Konfuciův chrám: pocta čínskému velikánovi

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 4. 9. 2017 • Přečteno 4496x

V chrámovém parku se nachází velké množství starých vzácných stromů.

Tento chrám patří mezi TOP památky čínské metropole a je téměř povinností každého turisty ho navštívit. Ačkoli se nenachází přímo v centru, existuje mnoho nabídek exkurzí od místních agentur. Chrám byl postaven v roce 1302, ale teprve od roku 1911 je zasvěcen Konfuciovi. Je to zároveň druhý největší chrám zasvěcený této velmi významné postavě čínských dějin. Ten největší se nachází v rodišti filosofa, ve městě Qufu.

Osobnost Konfucia

Jedná se o prvního čínského filosofa. Žil v prvním století před naším letopočtem a jeho filosofie zvaná konfucianismus velmi významně ovlivnila čínskou politiku, kulturu a hlavně náboženství. O jeho životě se toho příliš mnoho neví, snad jen to, že zemřel na tehdejší poměry v úctyhodných 71 letech. Velmi známé je ale jeho dílo. Zajímal se i o politiku a etiku rodinného života.

Konfucianismus

Socha KonfuciaSocha Konfucia

Je to spolu s buddhismem jeden ze základních proudů čínské filosofie, resp. náboženství. Ve východních filosofiích se někdy těžko odlišuje, co je ještě filosofie a co už náboženství. Základem tohoto učení je rozum a odpovědnost, dále pak pozitivní postoj ke světu a podřízenost řádu. Ideální rodina má být podle tohoto názorového proudu patriarchální. V posledních staletích se konfucianismus rozšířil i do dalších asijských zemí.

Vlastní chrám

Od roku 1302 do 1911, kdy byl oficiálně zasvěcen Konfuciovi, prošel 2x velkou rekonstrukcí a zvětšením. Bylo to období obou slavných čínských dynastií, tedy Ming a Čching. V současné době stojí v areálu o velikosti 20 000 m2. V prostorách chrámu se nachází 4 nádvoří, která jsou rozmístěna zcela souměrně, tak jak to má v Číně být.

Je možné do něho vstoupit buď hlavní bránou ze severní strany, nebo Bránou Velkých úspěchů. Velkolepým úspěchům je zasvěcena i jedna z hlavních hal. V chrámu se nachází 198 kamenných desek, na nichž je napsáno více než 51 000 jmen čínských učenců. Velkou vzácností jsou vyřezávané kamenné bubny z let 1736–1795 a mnoho dalších historických hudebních nástrojů.

Rytin a řezeb se zde také uchovává velké množství. Vzácná je např. rytina vyobrazující dva létající draky, kteří si hrají s perlou mezi mraky. To je velmi zajímavé, neboť běžně se symbol draka objevuje pouze ve vztahu k císaři a v konfuciánských chrámech nebývá.

Zahrada

Asi není třeba připomínat, že každý významný palác nebo chrám nejen v Číně musí mít reprezentativní zahradu. V chrámovém parku se nachází velké množství starých vzácných stromů. Nejznámějšími z nich jsou pak cypřiše nazývané místními jako „dotyk ďábla". Jsou jedním ze symbolů čínské přírody už po staletí.

Svůj název získaly už v období vlády dynastie Ming. Stará pověst říká, že strom pokaždé udeřil do pokrývky hlavy jednoho velmi zkorumpovaného úředníka, který kolem něj procházel. Od té doby se traduje, že cypřiš pozná dobrého a špatného člověka, tedy boha a ďábla s tím, že ďábla se vždy dotkne.

Výstavy v chrámu

Rytiny hadůRytiny hadů

Momentálně je v chrámu 6 trvalých výstav. Jednou z nich je výstava císařského systému vzdělávání. Můžete zde najít zejména ukázky zkoušek studentů z období feudální Číny. Tento systém byl na svou dobu mimořádně kvalitně propracován. Samozřejmostí je i výstava věnovaná životu a dílu Konfucia.

Další výstavou je historie vlastního chrámu. V jiných halách najdete různé předměty z čínského dávnověku, jako je bronz, nefrit, dřevo či porcelán. V chrámu se organizují i koncerty, které seznamují posluchače s písněmi o historii země.

Umístění chrámu

Ačkoli se chrám nenachází v centru Pekingu, je na čínské poměry relativně jednoduché se k němu dostat. Samozřejmě pokud nevládnete čínštinou, je lepší využít služeb taxi. V okolí je ale větší koncentrace památek, tudíž i lepší turistické značení. Pokud tedy pojedete metrem, pak lze využít linku číslo pět nebo dvě a vystoupit na stanici Lama temple (v čínštině Yonghegong).

V blízkosti stanice stojí slavný Lamaistický chrám Yonghegong, dále pak budova císařské akademie či ulice Guijie, na které se nachází mnoho obchůdků a občerstvení.

Praktické informace

Chrám je pro veřejnost otevřen denně od 8.30 do 17.00 hod. Je třeba si ale ohlídat, aby se v dobu, kdy máte zájem jej navštívit, nekonal nějaký koncert či jiná událost. Základní vstupné činí 30 CNY a zlevněné 15 CNY. Je zde ale velmi dobře propracovaný systém slev. V případě zájmu je možné použít audioprůvodce v angličtině nebo v jiném jazyce.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/konfuciuv-chram/Doporučujeme z Číny

Nejnovější z ČínyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024