Chrám nebes: jedna z nejvýznamnějších památek Pekingu

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 9. 5. 2017 • Přečteno 8422x

Jedná se o celý komplex taoistických chrámů, jehož počátky sahají až do 15. století.

Chrám nebes patří spolu se Zakázaným městem mezi nejvýznamnější památky čínské metropole. Nachází se v historické části Pekingu – v tomto městě je těžké definovat centrum. Ačkoli oficiální překlad čínského „Tchien-tchan“ zní „Chrám nebes“, není to chrám v pravém slova smyslu.

Jedná se o celý komplex taoistických chrámů, jehož počátky sahají až do 15. století. Od roku 1998 se nachází na seznamu světového dědictví UNESCO.

Co je to taoismus

Pokud mluvíme o hlavním náboženství v Číně, většinou se lidem vybaví buddhismus. Existují zde však i starší filozofické směry, které jsou také někdy nazývány náboženstvím. Jedním z nich je taoismus, za jehož zakladatele je považován Lao-c’. Některé zdroje považují taoismus za čínské lidové náboženství.

Základní prvky této filozofie jsou poměrně komplikované, hlavní je harmonie a jednota, o stupeň níž v hierarchii pak následují protiklady (jin jang) a na třetím místě stojí nebesa, země a mudrci. Pochopit taoismus je pro Evropana téměř nemožné, ale při návštěvě některého z chrámů můžete aspoň částečně proniknout do tohoto systému uvažování.

Popis chrámu

Strop v chrámuStrop v chrámu

Tato monumentální stavba se skládá z mnoha nádherných a historicky cenných budov. Jelikož se zde císařové modlili za dobrou sklizeň, největší roli vždy hrál obětní oltář. Bývalo zde jediné místo, kde bylo možné kontaktovat bohy. I sám císař musel nejprve projít Palácem odříkání a Klenbou nebes, aby se mohl u oltáře pomodlit.

Síň modliteb je vysoká 31 metrů, byla vystavěna na mramorovém podstavci a svému účelu slouží v téměř nezměněné podobě od roku 1421. Zajímavá je i Zeď ozvěn, která je slavná hlavně díky výborné akustice. Pokud něco zašeptáte na jedné straně zdi, uslyší to člověk stojící na opačném konci.

Kromě obětního oltáře se zde nachází ještě kruhový oltář či oltář nebes. Posledně jmenovaný je v podstatě třípatrovým ochozem, v jehož středu leží kulatý kámen. Největším lákadlem celého komplexu je ale Síň modliteb za dobrou úrodu. Ta byla také postavena a okázale vybavena roku 1420.

Všechny objekty, které se v ní nacházejí, jsou posvátné. Je symbolem chrámu, neboť se jedná o největší budovu, která navíc vypadá jako obrovská věž. V čele této nádherně zdobené síně se nachází modro-zlatý trůn. Pro celý komplex jsou typické modré střechy.

Pár slov o historii

Historie chrámu sahá do roku 1420. Od té doby se tam chodil modlit císař hlavně za dobrou sklizeň. Komplex navštěvoval vždy v období slunovratu, aby přinesl oběti přírodním bohům (Slunce, Měsíce, hvězd, mračen, větru a deště). Jak bylo v minulosti v Pekingu obvyklé, místo určené pro císaře nebylo přístupné veřejnosti.

Tato situace se na počátku 20. století začala měnit, proto i chrám Nebes byl roku 1918 zpřístupněn zájemcům. Důležitým letopočtem je potom rok 1998, kdy byl celý komplex zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Park chrámu Nebes

ParkPark

Jako u každého císařského paláce nebo jiné velkolepé stavby se i zde v nejbližším okolí rozkládá obrovský park odpovídající významu místa. Ačkoli je park velmi rozsáhlý, je poměrně chudý, neboť měl za úkol císaře uklidňovat a hlavně nerozptylovat při meditacích.

Je zde jen několik druhů dřevin, které jsou navíc rozmístěny v pravidelných řadách se stejně velkými rozestupy. To je zcela v souladu s hlavním prvkem taoismu – harmonií. Nenajdete zde téměř žádné květiny, které jsou pro čínské zahrady typické.

Praktické informace (2017)

Individuální cestování po Pekingu je velmi komplikované, hlavně z důvodu jazykové bariéry. Proto je vždy lepší využít služeb taxi. Pokud ale máte zájem o dobrodružnou cestu metrem nebo autobusem, můžete využít linku metra číslo 5 a vystoupit na stanici Tiantan Dongmen (Tiantan je čínský název Chrámu nebes).

Pokud vyjdete z podzemní dráhy východem A, dojdete k východní bráně parku. Je možné využít i velkého množství linkových autobusů.

Chrám je otevřen denně (s výjimkou několika speciálních dnů) od 8.00 do 17.00. Brány do parku jsou otevřeny od 6.00 do 22.00 Kromě samotné prohlídky svatyní pak stojí za to i posedět a relaxovat v parku. Ale je třeba připravit se na to, že se platí vstupné.

Základní vstupné pro návštěvu celého komplexu činí cca 35 CNY (čínských juanů). Je ale možné zaplatit nižší cenu a navštívit pouze některé části. Na základní prohlídku je dobré si rezervovat přibližně 2 hodiny.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/chram-nebes/Doporučujeme z Číny

Nejnovější z ČínyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024