Zeď Devíti draků: po staletí utajované místo na jednom z nádvoří Zakázaného města

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 5. 2017 • Přečteno 3863x

Zeď Devíti draků po několik staletí mohli obdivovat pouze členové císařské rodiny a několik eunuchů.

V srdci Pekingu se nachází jedna z největších památek světa, Zakázané město. Je to obrovský palácový komplex s několika nádvořími, a především s monumentálními architektonickými skvosty, které nadchnou každého návštěvníka. Na jednom z nádvoří naleznete i nádhernou zeď Devíti draků.

V tradiční čínské architektuře oddělovaly ozdobné zdi soukromé objekty od těch veřejných. A pokud se jednalo o osobní majetek císaře, musela být taková stěna mimořádně reprezentativní. Císař měl v historii punc nedotknutelnosti, proto ani do Zakázaného města veřejnost neměla přístup. Zeď Devíti draků mohli po několik staletí obdivovat pouze členové císařské rodiny a několik eunuchů.

Trocha historie

V minulosti bylo v Číně běžné, že se v okolí obytných domů stavěly zdi. Ty sloužily k tomu, aby se do domu nedostaly temné síly, na které všichni lidé věřili. Z toho důvodu bývaly na těchto stěnách vyobrazovány výjevy, kterých se zlí duchové báli. Zdi samozřejmě měly i pragmatický účel. Lidé z ulice neviděli do domů, a pokud by chtěli něco odcizit, museli by překonat relativně velkou překážku.

Zeď Devíti draků nechal postavit roku 1733 jeden z císařů dynastie Čching. Je 20,5 metru dlouhá a 3,5 metru vysoká. V tehdejší době se jednalo o zcela mimořádnou stavbu. Obsahuje totiž nádherné ornamenty, a hlavně je to jediná zeď z té doby, která není postavena z cihel. Na její stavbu byly použity barevné glazury.

Draci vyobrazení na zdi

Draci jsou v Číně posvátníDraci jsou v Číně posvátní

Ve staré čínské mytologii měli draci mimořádný význam. Byli posvátní a stali se symbolem boje se zlými duchy – proto se dosud vyžívají na talismanech, které chrání proti temným silám. V minulosti byl císař často zmiňován jako vládce draků, popř. jako syn nebes.

Jenom císař si mohl oblékat oděv, na kterém byli draci vyobrazeni. Z těchto důvodu můžete v celém Zakázaném městě vidět různé výjevy draků, ať už letících či v jiné podobě. Obyčejní lidé na svých domech draky mít nesměli, to bývalo výsadou císařů.

Magická devítka

Existuje legenda o tom, proč je zde vyobrazeno právě devět draků. Velmi důležité bylo, aby byl jejich počet lichý. Stará čínská filosofie je postavena na protikladu doplňujících se sil jin a jang. Lichá čísla jsou jang, což znamená, že jsou dobrá. Číslo devět bylo v té době nejvyšším jangem, a bylo vrcholem celé této filosofie.

Drak umístěný uprostřed je ten hlavní. Ti po stranách mají postupně menší a menší význam, a ti krajní jsou tedy nejméně důležití. Hlavní drak je žlutý. Tato barva je opět podle čínské mytologie ta nejreprezentativnější. Císařovo oblečení bývalo často téměř celé žluté. Všichni draci vyobrazení na této stěně hýří barvami a vypadají jako živí.

Praktické informace

Jestliže máte zájem se na tuto památku podívat, zajděte do Zakázaného města. To najdete relativně jednoduše, neboť se jedná o jednu z mála památek v Pekingu, na kterou navádějí ukazatele v angličtině. Můžete buď využít služeb taxi, které zde není nijak dramaticky drahé, nebo – v tomto případě bez větších problémů – i metro.

Použijte linku číslo 1 a vystupte na stanici Tiananmen, což je čínský název náměstí Nebeského klidu, odkud do Zakázaného města projdete.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zed-deviti-draku/Doporučujeme z Číny

Nejnovější z ČínyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024