Muzeum dějin Pekingu: právem patří mezi TOP muzea Pekingu

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 4. 9. 2017 • Přečteno 2091x

Najdete zde ukázky starého porcelánu, artefakty z nefritu či bronzu, různé formy kaligrafie či sochařského umění.

Muzeum hlavního města v podstatě představuje průřez celé historie Pekingu, proto je někdy též nazýváno Muzeum dějin Pekingu. Nachází se v moderní budově z konce 20. století, která byla postavena právě pro účely vzniku tohoto muzea. Otevření proběhlo roku 1981. Podle různých pramenů muzeum vlastní až 200 000 exponátů, což však není možné doložit, neboť vystaveno je jich mnohem méně.

Najdete zde ukázky starého porcelánu, různých předmětů z nefritu, bronzových předmětů, různých forem kaligrafie či sochařského umění. Většina těchto artefaktů pochází z archeologických nálezů na území čínského hlavního města.

Exteriér muzea

Muzeum bylo založeno roku 1971, kdy obsahovalo „pouze" 83 000 artefaktů. V současné době je tato památka zařazena mezi TOP muzea Pekingu spolu s Palácovým muzeem v Zakázaném městě či Čínským národním muzeem.
Zajímavá je i samotná budova. Je typická svojí masivní střechou se specifickým sklonem v prostorách u hlavního vchodu.

I tato moderní stavba je inspirována starou čínskou architekturou. V okolí se nacházejí speciálně upravené kameny znázorňující výjevy z čínské historie. Na některých z nich můžete najít vyobrazení draka, bájného Fénixe nebo různé císařské symboly.

Bronzová hala

Bronzová halaBronzová hala

Tato oválná místnost nabízí vykopávky z nejstaršího období pekingské historie. Je zde možné najít předměty z doby bronzové, konkrétně pak opracované dřevo, jednoduché předměty z bronzu či z kamene. Můžete zde objevit i kameny, které se těžily v nedalekém regionu a které se používaly pro stavbu původních domů ve starém Pekingu. Dřevěné dekorace jsou hlavně z jilmu, což je strom, s nímž se v okolí Pekingu setkáte nejčastěji.

Další části muzea

Kromě oválné bronzové haly se v tomto šestipatrovém komplexu nachází mnoho dalších místností. Ostatní haly se liší hlavně svým půdorysem – proto se nazývají obdélníkovou či čtvercovou. Vzájemně jsou propojeny centrální halou či venkovním prostorem, který vyplňují bambusy. Jedná se o místo, kde se vzájemně prolíná moderní architektura, stará čínská architektura a ukázka přírody.

Zajímavé sbírky

Unikátní váza jako exponátUnikátní váza jako exponát

Obrovské sbírky se nacházejí ve všech patrech této budovy. V přízemí a v prvním patře najdete krátkodobé výstavy, multifunkční halu a multimediální interaktivní výstavy. Ve druhém patře se rozkládá obrovská výstava Historie a kultura starověkého hlavního města. Tam najdete mj. ukázky staré čínské kaligrafie.

Ve třetím poschodí se nacházejí urbanistické sbírky popisující výstavbu města včetně nástěnných maleb. Čtvrté patro nabízí ukázky čínského užitého umění a sbírku soch Buddhy. V následujícím podlaží na vás čeká představení tradičních čínských zvyků, speciální kostýmy a další lidové tradice. Nejvyšší patro slouží hlavně k bádání a vědecké činnosti.

V těchto expozicích se nachází více než 5 000 exponátů. V krátkodobých výstavách lze najít informace o vztazích mezi historií a kulturou Pekingu s jinými regiony Číny, popř. s jinými regiony ve světě. Tyto výstavy se mění nepravidelně, podle toho, jaké se podaří připravit téma.

Další zajímavosti muzea

Muzeum si velmi zakládá na tom, že využívá nejmodernějších technologií. V této souvislosti se hovoří o třech aspektech. Prvním z nich jsou tzv. Inteligentní projekty, což v praxi znamená, že je zde zabudován systém, který hlídá, měří a kontroluje stabilní teplotu a vlhkost.

S tím souvisí i bezpečnostní systém. Druhým aspektem je digitalizace muzea a třetím pak úspory energie a šetrnost k životnímu prostředí. Budova má vlastní zdroj elektrické energie, kterou čerpá ze solárního panelu. Samozřejmostí je tedy úsporné osvětlení a vytápění.

Praktické informace

Návštěvníkům čínského hlavního města se určitě doporučuje návštěva této TOP památky. Velmi zajímavým a poutavým způsobem je totiž seznamuje se svou historií, a tak mohou lépe pochopit čínskou mentalitu a zvyky. Kdo má zájem navštívit muzeum individuálně, pak nejjednodušším způsobem je využít linku číslo jedna pekingského metra a vystoupit na stanici Muxidi.

Dobrou zprávou je bezplatný vstup, nicméně je nutné se předem registrovat a vyzvednout si vstupenky. Bez nich vás do budovy nepustí. Otevírací doba je denně kromě pondělí od 9.00 do 16.00.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/muzeum-dejin-pekingu/Doporučujeme z Číny

Nejnovější z ČínyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024