Bodiam Castle: jedna z nejnavštěvovanějších památek Anglie

Sabina Rodićová Sabina Rodićová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 12238x

O jeho stavbu se zasloužil sir Edward Dalyngrigge.

5 zájezdů na téma: Hrady a zámky – Anglie / Velká BritánieZobrazit zájezdy

Na jihovýchodě od Londýna, v hrabství Východní Sussex u vesnice Robertsbridge se rozkládá ve vší okázalosti jeden z nejkouzelnějších středověkých hradů v celé Anglii. Jedná se o částečně rozbořený vodní hrad Bodiam.

Původně se historici domnívali, že hrad byl postaven z důvodu obrany jihovýchodní Anglie proti možné invazi francouzských vojsk během stoleté války ve 14. století. Nedávný výzkum však naznačuje, že díky vzdálenosti hradu od pobřeží tomu tak není. O jeho stavbu se zasloužil sir Edward Dalyngrigge.

Vodní příkop, padací most a vůbec celý jako z pohádky

Co se týče vzhledu hradu, tak se Dalyngrigge pravděpodobně nechal inspirovat francouzským středověkým hradem Villlandraut v Akvitánii. Hrad je obdélníkového tvaru. Na každém rohu je umístěná kruhová věž. Hlavní vstupní brána je situována na severní straně hradu, přístup k hradu přes příkop je umožněn díky dvěma malým ostrůvkům.

Na jižní straně hradu se pak nachází malá vrátnice s postranní bránou. Tento vstup do hradu byl v minulosti chráněn padacím mostem.

Celá stavba je obehnána širokým vodním příkopem, jenž měl v historii především funkci obrannou, dnes však pouze umocňuje dojem velkoleposti celého hradu. Ačkoliv hrad vypadá zvenku neporušeně, interiéry se dochovat do dnešních dnů nepodařilo.

Historie bez střechy a stále živené duchařské legendy

Obýván byl až do 17. století, avšak během zuřící občanské války, která začala v roce 1642, byl hrad při útoku parlamentních vojsk značně poškozen. Aby tato parlamentní vojska zabránila Karlu I. využít prostory hradu jako svou základnu, odstranila z něj střechu.

Po několik následujících století zůstal hrad neobydlen a víceméně bez povšimnutí chátral. Tomu zamezil až na začátku dvacátého století lord Curzon, který hrad zrekonstruoval a poté ho daroval státu. I Bodiam Castle tak spadá pod organizaci National Trust.

I přesto, že samotný hrad nebyl nikdy zapojen do přímého válečného konfliktu, tak se k němu stejně jako k dalším středověkým hradům váže několik duchařských povídek. Někteří návštěvníci hradu tvrdí, že se ze zdí hradu ozývají podivné přísahy a cize znějící písně.

Další očití svědci tvrdí, že se v jedné z věží objevuje tajemný červený stín dámy, která má pohled upřený do dáli. Tajuplnou atmosféru doplňuje to, že se neví, o koho přesně by se mělo jednat. Roku 1994 zažil svou horkou chvilku hradní hlídač, když spatřil ducha malého chlapce, oblečeného v šatech, jako by vypadl přímo z románu Charlese Dickensona, běžícího směrem k zámku a mizícího kdesi uprostřed mostu. Někteří se domnívají, že se může jednat o dítě, které zde v minulosti spadlo do příkopu a utopilo se.

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

Praktické informace

Otevírací doba:

Po-Ne 10:30 – 17:00

Hrad je uzavřen ve dnech 24. 12.  a 25. 12..

Vstupné(2016):

dospělý: 8.20 GBP
dítě: 4.10 GBP
rodina: 20.50 GBP

Hrad Bodiam je jedním z nejnavštěvovanějších památek v Anglii, turisty sem láká především romantické prostředí hradu a okolní přírody. Nechte se i vy okouzlit tímto středověkým skvostem.

Sabina Rodićová

Sabina RodićováExpert Radynacestu.cz

Nejradostnější chvílí v mém životě je cesta do neznámých zemí.

Hrady a zámky Anglie

Za krásou anglických sídel

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Anglie na téma: Hrady a zámky

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bodiam-castle/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024