Čínské národní muzeum: pro místní povinnost, pro turisty jedna z nejvýznamnějších památek celé země

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 4. 9. 2017 • Přečteno 2958x

První zmínka o muzeu je z roku 1912 – tehdy byla založena společnost, která shromáždila několik sbírek.

Přímo v centru čínského hlavního města na náměstí Nebeského klidu se nachází jedna z nejvýznamnějších památek celé země, Čínské národní muzeum. Oficiálně existuje ještě muzeum stejného jména na Taiwanu, ale o tom se v kontinentální Číně příliš nemluví.

Ačkoli je budova muzea velmi reprezentativní a velkolepá (tak jako všechno v této zemi), na první pohled si jí nevšimnete. Zakrývá ji totiž ještě velkolepější stavba mauzolea Mao Ce-tunga. Ale už vlastní umístění na nefrekventovanějším místě Pekingu ukazuje na význam této památky. Její návštěva se doporučuje ve většině turistických průvodců, neboť zde o trochu více pochopíte čínské dějiny a s nimi spojenou mentalitu.

Několik vět o historii

První zmínka o muzeu je z roku 1912, kdy byla založena společnost, která shromáždila několik sbírek. Tato budova ale byla umístěna v jiné, ne tak reprezentativní části Pekingu. Až v roce 1926 bylo pro veřejnost otevřeno Historické muzeum. Později, v období kulturní revoluce, v padesátých letech minulého století, bylo přejmenováno na Muzeum revoluce.

V dalším období došlo k dalším přejmenováním a stěhováním, po určitou dobu existovala souběžně dvě muzea podobného zaměření. Roku 2003 došlo k jejich sjednocení a vzniku Čínského národního muzea. V letech 2007 až 2011 proběhla velká rekonstrukce a roku 2001 došlo k slavnostnímu znovuotevření muzea.

Zajímavé muzejní sbírky

V muzeu se můžete těšit na velice zajímavé sbírkyV muzeu se můžete těšit na velice zajímavé sbírky

Budova je obrovská, a pokud se jenom trochu zajímáte o historii či umění, pak počítejte s tím, že zde strávíte několik hodin. Z mnoha expozic stojí za zmínku např. Poselství hedvábné stezky, Čínská kaligrafie, sbírky moderního umění, expozice starého čínského porcelánu, staré mince, sochy Buddhy či ukázky nefritu.

Tento výčet ale v žádném případě není konečný. Kromě čínských sbírek se zde nacházejí i ukázky tvorby Rembrandta a jeho současníků nebo původní africké sochy. Hlavním lákadlem jsou ale samozřejmě díla starých čínských mistrů.

Expozice Starověká Čína

Jednou z „povinností“ pro každého Číňana je navštívit tuto část muzea. Najdete zde různé předměty z období paleolitu, kdy na území východní Asie žil náš předek Homo erectus. Je zde poměrně zajímavým způsobem popsána evoluce člověka. Jen tato sbírka obsahuje více než 2 500 exponátů, jako jsou artefakty z doby kamenné. Historická expozice je rozdělena na osm částí a končí obdobím vlády dynastií Ming a Čching.

Expozice z období Opiové války

Není možné popsat všechny sbírky, které se v muzeu nacházejí, ale zrovna tato velmi zajímavým způsobem popisuje období 18. století. Jedná se o mimořádně důležité období čínské historie, kdy docházelo k různým sociálním nepokojům, které později vedly k založení různých levicových hnutí. Tato hnutí se nakonec spojila pod vedením Komunistické strany, která má dosud hlavní slovo v celostátní politice.

Moderní umění

Exponát v muzeuExponát v muzeu

Muzeum není zaměřeno jen na historii, najdete v něm mnoho ukázek současného umění, které je ale velmi výrazně ovlivňováno politickým zřízením. V Čínské lidové republice stále funguje cenzura, proto mnoho umělců nemá možnost svá díla vystavovat. Většina objektů je tedy nějakým způsobem navázána na kulturní revoluci a socialismus.

Najdete zde například vlajku, kterou držel v ruce Mao Ce-tung, když vyhlašoval vznik Čínské lidové republiky roku 1949, nebo pečeť, která potvrzovala zvolení Maa předsedou Komunistické strany. Zajímavé jsou i zlaté olympijské medaile, které získali čínští sportovci na LOH v Los Angeles roku 1984. I v této expozici můžete strávit několik hodin.

Praktické informace

I když jakákoli orientace v čínských městech je mimořádně komplikovaná, najít budovu muzea je snadné. Centrální náměstí Nebeského klidu je na místní poměry dobře značené, jsou zde dvě zastávky metra a pokud řeknete, že hledáte Tian An Men, každý vás bez problémů nasměruje. Sice na vás zřejmě bude mluvit čínsky, ale pomocí rukou se domluvíte.

Muzeum je otevřeno každý den kromě pondělí od 9.00 do 17.00, vstupenky se vyzvedávají do 15.30 a vstup je možný do 16.00. Velmi dobrou zprávou je to, že s výjimkou několika speciálních expozic je vstup zdarma. Při vstupu je ale nutné prokázat se platným cestovním pasem a na základě toho obdržíte bezplatnou vstupenku.

Může se ale stát, že budete muset čekat v dlouhé frontě. Doporučujeme tedy rezervovat si čas prohlídky online, abyste se frontě aspoň částečně vyhnuli.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/cinske-narodni-muzeum/Doporučujeme z Číny

Nejnovější z ČínyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024