin USA. V prosinci roku 1941 zaútočilo Japonsko na tuto tichomořskou základnu Spojených států amerických. Útok to byl tak překvapivý, že Američané neměli šanci japonský útok odvrátit. V přístavu byly potopeny nebo zcela zničeny válečné lodě, počet zemřelých přesahuje přes dva tisíce včetně několika civilistů.

Kousek od centra Honolulu je možné navštívit Pearl Harbor, ze kterého je v dnešní době muzeum a můžete tak pohlédnout do novodobých válečných dějin, které znamenaly vstup Spojených států do druhé světové války. Havajské ostrovy bývaly dříve velrybářskou velmocí a byly často označovány jako hlavní centrum všech velrybářů.

Ti se chodili bavit do podniků, zejména v Čínské čtvrti. I v dnešních dobách pocítíte opojné vábení části města, které má svoji jedinečnou čínsko-velrybářskou atmosféru. Věž Aloha nabízí turistům nádherný výhled na okolí přístavu a město. Pro ještě lepší obrázek ikonického Honolulu se doporučuje výšlap na vyhaslou sopku Diamond Head.

Ve městě nechybí ani takové atrakce jako akvárium, které bylo otevřeno roku 1904, a jedná se tak o druhé nejstarší akvárium ve Spojených státech amerických. Pokud chtějí turisté navštívit muzea, doporučuje se muzeum moderního umění anebo Bishop Museum, které nabízí pohled do nejstarší historie ostrovů.

Relax pod sluncem, surfing a nejslavnější pláž Waikiki

Waikiki BeachWaikiki Beach

Pokud si chcete odpočinout a nasát havajské slunce, nabízí se jedna z mnoha pláží města Honolulu. Ala Moana Beach Park je městskou pláží, která je poměrně dost dlouhá, populární a nabízí tak možnost skvělého odpočinku pod sluncem. Tou nejvyhlášenější pláží je zcela jistě Waikiki, která nabízí i skvělé možnosti surfingu, sportu, který k Havajským ostrovům neodmyslitelně patří.

Pláž Waikiki je pro mnohé turisty synonymem pro nezapomenutelný západ slunce, v pozadí posloucháte rytmy hudebního nástroje ukulele a popíjíte nejlepší koktejly. Musíte zde strávit chvíli času, abyste pochopili její kouzlo.

Honolulu jako dynamické město

Vítejte na Havajských ostrovechVítejte na Havajských ostrovech

Honolulu je jak hlavním městem, tak i největším městem Havajských ostrovů. Počet obyvatel se pohybuje okolo 370 000. Kousek od centra se nachází i mezinárodní letiště Honolulu, a proto je tato metropole snadno dosažitelná jak pro Američany, tak pro cizince. V havajštině znamená Honolulu něco jako „chráněná zátoka“. Od pouhé zátoky přes pulzující metropoli plnou krásných památek, pláží a atraktivit, to je Honolulu. To musíte zažít na vlastní kůži!

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd již 5. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/honolulu/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024