Národní olympijský stadion v Pekingu: největší ocelová konstrukce světa

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 8. 2017 • Přečteno 5843x

Výběrové řízeni na tuto stavbu vyhrála v roce 2003 architektonická kancelář Herzog a Meuron, neboť nejlépe splňovala podmínky vlády.

Čínská lidová republika se poslední dobou velmi rozmáhá. Naleznete zde mnoho supermoderních staveb. Kromě toho si Číňané potrpí na velkolepost – musí mít vše největší, nejvyšší a nejmodernější. Proto také čínské hlavní město kandidovalo na pořadatelství letních olympijských her v roce 2008.

Peking v soutěži s několika dalšími městy vyhrál a v Číně se rozběhly velkolepé přípravy na ještě velkolepější akci. V severní části Pekingu byl postaven olympijský areál nazvaný Olympic Green, v němž se nachází národní olympijský stadion, přezdívaný díky své specifické konstrukci „Ptačí hnízdo“.

Zajímavosti o stadionu

Přezdívá se mu ptačí hnízdoPřezdívá se mu ptačí hnízdo

Jedná se o výjimečnou stavbu, která našla využití nejen při vlastních olympijských hrách. Stadion se stavěl 5 let, práce byly zahájeny již roku 2003 a dokončen byl krátce před olympiádou v roce 2008. Jeho výška je 69 metrů a kapacita 80 000 diváků.

Náklady na stavbu se vyšplhaly na neuvěřitelných 428 milionů dolarů. Hlavními architekty byli Jacques Herzog a Pierre de Meuron. Konstrukce stadionu je spletena z téměř 110 000 ocelových trámů takovým způsobem, že připomíná ptačí hnízdo. Odtud tedy pramení jeho přezdívka.

Historie stavby

Již roku 2001 začaly v Pekingu velkolepé přípravy na mezinárodní událost, která nemá v novodobých čínských dějinách obdoby. Vláda Čínské lidové republiky věnovala pořadatelství olympijských her mimořádnou pozornost. Proto byly vybudovány nové linky metra či další terminál mezinárodního letiště. Hlavní pozornost se ale upírala ke stadionu, na kterém se konal zahajovací i zakončovací ceremoniál.

Výběrové řízení na tuto stavbu vyhrála v roce 2003 architektonická kancelář Herzog a Meuron, neboť nejlépe splňovala podmínky vlády, mezi kterými byla zatahovací střecha, nízké udržovací náklady a v neposlední řadě další využití objektu.
Výstavba byla oficiálně zahájena 24. prosince 2013 a slavnostní zakončení stavby se datuje k 28. červnu 2008. V současné době se jedná spíše o turistickou atrakci než o funkční sportovní areál.

Struktura a popis stadionu

Struktura stadionuStruktura stadionu

Stadion je obrovský – 330 metrů dlouhý, 220 metrů široký a 69 metrů vysoký. Jedná se o největší stadion na území Číny a zároveň o největší ocelovou konstrukci tohoto typu na světě. Ačkoli odpovědnost za konstrukci měla zahraniční firma, spolupracovala s čínskými umělci. Proto se zde prolínají různé kultury. Například obvodový plášť byl inspirován čínskou keramikou s popraskanou texturou.

Základní nosný ocelový rám je vyroben z oceli a obsahuje 24 sloupů. Každý z nich má nosnost vyšší než 1 000 tun. Tyto prvky ale nejsou z důvodu komplikované konstrukce vidět. Stavba svou strukturou připomíná ptačí hnízdo, a tento pojem se ujal nejen v zahraničí, ale i v samotné Číně. Místní obyvatelé jej používají s hrdostí, neboť polévka z ptačího hnízda je v Číně jednou z největších pochoutek.

Zajímavostí je, že i přes obrovskou plochu stadionu je každý divák v centru dění. Nejvzdálenější sedadlo je od středu plochy vzdáleno pouhých 140 metrů, proto je zde výborná viditelnost a není nutné mít tak propracovaný systém monitorů.

Důležitou roli při stavbě hrál též faktor zemětřesení, která jsou na území Pekingu poměrně častá. Většinou bývají lokálního charakteru a mohlo by se stát, že se země zachvěje na jedné části stadionu více než na jiné. Proto je stadion rozdělen na šest samostatných sekcí. Další zajímavostí je, že se konstrukce musela svařovat v noci kvůli roztažnosti oceli.

Střecha je zespodu pokryta membránovou konstrukcí, která chrání interiér před deštěm a větrem. Dešťovou vodu stadion zachycuje a podporuje její využití při zavlažování okolní travnaté plochy. Samozřejmostí je možnost vyhřívání či ochlazování sportoviště.

Kde ho najdete?

Olympic Green se nachází v severní části PekinguOlympic Green se nachází v severní části Pekingu

Olympijský areál Olympic Green se nachází v severní části Pekingu. Pokud pojedete z města na organizovaný zájezd k Velké čínské zdi, je pravděpodobné, že jej navštívíte. Lze sjet z čtvrtého městského okruhu, na čínské poměry relativně jednoduše.

Je to jeden ze sjezdů, kde je informace v angličtině. Umístění areálu je velmi dobré, neboť se nachází pouhých 25 kilometrů od mezinárodního letiště. Návštěvníci mohou kromě stadionu v tomto prostoru navštívit i pagodu Ling Long nebo obrovský aquapark.

Těsně před zahájením olympiády byla otevřena i stanice metra Olympic Park, která se nachází ve čtvrti Čchao-jang. Nespleťte si ji se stanicí metra Olympic Sports Center, která se nachází blíže k centru města.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/narodni-olympijsky-stadion-v-pekingu/Doporučujeme z Číny

Nejnovější z ČínyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024