Lebská Sahara: písečný unikát Polska

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 2. 12. 2019 • Přečteno 17520x

Nejvyšší dunou je Górą Łącką vysoká 42 metrů, která nese název podle vesničky Łączki zasypané písečnou masou v 18. století.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do PolskaZobrazit zájezdy

Zůstat v Evropě, a přesto se procházet po poušti, myslíte si, že není možná? Opak je však pravdou a nachazí se ještě blíže, než byste možná čekali. Na jeden takový přírodní unikát narazíte ve Słowińském národním parku, který se nachází na nejsevernějším cípu Polska. Jeho největší atrakcí jsou impozantní písečné duny, kterým se pro jejich jedinečný vzhled přezdívá Lebská Sahara. 

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park NarodowySłowiński Park Narodowy

Impozantní písečné duny, které jsou v Evropě vzácným přírodním úkazem, jsou součástí Słowińského národního parku, kde se na rozloze 186 m² kromě písečných dun rozkládají i větší a menší jezírka, borové lesy, louky se vzácnými rostlinami, rašeliny i bažiny.

Celá zátoka vznikla v důsledku neustálého dorážení mořských vln nanášejících na břeh množství jemného písku a trvalého severozápadního větru. Tak postupně vznikla i dvě pobřežní jezera – Gardno a Łebsko, které je zároveň největším polským jezerem tohoto typu.

Národním parkem bylo území vyhlášeno již v roce 1967 a o 10 let později došlo k jeho zapsání na seznam biosférických rezervací UNESCO. Słowińský národní park je domovem 260 druhů ptáků, řady vzácných motýlů a brouků, ropuch, ještěrek, ale i zmijí. Z větších savců zde můžete při troše štěstí spatřit losy, jeleny či divočáky. Z malých zvířat pak lišky, jezevce a bobry.

Górą Łącką, královna dun

Dunová krajina je v důsledku silného větru, vanoucího zpravidla od západu, neobyčejně proměnlivá. Je to právě vítr, který má největší vliv na utváření současné podoby parku. Má až takovou sílu, že za sebou zanechává mrtvé stromy, a tak z rozlehlé písečné plochy jen tu a tam vykukují jejich pahýly.

Ty však dodávají celé oblasti tajuplnou atmosféru. Nejvyšší dunou je Górą Łącką vysoká 42 metrů, která nese název podle vesničky Łączki zasypané písečnou masou v 18. století. Z jejího hřebenu se vám naskytnou nádherné výhledy na okolní pouštní krajinu plnou písečných dun rozličných tvarů i zabarvení, které se mění v závislosti na denní době.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Další vyhlídková místa

Maják na duně CzołpinoMaják na duně Czołpino

Kromě nejvyšší duny stojí za navštívení i další vyhlídková místa, ke kterým patří věž na hoře Rowokół a maják na duně Czołpino, ze kterého se vám za pěkného počasí naskytne výhled přes borovicový les až na Baltské moře.

Jak se k dunám dostat

K písečným dunám se za hodinu a půl dostanete pěšky z malé osady Rabka, nacházející se na břehu Łebského jezera, která je vstupní branou do národního parku. K dispozici jsou i elektrické vláčky či půjčovna kol.

Nezapomínejte však na to, že se v národním parku můžete pohybovat pouze po vyznačených oficiálních cestách. Cestou se dostanete až na lebskou pláž, která stojí za návštěvu v jakémkoliv ročním období. Koupání si zde sice užijete jen v létě, procházka je to však krásná v kterémkoliv ročním období.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Polsko

Za zážitky do sousedství

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Polska

Zájezdy do Polska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 20. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/lebska-sahara/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024