Jingshan park: významný park v samém srdci Pekingu

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 5. 2017 • Přečteno 3443x

V parku je 5 speciálních míst, na kterých stojí typické čínské pavilony postavené kolem roku 1751.

Jingshan nebo také Ting-Šan (záleží na přepisu) je na čínské poměry sice nevelký, ale velmi významný park umístěný v samém srdci Pekingu. Na jihu téměř sousedí s jednou z největších památek celé země, se Zakázaným městem. Jedná se o turisty i místními návštěvníky vyhledávané místo, neboť park leží na malém pahorku, ze kterého je nádherný výhled na historické i moderní centrum Pekingu.

Nabízí se pohledy na překrásné dřevěné budovy Zakázaného města, o několik kilometrů dále potom uvidíte supermoderní výškové stavby. Celý park se nachází na malém území, na pouhém čtvrt kilometru čtverečním. Proto se může snadno stát, že se zde budete prodírat davy lidí.

Základní historie

Výhled na PekingVýhled na Peking

Podle staré východní filosofie má obydlené místo stát v blízkosti jižního úpatí kopce. To byl pro stavebnictví v Pekingu velký problém, protože se celé město nachází na rovině. Jeden z císařů dynastie Ming tedy nechal v těsné blízkosti připravovaného císařského paláce postavit pahorek.

Bylo to nejen filosofické, ale i pragmatické rozhodnutí, neboť na stavbu tohoto kopečku byla využita hlína vykopaná při stavbě kanálů a vodních příkopů kolem Zakázaného města. Císařský palác tedy stojí u jižního úpatí kopce a zároveň se podařilo zužitkovat vykopanou hlínu. Park byl postaven tak, aby přímo sousedil s příkopem Zakázaného města, což platilo až do roku 1928, kdy zde byla postavena silnice, jež císařské sídlo a zelený prostor odděluje.

Zároveň do té doby nebylo možné dostat se do parku jiným způsobem než severní bránou Zakázaného města, což platilo pouze pro vyvolené. Tak jako do jiných císařských prostor byl vstup sem obyčejným lidem zakázán. Po zpřístupnění parku pro veřejnost v uvedeném roce došlo i k dalším změnám, které byly završeny roku 1949, kdy byl park oficiálně otevřen a stal se jedním ze symbolů čínské metropole.

Popis a praktické informace

Pavilon WanchunPavilon Wanchun

Na rozdíl od jiných zahrad v blízkosti císařských či královských paláců je tento park skutečně malý a na jeho prohlídku stačí asi hodina. Nenaleznete zde vzácné dřeviny ani květiny, protože základním důvodem pro procházku po tomto areálu není prohlídka flóry, ale nádherný výhled na podstatnou část Pekingu.

Za vstup zaplatí dospělí 2 juany, což není nijak drahé, a vezmeme-li v úvahu, že z jiného místa takový krásný výhled na čínskou metropoli není, pak určitě stojí za to, park Jingshan navštívit. Otevřen je v letní sezóně denně od 6.00 do 21.00 hodin, v zimě pak od 6.30 do 20.00.

V parku je 5 speciálních míst, na kterých stojí typické čínské pavilony postavené kolem roku 1751. V každém z nich bylo možné najít měděného Buddhu. Jednotliví Buddhové představovali pět různých chutí – kyselou, hořkou, sladkou, ostrou a slanou. Bohužel se tyto sochy do současné doby nedochovaly.

Místo ve středu parku se považuje i za vlastní centrum Pekingu, a je to místo nejvíce navštěvované turisty i kvůli krásnému pavilonu Wanchun, v překladu pavilon Deseti tisíc jar. Počet 10.000 je v čínské mytologii velmi významný, neboť se v minulosti jednalo o nejvyšší číslo.

Název pavilonu se tedy dá přeložit i jako pavilon Nekonečna. V této nádherné tradiční budově probíhají různé krátkodobé výstavy nějakým způsobem související s čínskou historií. Na výstavu však musíte mít speciální vstupenku, ta do parku nestačí.

Umístění

V současné době existují již čtyři brány, kterými je možné se do parku dostat. Nejoblíbenější je ale stále ta, která vede ze Zakázaného města. Proto se doporučuje spojit prohlídku parku s tímto areálem, popř. s prohlídkou centrálního náměstí Nebeského klidu. Pokud však máte zájem navštívit pouze Jingshan, můžete využít linky metra č. 8 a vystoupit na zastávce Shichahai.

Pokud vyjdete exitem C, za necelý kilometr na jednu z bran parku narazíte. Je možné využít i některé z četných autobusových linek, ale jejich systém je pro Evropana neznalého čínštiny dost komplikovaný. Nejjednodušší variantou je zaplatit si taxi, které v Pekingu není zvlášť drahé a je rozhodně pohodlnější než místní autobus.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jingshan-park/Doporučujeme z Číny

Nejnovější z ČínyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024