Středověké Spello: historie a umění v srdci Umbrie

Petra Římská Petra Římská, Expert Radynacestu.cz Vydáno 12. 1. 2018 • Přečteno 5042x

Nejnižší část Spella obklopují perfektně dochované antické hradby, táhnoucí se v délce dvou kilometrů.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do UmbrieZobrazit zájezdy

Víte, že...

Italskému regionu Umbrie se pro jeho lesnatou scenérii přezdívá zelené srdce Apeninského poloostrova?

Nádherné umbrijské městečko Spello, územně spadající pod provincii Perugia, je bez diskuze jedno z nejzajímavějších míst centrální Itálie. Osmitisícové město je umístěno ve skutečně výjimečném přírodním prostředí. Ráz kopcovité krajiny pokryté olivovníky a bujnou vegetací je ideálním místem na strávení pár dní dovolené pro milovníky umění, kultury i klidu.

Celé území obce je poseto různými stavbami. Od ruin starověkých římských staveb po křesťanské svatostánky, každá budova je dokladem bohaté historické a politické minulosti Umbrijského regionu. Nejnižší část Spella obklopují perfektně dochované antické hradby, táhnoucí se v délce dvou kilometrů.

Procházka městečkem

Vstupní brána do městečkaVstupní brána do městečka

Do města vedlo několik bran. Nejznámější z nich jsou Porta Urbica, Porta Consolare a Porta Venere. Poslední jmenovaná se stala symbolem Spella díky krásným a majestátním strážným věžím.

Kousek za branou se nachází Palazzo Comunale, palác ze 13. století, který byl v dřívějších dobách radnicí a dnes je historickým a notářským archivem, knihovnou a sídlem prestižní Akademie konstantinských studií. Od této budovy vám doporučujeme projít se úzkými starobylými uličkami ke kostelu Collegiata di Santa Maria Maggiore, jedné z nejdůležitějších památek města.

Byl postaven kolem roku 1000 na základech původního starořímského pohanského chrámu, zasvěcenému bohyni Junoně. O tři sta let později byl dokončen do své současné podoby a zasvěcen Matce Boží. Součástí chrámu je překrásná kaple Baglioni, již vymaloval Pinturicchio, jeden z hlavních představitelů umbrijské malířské školy 15. století.

V blízkém kostele svatého Ondřeje, jenž byl původně sídlem kamaldských mnichů a ve 14. století darován biskupem ze Spoleta františkánskému řádu, visí také jedno z Pinturicchiových děl. Jedná se o slavnou Madonu na trůnu. Pro ucelení obhlídky církevních staveb vám doporučujeme navštívit i kostel svaté Anny a svatého Silvestra, raně středověké stavby postavené mezi 11.–14. stoletím.

V blízkosti kostela Santa Maria Maggiore si nesmíte nechat ujít zajímavou městskou galerii. Pinacoteca civica di Spello umístěna v krásném renesančním kanovnickém paláci vystavuje umělecká díla z 13.–18. století. Z nejlepších exponátů jmenujme dřevěnou, raně středověkou sošku Panny Marie na trůnu s dítětem či slavný obraz Marcantonia Grecchiho zobrazující Pannu Marii s dítětem a svaté.

Zajímavé stavby a místa

Místní soutěží ve výzdobě květinMístní soutěží ve výzdobě květin

Dále od centra města doporučujeme navštívit Villu Fideliu, budovu postavenou za peníze a pro potřeby šlechtické rodiny Urbani v 17. století. Byla zbudována na troskách původní starověké římské svatyně a dnes je vyhledávaná zejména pro svůj nádherný palác se stálou malířskou expozicí. Nachází se zde i rozsáhlý poklidný park, jenž stavbu obklopuje. Krom mnoha kašen, soch a romantických zákoutíček je park během roku také bohatě využíván pro zajímavá kulturní a hudební vystoupení.

Náš krátký itinerář po objevování Spella uzavřeme tipem na návštěvu každoroční oslavy zvané Infiorata Corpus Domini a konané vždy v květnu či červnu. Náboženská slavnost těla a krve Páně se zde slaví neobvykle květinami. V jarním období jsou starobylé cesty města dekorovány svatými obrazy vyrobenými z květů různých barev a velikostí.

Díky této tradici bývá Spellu přezdíváno „Hlavní město květin“. Při této příležitosti se také každoročně odehrává soutěž o nejkrásnější květinovou dekoraci zdobící místní okna, balkóny či uličky.

Petra Římská

Petra ŘímskáExpert Radynacestu.cz

Cestování je nejpříjemnější způsob vzdělávání. Udělejte to pro sebe.

Itálie (Umbrie)

Zelené srdce Itálie

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Umbrie

Zájezdy do Umbrie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/spello/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024