Bodiam Castle: Jedna z nejnavštěvovanějších památek Anglie

Sabina Rodićová Sabina Rodićová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5949x

O jeho stavbu se zasloužil sir Edward Dalyngrigge.

6 zájezdů na téma: Hrady a zámky – Anglie / Velká BritánieZobraz zájezdy

Na jihovýchodě od Londýna, v hrabství Východní Sussex u vesnice Robertsbridge se rozkládá ve vší okázalosti jeden z nejkouzelnějších středověkých hradů v celé Anglii. Jedná se o částečně rozbořený vodní hrad Bodiam.

Původně se historici domnívali, že hrad byl postaven z důvodu obrany jihovýchodní Anglie proti možné invazi francouzských vojsk během stoleté války ve 14. století. Nedávný výzkum však naznačuje, že díky vzdálenosti hradu od pobřeží tomu tak není. O jeho stavbu se zasloužil sir Edward Dalyngrigge.

Vodní příkop, padací most a vůbec celý jako z pohádky

Co se týče vzhledu hradu, tak se Dalyngrigge pravděpodobně nechal inspirovat francouzským středověkým hradem Villlandraut v Akvitánii. Hrad je obdélníkového tvaru. Na každém rohu je umístěná kruhová věž. Hlavní vstupní brána je situována na severní straně hradu, přístup k hradu přes příkop je umožněn díky dvěma malým ostrůvkům.

Na jižní straně hradu se pak nachází malá vrátnice s postranní bránou. Tento vstup do hradu byl v minulosti chráněn padacím mostem.

Celá stavba je obehnána širokým vodním příkopem, jenž měl v historii především funkci obrannou, dnes však pouze umocňuje dojem velkoleposti celého hradu. Ačkoliv hrad vypadá zvenku neporušeně, interiéry se dochovat do dnešních dnů nepodařilo.

Žádná masovka. Na zájezd bereme průměrně 15 cestovatelů. Přátelská atmosféra je rozhodně tou nejlepší.

Historie bez střechy a stále živené duchařské legendy

Obýván byl až do 17. století, avšak během zuřící občanské války, která začala v roce 1642, byl hrad při útoku parlamentních vojsk značně poškozen. Aby tato parlamentní vojska zabránila Karlu I. využít prostory hradu jako svou základnu, odstranila z něj střechu.

Po několik následujících století zůstal hrad neobydlen a víceméně bez povšimnutí chátral. Tomu zamezil až na začátku dvacátého století lord Curzon, který hrad zrekonstruoval a poté ho daroval státu. I Bodiam Castle tak spadá pod organizaci National Trust.

I přesto, že samotný hrad nebyl nikdy zapojen do přímého válečného konfliktu, tak se k němu stejně jako k dalším středověkým hradům váže několik duchařských povídek. Někteří návštěvníci hradu tvrdí, že se ze zdí hradu ozývají podivné přísahy a cize znějící písně.

Další očití svědci tvrdí, že se v jedné z věží objevuje tajemný červený stín dámy, která má pohled upřený do dáli. Tajuplnou atmosféru doplňuje to, že se neví, o koho přesně by se mělo jednat. Roku 1994 zažil svou horkou chvilku hradní hlídač, když spatřil ducha malého chlapce, oblečeného v šatech, jako by vypadl přímo z románu Charlese Dickensona, běžícího směrem k zámku a mizícího kdesi uprostřed mostu. Někteří se domnívají, že se může jednat o dítě, které zde v minulosti spadlo do příkopu a utopilo se.

Praktické informace

Otevírací doba:

Po-Ne 10:30 – 17:00

Hrad je uzavřen ve dnech 24. 12.  a 25. 12..

Vstupné(2016):

dospělý: 8.20 GBP
dítě: 4.10 GBP
rodina: 20.50 GBP

Hrad Bodiam je jedním z nejnavštěvovanějších památek v Anglii, turisty sem láká především romantické prostředí hradu a okolní přírody. Nechte se i vy okouzlit tímto středověkým skvostem.

Sabina Rodićová

Sabina RodićováExpert Radynacestu.cz

Nejradostnější chvílí v mém životě je cesta do neznámých zemí.

Hrady a zámky Anglie

Za krásou anglických sídel

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Anglie na téma: Hrady a zámky

Zobrazit aktuální zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bodiam-castle/

Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieCestujte mazaně - rady, tipy a novinky!

Odebírejte náš newsletter a poznávejte svět výhodněji.

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!