Assisi: město svatého Františka

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 20356x

Assisi je duchovním centrem střední Itálie, spojené s životem a působením svatého Františka.

Vyberte si z našich zájezdů do UmbrieZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Svatý František je i patronem zvířat? Věřil totiž, že například ptáci svým zpěvem oslavují svého Stvořitele.

Co se vám vybaví, když se řekne Assisi? Nepochybně svatý František, zdejší rodák a zakladatel františkánského řádu. Assisi je významným duchovním střediskem střední Itálie, po Vatikánu se jedná o nejvýznamnější poutní místo v Itálii. Má výrazně středověký charakter a odkaz svatého Františka je tu cítit na každém kroku.

Assisi, ležící v regionu Umbrie přibližně 25 km od významného města Perugia, patří k nejvýznamnějším poutním místům křesťanského světa. Svatý František, který jako laický kazatel promlouval v celé Itálii, se v Assisi narodil roku 1181, v roce 1209 tu založil františkánský řád a působil zde až do své smrti v roce 1226. Takřka ihned po jeho smrti začali v Assisi na jeho počest stavět rozsáhlou baziliku.

Chrámový komplex na počest svatého Františka

Chrámový komplex San Francesco se skládá z Horní a Dolní baziliky a kláštera. Dochoval se téměř v původní podobě, jde o jednu z nejstarších gotických staveb v Itálii. Jeho nádherná a nákladná výzdoba, na které pracovali ti nejvýznamnější doboví italští umělci, je u kostela žebravého řádu až překvapující.

Do Dolní baziliky, postavené mezi lety 1228–1230, se vstupuje dvojitým portálem, její románsko-gotický interiér je poměrně strohý a málo prosvětlený. Zejména postranní kaple jsou vyzdobeny malbami, jako je například proslulá a kontroverzní Madona od Cimabua. Panna Marie na této malbě drží Jezulátko a ukazuje palcem na svatého Františka. Po jejím boku stojí apoštol Jan, jenž ze srovnání se svatým Františkem patrně nevychází příliš dobře.

Ihned po dokončení Dolní baziliky se začala stavět i Horní bazilika a pracovalo se na ní dalších 23 let. Na rozdíl od své předchůdkyně působí neskutečně velkolepým dojmem a je velmi vzdušná a světlá. Světlo do ní proniká skleněnými okny francouzského původu a má výraznější gotický ráz. I Horní bazilika se může pochlubit dílem od Cimabua, tentokrát se jedná o fresku s názvem Ukřižování.

Skutečnou chloubou je tu především cyklus 28 maleb ze života svatého Františka. S tímto dílem se pojí převrat v západním výtvarném umění, od plochého ikonického byzantského stylu se přechází k realističtějšímu zobrazování postav. V tomto případě je tak například na přirozeném pozadí zobrazen trpící Ježíš s lidskými rysy. I když jde o jeden z nejvýznamnějších souborů italského malířství, o autorství se vedou sporty. Podle nejnovějších badatelských výzkumů je jejich autorem Pietro Cavallini a nikoli Giotto, jak se dříve předpokládalo. Giotto spolu s dalšími umělci na fresce pouze pracoval pod Cavalliniho vedením.

V kryptě pod Dolní bazilikou se nachází hrobka svatého Františka a jsou tam uloženy i další předměty spojené s jeho životem.

Nejen František, ale i svatá Klára

Svatý František není jediný světec, který je s umbrijským poklidným městem Assisi spojován. Působila tu také svatá Klára, zakladatelka ženského řádu, dnes známého jako klarisky. Rozsáhlý komplex gotického chrámu Santa Chiara, postavený mezi lety 1257–1265, má prosté průčelí s bílými a černými pásy a zdobený portál s rozetou.

Mezi cennou výzdobou interiéru si lze rovněž prohlédnout díla takových umělců, jako byli Cimabue či Giotto. Pod kostelem je hrobka svaté Kláry a k vidění je tam i legendární „mluvící kříž“, který dal údajně svatému Františkovi příkaz, aby reformoval církev.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Kostelů na rozdávání

Nad městem se tyčí pevnost Rocca Maggiore ze 12. století, která spolu s pevností Rocca Minore a s městskými hradbami tvořila opevnění Assisi. Vyplatí se vystoupat k ní zejména proto, že je odtud skvělý panoramatický rozhled.

Assisi je město, které má výrazný středověký ráz. Místní úzké uličky doslova lákají k poklidným procházkám. Kromě toho jsou tu k vidění i památky z římské doby a zejména bezpočet kostelů. K těm nejvýznamnějším patří například románský dóm San Rufino se zvonicí a třemi zdobenými portály, kostel Santa Maria Maggiore ze 12. století či kostel Santa Maria sopra Minerva, přestavěný v 16. století z antického chrámu bohyně Minervy z 1. století.

Ten se nachází na centrálním náměstí Piazza del Comune, vzniklém v místech někdejšího římského fóra. Tam stojí i paláce Palazzo del Capitano del Popolo z 13. století s věží Torre del Popolo a dále Palazzo dei Priori ze 14. století, ve kterém dnes sídlí radnice i galerie vystavující obrazy umbrijských mistrů.

V poklidném Assisi se každoročně pořádá řada slavností, hlavní akcí v místním kalendáři je svátek Festa di San Francesco, který připadá na 3. a 4. října. Ať už Assisi navštívíte kdykoliv, vždy tu potkáte řadu poutníků a město svatého Františka na vás bezpochyby silně zapůsobí.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Umbrie)

Zelené srdce Itálie

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Umbrie

Zájezdy do Umbrie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 26. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/assisi/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024