Ulice Wang-fu-ťing: pulzující srdce Pekingu

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 5. 6. 2017 • Přečteno 3338x

Pěší zóna na ulici Wang-fu-ťing leží přímo v centru Pekingu na docházkovou vzdálenost od Zakázaného města.

Když se řekne Čína, většině lidí se vybaví historické památky, jako Zakázané město nebo Velká čínská zeď. Poslední dobou se ale návyky turistů mění a návštěvníci exotických zemí chtějí vidět nejen pamětihodnosti, ale i život místních obyvatel. Proto prakticky všechny metropole a města s větší koncentrací turistů budují pěší zóny s možnostmi nákupu lokálních potravin a výrobků.

Samozřejmostí jsou i restaurace, bary, trhy a mnoho dalších lákadel, kde návštěvníci měst utrácejí velké množství peněz. A pokud všude vznikají tyto pěší zóny, pak v Číně, a obzvláště v Pekingu, musí být na široké reprezentativní třídě v samém centru metropole.

Základní informace

Najdete zde vše, co si jen dokážete představitNajdete zde vše, co si jen dokážete představit

Pěší zóna na ulici Wang-fu-ťing leží přímo v centru Pekingu na docházkovou vzdálenost od Zakázaného města, což je vzhledem k neskutečně velké rozloze města zcela mimořádné. I když samozřejmě můžete využít linky číslo 1 pekingského metra a vystoupit na stanici nazvané stejně jako tato ulice. Najdete ji ve čtvrti Tung-čcheng, kterou zná ve městě každý.

Pokud se zeptáte, kde se ulice Wang-fu-ťing nachází, místní vám určitě poradí. I když to bude spíše o ukázání rukou než o vysvětlení, neboť jazyková bariéra je v Číně stále dost významná. Kromě toho, že se jedná o širokou třídu, je také dost dlouhá. V jižní části začíná u hotelu Peking a u severního vchodu do stanice metra.

Pokračuje severním směrem kolem Pekingského obchodního domu a velkého obchodu se zahraniční literaturou až ke katolickému chrámu zasvěcenému sv. Josefovi. Ulice je stále plná lidí, takže jestli budete mít možnost volby dne a času, určitě je lepší projít se po ní ve všední den dopoledne. V odpoledních hodinách a o víkendu zase uvidíte důkaz toho, že Čína je nejlidnatější stát světa.

Pár slov o historii

Ještě na mapách z konce minulého století najdete tuto ulici pod názvem Morissonova ulice. Byla pojmenována po rakouském novináři. Současný název je tradičnější, neboť jedna z hlavních ulic v Pekingu musí mít oficiální název v čínštině. Také na mapách z 90. let 20. století zjistíte, že dříve to bývala široká ulice s několika pruhy pro automobily.

Pěší zóna zde vznikla na přelomu tisíciletí. Vzhledem k významu, a hlavně délce a šířce ulice, zde občas probíhají různé politické demonstrace a manifestace. Samozřejmě to hlavní se odehrává na náměstí Nebeského klidu, ale i zde probíhaly různé akce v rámci tzv. Jasmínové revoluce roku 2011, která byla inspirována protesty v Tunisku a v dalších arabských zemích. Důležité datum je 20. února, kdy byla jedna z demonstrací velmi tvrdě potlačena.

Obchody a restaurace

Ochutnejte smažené štíryOchutnejte smažené štíry

Jestliže si chcete z Pekingu přivézt suvenýry, pak určitě zajděte na ulici Wang-fu-ťing. Tam najdete téměř všechno v jednom prostoru. Prodávají se tam sochy Buddhy stejně jako malé busty komunistického vůdce Mao Ce-tunga. Na této obchodní třídě najdete přibližně 280 obchodů s různým sortimentem.

Můžete zde nakoupit oblečení, elektroniku, suvenýry, domácí potřeby a mnoho dalšího. Problémy jsou pouze s velkými davy nakupujících a s tím, že se většinou s prodavačem nedomluvíte.

Co se týká potravin, na mnoha místech najdete obchody s čínským čajem nebo můžete nakoupit bonboniéry, ve kterých ale nenajdete klasické bonbony. Veškeré sladkosti jsou v podstatě ořechy v různé formě. Kromě kamenných obchodů se v jedné části ulice nachází velká tržnice, která je přímo rájem pro ty, kteří rádi smlouvají.

Prodavači zde mají kapesní kalkulačky, na kterých ukazují ceny. Potom dají kalkulačku vám a vy napíšete, kolik jste ochotni zaplatit. Nakonec se vždy domluvíte, místní přistoupí na opravdu velké snížení původní nabídky. Dále na tržnici objevíte jídla, která jsou pro nás velmi exotická.

Zajímavé jsou třeba špejle, na kterých se hýbou ještě živí štíři, které si můžete zakoupit. Prodavač je velmi rychle usmrtí a osmaží a vy je potom jíte ze špejle jako špíz. Populární jsou i různé druhy hmyzu či mořských plodů, ale prodávají zde i čerstvé a chutné ovoce.

Co se týká restaurací, pak záleží na vkusu každého. Čínské restaurace v Číně jsou velmi odlišné od asijských restaurací v Evropě, ale naleznete zde jak luxusní restaurace pro turisty, tak rychlá občerstvení, kam chodí hlavně místní. Je tady také jedno z míst, kde si můžete na venkovní zahrádce vychutnat točené pivo.

Možností je zde nekonečně mnoho. Málokde vám ale nabídnou příbory, jí se zde téměř výhradně hůlkami. Hlavním pokrmem je maso (zejména kuřecí, vepřové, hovězí) s rýží nebo s nudlemi.

Kostel sv. Josefa

Ačkoli se na ulici Wang-fu-ťing chodí hlavně za nákupy a za dobrým jídlem, nachází se zde i několik památek. Zajímavý je třeba katolický kostel, kterých v Pekingu moc není. Je zasvěcen sv. Josefovi, ale místní ho znají pod názvem Wang-fu-ťing.

Byl postaven na počátku 20. století a jedná o jeden ze čtyř římskokatolických kostelů v Pekingu a jediný v centru města. Původní kostel na tomto místě vybudovali misionáři již v polovině 17. století, ale současná podoba je z roku 1904.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ulice-wangfujing/Doporučujeme z Číny

Nejnovější z ČínyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024