Lublaňský hrad: dominanta města z 12. století

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 9270x

Lublaňský hrad je dominantou hlavního města Slovinska.

Vyberte si z našich zájezdů do LublaněZobrazit zájezdy

Víte, že…

Roku 1511 totiž Lublaň zasáhlo zničující zeměstřesení? Zachovalost hradu se tak připisuje přestavbě, která proběhla na začátku 16. století.

V hlavním městě Slovinska je Lublaňský hrad považován za dominantu města. Ční nad městem a nelze ho přehlédnout, stojí na Hradním kopci. Pokud vám nestačí koukat na hrad zezdola z centra města a přepadne vás touha vidět ho zblízka, rovnou si to namiřte do části Lublaně zvané Staré město.

Na Ljubljanski Grad vedou celkem tři cesty. Jako správný hrad se nachází uprostřed hustého lesního porostu. Z podhledu z centra města se to nezdá, ale jakmile se dostane na kopec, dost vás překvapí velmi zachovalé, jakoby čerstvě nabílené zdi. Těžko věřit tomu, že hrad už tady stojí od 12. století. Tomu nenahrává ani fakt, že trávníky kolem hradu jsou jako ze žurnálu.

Prvními obyvateli byli členové rodiny Spanheimů. Lublaňský hrad ale nesloužil vždy jen jako sídlo pánů. V minulosti v něm „bydleli“ například i vězni či chudina, sloužil také jako vojenská pevnost.

Při prohlídce hradu zapátrejte za mostem, který vede do hradu (je po pravé straně), objevíte zbytky vězeňských cel.

Co musíte vidět

Na hradě najdete i zvonici, kapli, muzeum i kavárnu. Pozornost přitahují nejen zdobené barevné erby, ale i gotická kaple sv. Jiří z 15. století. Je považována za nejstarší část hradu. Najdete ji na západní straně hlavního nádvoří.

Pozornost si zaslouží i zdobené barevné erby. Ty najdete jen podle hloučků turistů. Zvonice je velmi oblíbené místo. Není divu, je totiž dominantou celého hradu. Za hezkého počasí dohlédnete až na vrcholky Kamnických Alp rozkládajících se severně od města.

Budete-li mít štěstí, na nádvoří hradu se bude konat nějaká kulturní nebo společenská akce. Když ne, uspořádejte si ji sami v kavárně na hradě.

Moderní hradní muzeum

Když už na Lublaňském hradě budete, musíte si prohlédnout muzeum. Nečekejte ale zaprášené sbírky. V Lublani totiž mají virtuální muzeum mapující pomocí 3D technologie historii města a také architekturu. Celé je to pojaté velmi nekonvenčně a zabere necelou půlhodinku.

Čtení: Zájezdy do Slovinska – srovnání a doporučení

Lanovkou nebo raději po svých?

Protože cesta na Hradní kopec, na kterém hrad stojí, je dosti strmá a náročná, můžete využít i vzpenjač - lanovku. Vede ze Starého města až na hrad. Ale pěší túra na hrad vydá za denní pohybovou aktivitu, zvláště absolvujete-li ji po stezkách pokrytých sněhem. Ve svižném tempu se to dá zvládnout i za čtvrt hodiny.

Snad vám to trochu vynahradí samotný výhled ze strmého kopce a hradu samotného. Máte město jako na dlani.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Slovinsko (Lublaň)

Architektonický květ Lublaň

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Lublaně

Zájezdy do Lublaně

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 8. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/lublansky-hrad/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024