Zeď ozvěn: šeptání jako hlavní turistické lákadlo

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 9. 5. 2017 • Přečteno 2633x

Zeď ozvěn se nachází v areálu jedné z největších památek Pekingu, ale i celé Číny – v chrámu Nebes.

Jedná se o velmi zajímavou památku v centrální části Pekingu, která spojuje významnou historickou stavbu s mystikou a zároveň je velkým lákadlem pro turisty. Mnoho návštěvníků čínské metropole má zájem podívat se do taoistického chrámu Nebes, v jehož areálu se tato zeď nachází.

Kromě historické hodnoty chrámu, jenž byl vybudován již roku 1420, je trochu zahaleno tajemstvím to, že pokud na jednom okraji něco zašeptáte, člověk na druhém okraji vaši zprávu uslyší.

Za jakých podmínek zašeptání uslyšíte?

Ačkoli se jedná o prozkoumaný jev, může se stát, že zašeptání na druhém okraji neuslyšíte. V minulosti byla situace trochu jiná než dnes, proto byste pro vychutnání tohoto speciálního jevu měli dodržovat určité podmínky. Hlavním problémem může být hluk v nejbližším okolí.

Chrám navštěvuje obrovské množství turistů, a pokud všichni hovoří nahlas a mnoho z nich šeptá do útrob zdi, promění se vše v šum, který rozhodně zajímavost tohoto místa neprokáže. Druhou podmínkou potom je, že oba (šeptající i poslouchající) musí být otočeni směrem na sever. Znamená to tedy, že je třeba stát zády k síni, neboť na druhé straně je vchod do prostoru, který brání kvalitnímu poslechu.

Charakteristika zdi

Zeď je 3,72 metru vysokáZeď je 3,72 metru vysoká

Oficiálně se nazývá zdí ozvěn, ale můžeme se setkat i s názvem šeptající zeď. Je 3,72 metru vysoká, 90 centimetrů široká a průměr kružnice, ve které je postavena, činí 65,1 metru. Specifický převis střechy a cihly zcela bez mezer položené na sebe působí jako bezdrátový systém, ve kterém mohou lidé spolu komunikovat, aniž by museli zvyšovat hlas.

Pár slov o okolí

Zeď ozvěn se nachází v areálu jedné z největších památek Pekingu i celé Číny, v chrámu Nebes. Je to komplex taoistických chrámů, ve kterých se nachází mnoho dalších historických staveb. Počátky stavby sahají do roku 1420. Od té doby chrám sloužil hlavně k tomu, aby se zde císař v období slunovratu modlil za dobrou úrodu.

Místa určená pro císaře bývala zapovězena veřejnosti, ale po tzv. boxerském povstání a po konfliktu se západními zeměmi začala být na počátku minulého století zpřístupňována. Chrám Nebes je možné navštívit od roku 1918. Na samém konci 20. století byl celý komplex dokonce zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Praktické informace (2017)

V Pekingu není snadné definovat centrum města, a hlavně je tu značně komplikované využívat hromadnou dopravu. Vzhledem k nápisům v čínštině a malému množství místních hovořících anglicky či jiným evropským jazykem je rozhodně lepší objednat si taxislužbu.

Není to zvlášť drahé a na místo se rozhodně dostanete pohodlněji (i z důvodu obrovských kolon). Pokud byste přeci jenom měli zájem jezdit metrem, pak je možné využít linky číslo 5 a vystoupit na stanici Tiantan Dongmen, což je čínský název chrámu Nebes. Je důležité opustit prostor metra východem A, který vede k východní bráně chrámového parku.

Abyste si mohli ověřit, že ozvěna ve zdi opravdu funguje, je nutné zakoupit si vstupenku do chrámu Nebes. Prodávají se různé varianty, ale do kruhovitého prostoru této památky se dostanete, pouze pokud si koupíte vstupenku do celého areálu, která stojí cca 35 CNY (čínských juanů).

Je otevřeno každý den, s výjimkou několika speciálních dní, od 8.00 do 17.00. Na prohlídku této konkrétní památky není třeba si rezervovat příliš mnoho času, ale když už budete mít koupenou vstupenku do celého areálu chrámu, počítejte s tím, že zde strávíte velmi zajímavé dvě hodiny.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zed-ozven/Doporučujeme z Číny

Nejnovější z ČínyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024