Letní palác v Pekingu: ohromí vás místní jezírka i architektonické skvosty

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 5. 6. 2017 • Přečteno 5561x

Ačkoli stavby v areálu jsou z poloviny 18. století, historie komplexu sahá daleko více do historie.

Tak jako každá císařská či královská dynastie na světě, i čínští vládci měli kromě svého sídla ještě letní palác, kde trávili čas víceméně odpočinkem, i když i tam se občas museli věnovat státním záležitostem. Tento letní palác sloužil od poloviny 18. století dynastii Čching. Ta měla své hlavní sídlo v Zakázaném městě v centru Pekingu a letní sídlo severozápadním směrem.

V současné době se i letní palác nachází na obrovském území Pekingu. Rozloha letního paláce, či spíše palácového komplexu, je 2,9 km2, přičemž téměř 75 % plochy zaujímají různá jezírka. Na zbývajících 25 % pak naleznete téměř 3 000 různých staveb. Od roku 1998 je celý palácový komplex včetně přilehlé zahrady na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Trocha historie

Ačkoli stavby v areálu jsou z poloviny 18. století, historie komplexu sahá daleko více do historie. Místo je spojeno už se stěhováním čtvrtého vládce z dynastie Jin, který se roku 1153 rozhodl přesunout své sídlo z v současné době nevýznamného města do Pekingu. V období dynastie Ming pak císaři nechali na místě vystavět buddhistické chrámy a hlavně velmi propracovaný systém vodních ploch.

Bohužel stavby z této doby se již nedochovaly. Později místo sloužilo jako císařský hřebčín. O koně se starali eunuchové. Hlavní přestavbu zažil komplex v polovině 18. století, v období vlády dynastie Čching. Tehdejší císař nechal postavit v blízkosti zahrady s jezírky a několika buddhistickými chrámy různé paláce jako dárek pro svoji matku k 60. narozeninám.

Byla předělána i tři velká jezera, která sloužila jako vodní zdroj zásobující císařský komplex a zároveň jako zásobárna vody pro místní zemědělce. Roku 1860, v průběhu druhé opiové války, byl palác vydrancován francouzskými a anglickými vojsky, s tím, že Angličané celý komplex silně zpustošili, což velmi negativně zapůsobilo na místní obyvatele.

Ještě v 19. století byl palác obnoven, ale při boxerském povstání roku 1900 došlo opět k částečnému poničení. Komplex je přístupný veřejnosti od roku 1924 a po zařazení na seznam UNESCO roku 1998 sem denně proudí obrovské davy turistů.

Na co se můžete těšit?

Most na jezeřeMost na jezeře

Komplex lze zjednodušeně rozdělit na několik částí – tvoří jej dva pahorky (přední a zadní) a tři jezera. Hlavní vchod se nachází na Předním návrší. Je hlídán na každé straně lvy. O pár metrů dál narazíte na menší palác, který je zasvěcen laskavosti a dlouhověkosti.

Další zajímavostí je potom Nefritový palác či budova bývalé knihovny, která nyní slouží jako místo, kde je uloženo velké množství řezeb popsaných původní čínskou kaligrafií. Na Předním návrší se nachází obrovské množství nádherných historických budov, např. palác Rozehnání mraků či pagoda, jejíž věž se tyčí do výše 41 metrů, a mnoho dalších zajímavostí.

Na Zadním návrší se nachází trochu méně památek, je to spíše taková oáza klidu. Můžeme zde najít například překrásnou zahradu Harmonické rozkoše či pavilon květin se skleněnou věží. Bývala zde i velká socha Buddhy, která ale byla rudými gardami v období kulturní revoluce odstraněna. Mnoho památek na Zadním návrší nebylo po zničení areálu anglickými vojsky obnoveno.

Jezera

Jezero u paláceJezero u paláce

Téměř na břehu východního jezera se nachází velká věž, která v minulosti sloužila jako vstupní brána do paláce. Můžeme se projít po zajímavém mostě na ostrov Nanhu, který je 150 metrů dlouhý a 8 metrů široký. V okolí se nachází i bronzová socha býka. Na ostrově je postaven Dračí chrám a na severním břehu potom věž zasvěcená buddhistickému kadidlu.

Břeh západního jezera je spojen s ostrovem několika mosty, z nichž stojí za zmínku např. Hedvábný most, Zrcadlový most nebo Vrbový most. Samozřejmostí je i věž na břehu jezera. Třetím a zároveň největším jezerem je Kunming. To zaujímá plochu 2,2 km2, což je podstatná část celého areálu.

Praktické informace

Na nádvoří letního paláceNa nádvoří letního paláce

Do areálu je poměrně komplikované se dostat, proto je lepší využít buď nějakou místní agenturu, která do paláce organizuje jednodenní výlety z Pekingu, nebo dojet na místo taxíkem. V druhém případě stojí za to, nechat si napsat název paláce v čínštině, aby řidič věděl, kam má jet.

Areál je otevřen v zimě od 7:00 do 17:00., park se zavírá v 19 hodin. V létě můžete palác navštívit od 6:30 do 18:00 hod., brána se zavírá ve 20 hodin. Je možné objednat si průvodce na hodinovou, dvouhodinovou nebo tříhodinovou prohlídku. Vstupné do celého objektu stojí podle sezóny 50–60 juanů.

Je ale možné zakoupit vstupenku pouze do některého z objektů nebo parků. Pokud ale podniknete cestu na toto místo, určitě stojí za to prohlédnout si ho celé. A když budete mít dostatek času a peněz, můžete se projet lodí po některém z jezer.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/letni-palac-v-pekingu/Doporučujeme z Číny

Nejnovější z ČínyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024