Zřícenina hradu Tintagel: kus artušovské historie na jednom z nejkrásnějších míst Británie

Martina Kolníková Martina Kolníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 1. 3. 2020 • Přečteno 12832x

Hrad Tintagel je dnes už pouhou zříceninou, ovšem neobyčejnou. Váže se k němu mnoho legend. Obklopí vás tady zvláštní pocit tajemna.

43 zájezdů na téma: Pro rodiče a děti Zobrazit zájezdy

Všichni známe příběhy o králi Artušovi, krásné Guinevře, čaroději Merlinovi, rytířích Kulatého stolu a hradu Kamelot. Co je legenda a co je skutečná historie? Zub času a romantické báje tuto hranici postupně smývají. Dodnes ale můžeme místa spojená s bájným králem navštívit, a že jich na britských ostrovech je. Jedno místo je ale speciální. Je to hrad Tintagel, nebo spíše zřícenina hradu. Co se nedochovalo ze zdí, bohatě doplňuje nádherná scenérie okolní přírody a moře. Pojďme se společně vydat na místo, kde se legendární král Artuš narodil.

Kde hrad najdeme

Poloostrůvek, na kterém naleznete část hraduPoloostrůvek, na kterém naleznete část hradu

Vydejme se spolu do jednoho z nejkrásnějších koutů Spojeného království, hrabství Cornwall, které tvoří jeho jihozápadní cíp. Tento kraj se vyznačuje především nádhernou přírodou, úchvatnými sceneriemi jako vystřiženými z romantických filmů od Rosamunde Pilcher, které se zde natáčely.

Rozeklané pobřeží, útesy kolmo padající do moře, travnaté louky s pasoucími se ovcemi, tajuplná vřesoviště a malé vesničky a městečka, kde jako by se zastavil čas… To vše zde můžete nalézt. Jedním z takových míst je Tintagel. Vesnička s asi 2 000 stálými obyvateli na každém kroku odkazuje na legendárního krále. Každý druhý hotel a hostinec jsou pojmenovány po Artušovi nebo hradu Kamelot. Aby také ne, místo, kde se hrad nachází, si dávní stavitelé nemohli vybrat lépe.

Část hradu se nachází na pevnině, část na poloostrůvku, který působící eroze a vlnobití moře po staletí v hornině vyhlodává. Místo bylo díky své strategické poloze vládci Cornwallu osídleno už v 5. století. Z tohoto období byly nalezeny artefakty pocházející až ze Středozemí, což svědčí o čilém obchodním ruchu. 

Historie hradu

Hrad byl stavěn až v 1. polovině 13. stoletíHrad byl stavěn až v 1. polovině 13. století

Hrad jako takový začal být stavěn až v 1. polovině 13. století Richardem, 1. vévodou z Cornwallu, který byl mladším synem krále Jana Bezzemka. 

Ten nechvalně proslul jako vydavatel známé listiny Magna charta libertatum. Většina historiků se shoduje, že hrad ani ze začátku neměl žádný vojenský nebo obranný význam. Zajímavé je, že dobové účty zmiňují, že už asi sto let po dokončení hradu byla velká síň bez střechy a v průběhu 15. století se hrad začal rozpadat úplně.

Proč byl tedy postaven? Jeden z důvodů měl být hold legendárnímu králi Artušovi, který zde měl být počat. Cornwallský vévoda byl tak pohádkově bohatý, že si mohl stavbu hradu dovolit. Místo, na kterém hrad stojí, přece jen strategické je, i když hrad k obraně nikdy využit nebyl. Část hradu, které se říká Head (hlava), tedy poloostrov vyčnívající do moře, je ideálním bodem ke sledování přístupu do Bristolské zátoky. 

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

Artušovská legenda

Vytesaná podoba čaroděje MerlinaVytesaná podoba čaroděje Merlina

Bohatý vévoda Richard chtěl literární legendu o králi Artušovi ještě více přiživit, a tak poloostrov Tintagel zakoupil a postavil zde svůj hrad. 

Co je tedy důvodem, že po rozpadu Římské říše a asi 500 letech nečinnosti se na tomto místě najednou ve 13. století staví hrad? Důvodem bylo dílo Geoffreyho z Monmouth Dějiny králů Británie. Nejedná se vyloženě o historické dílo, a proto zde mají místo i mýty a legendy. Právě zde se poprvé objevuje spojitost krále Artuše a Tintagelu.

A proč zrovna Tintagel? To úplně jasné není, ale Geoffrey i další autoři, kteří o Artušovi psali, jej spojovali právě s tímto regionem. Cornwall byl vždy plný legend, mýtů a bájí a jeho tajuplná příroda tomu jen dopomáhala. Možná pomohlo i to, že Tintagel opravdu kdysi dávno sídlem starých cornwallských vládců byl. 

Král Artuš

Socha krále ArtušeSocha krále Artuše

V oblasti jižní Anglie je mnoho míst spojených s králem Artušem, ale Tintagelem to celé začalo. Artušův otec, král Uther Pendragon, se totiž zamiloval do krásné Igraine. Ta už ale byla vdaná a spolu se svým manželem Gorloisem, králem Cornwallu, žili na Tintagelu spolu se svými třemi dětmi. Uther se s Igraine seznámil na jednom bálu a od té doby po ní toužil a překážkou, že je Igraine už vdaná, se zastrašit nedal.

Poté, co Gorloise v bitvě zabil, s pomocí kouzel čaroděje Merlina si král nechal dočasně změnit svůj vzhled tak, že Igraine nepoznala, že se nejedná o jejího manžela. V tomto přestrojení ji Uther na Tintagelu svedl a devět měsíců poté se Igraine narodil syn Artuš. Igraine byla Utherem přinucena, aby si jej vzala a stala se tak jeho královnou.

Merlin ale králi nepomohl zadarmo. Vymohl si, že pokud se ze svazku narodí dítě, bude přenecháno právě Merlinovi. Ten totiž velice dobře věděl, jaký potenciál Artuš skrývá. Uther však ještě před Artušovým narozením umírá. Ještě před smrtí ale s pomocí Merlina zabodnul svůj meč do skály. Jen ten, kdo meč dokáže vytáhnout, se může stát největším králem Anglie. 

A jak to bylo s Artušem dál?

Podle věštby se Artuš stává králemPodle věštby se Artuš stává králem

Chlapec byl dán do výchovy siru Ectorovi a o svých pravých rodičích nevěděl vůbec nic. Vyrostl z něj ale dobrý a pohledný mladík. Jednoho dne doprovází svého staršího bratra na rytířský turnaj jako jeho páže. Jeho hlavním úkolem je starat se o bratrovu výzbroj. No a zrovna shodou okolností nemůže najít bratrův meč.

Místo toho ale spatří meč až po rukojěť zaražený v kameni. Mnozí se jej snažili vytáhnout, ale nikomu se to nepodařilo. Až Artuš jej vytáhne, jako by nebyl v kameni, ale v kostce másla. Podle věštby se Artuš stává králem, sjednocuje zemi a vládne dobře a spravedlivě.

Obklopí se věrnými rytíři, se kterými sedí u kulatého stolu, zamiluje se do krásné Guinevry a z hradu Kamelot svému Albionu za pomoci kouzelníka Merlina vládne. Legenda říká, že král Artuš drží nad Británií ochrannou ruku i po své smrti. A pokud by se ostrovní říši jednou zle vedlo, Artuš jí přijde s pomocí svých rytířů Kulatého stolu zachránit. 

Co tu uvidíte

Most, po kterém se dostanete ke zříceniněMost, po kterém se dostanete ke zřícenině

Už samotná vesnička Tintagel, na jejímž okraji se zřícenina hradu nachází, je naprosto kouzelná. Po cestě k hradu můžete spatřit třeba starou poštu s břidlicovou střechou v budově ze 14. století nebo starořímský patní kámen z roku 250 n. l. V blízkosti útesů se nachází i luxusní hotel. No a samozřejmě uvidíte především ruiny slavného hradu.

Na ně se dostanete lehce dobrodružnou cestou po úzkém žebříku a potom si už můžete vychutnávat výhledy a kochat se krásou cornwallské přírody. Zapojíte fantazii a budete si představovat čilý ruch, který v tomto středověkém hradu kdysi vládl. Přivoníte si ke květinám a bylinkám, které se zde pěstují ve speciální zahrádce věnované legendě o Tristanovi a Isoldě.

Při odlivu můžete dokonce sejít dolů na pláž a postavit si třeba hrad z písku nebo prozkoumat tajuplnou Merlinovu jeskyni, kde se měl skrývat samotný velký kouzelník. A až vám vyhládne, můžete si s výhledem na moře dát třeba tradiční cornish cream tea.

Martina Kolníková

Martina KolníkováExpert Radynacestu.cz

V každé zemi, kterou jsem navštívila, mě něco okouzlilo a teď to mohu předat dál.

Pro rodiče a děti

Dovolená? Ne, dobrodružství!

Vyberte si jeden z našich 43 zájezdů

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 31. ledna

Anglie / Velká Británie (Cornwall)

Legendami opředený Cornwall

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Cornwallu

Zájezdy do Cornwallu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 6. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/tintagel/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AngliePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2024