Katedrála v Ely: úchvatná stavba, jejíž největší atrakcí je oktogon

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7100x

Katedrála je otevřena pro návštěvníky po celý rok. Zastavte se náhednout do jejích útrob i vy a orkněte nejpoutavější oktogon v Anglii.

Vyberte si z našich 33 zájezdů do AnglieZobrazit zájezdy

Víte, co to jsou THE FENS? Jsou to mokřiny, které kdysi pokrývaly obrovskou plochu Anglie. Pustina s několika ostrůvky, na kterých se lidé kdysi živili sekáním rákosí, které prodávali do měst na pokrývání střech. Živili se převážně lovem divokého ptactva a rybolovem.

V 17. století začal plán od holandského inženýra Corneliuse Vermuydena na vysoušení mokřin. Tento nešťastný osud potkal malé vesničky, které si libovaly ve své nedostupnosti. Ely bylo založeno v 7. století jako benediktinské opatství na ostrově Ely (eel island = ostrov úhořů).

Pokud jste se chtěli na ostrov dostat, museli jste použít služeb převozníků, tzv. fen-slodgers, jinak vás čekala jistojistá smrt ve zrádných bažinách. V roce 1071 dobyli Normané tento ostrůvek a postavili zde katedrálu, která byla známá pod jménem „katedrála mokřin“. Ve městě žil i Oliver Cromwell, který se zde živil jako výběrčí desátků (jeho dům je na St. Maryʼs 29).

Katedrála

Katedrála je otevřena pro návštěvníky po celý rok, vstupné stojí od 8 liber do 18 liber (2015) podle toho, které z objektů chcete v katedrále navštívit. Při vstupu budete uchváceni délkou chrámové lodi. Její malba je převážně dílem amatérských rukou. Největší atrakcí je OKTOGON (osmostran, jediný svého druhu v Anglii).

Byl postaven roku 1322 jako náhrada za zřícenou a propadlou centrální věž. Stavba si vyžádala použití největších a nejtěžších dubů, které byly v tu dobu v Anglii k mání (unesou zátěž 400 tun). Tehdy se jednalo o malý „zázrak středověku“. Presbyterium pochází ze 13. století a uchovává relikvie sv. Ethelredy, která v roce 673 založila opatství.

Zajímavé je, že ačkoliv byla dvakrát vdaná, je oslavována jako panna. Nezapomeňte navštívit muzeum skla, kde můžete obdivovat díla od roku 1240 až do současnosti.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 18 zájezdů

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 33 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd již 30. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/katedrala-v-ely/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024