St. Michael´s Mount: malý ostrov s klášterem v moři

Kateřina Lefebvre Kateřina Lefebvre, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 18203x

Je velmi jednoduché zaměnit anglicku horu sv. Michaela s jejím mnohem známějším francouzským protějškem.

Vyberte si z našich 29 zájezdů do AnglieZobrazit zájezdy

Zní to jako pohádka. Daleko, předaleko od velkých měst a rušné civilizace leží v moři malý ostrov. Na něm stojí starý hrad a kolem omamně voní tisíce květů v nádherných zahradách. Každý den se však voda rozestoupí a poutník může suchou nohou přejít po hrázi, v níž jeden kámen má tvar srdce. A kdo na něj šlápne, uslyší bušení srdce obra Cormorana.

A skutečnost není od pohádky daleko…

Z ostrova je krásný výhledZ ostrova je krásný výhled

Je velmi jednoduché zaměnit anglicku horu sv. Michaela s jejím mnohem známějším francouzským protějškem. Společné nemají jen jméno – vlastnil je stejný řád benediktínů, na fotkách je velmi těžké je rozeznat. Anglický ostrov však umožňuje to, co na Normanských ostrovech nenajdete – klidnou prohlídku bez davu aktrakcíchtivých turistů.

St. Michael´s Mount bývá nazýván klenotem v Cornwallské koruně. Se svými 0,23 km² sice nepatří k největším, ale díky své zvláštní poloze a siluetě je jedním z nejraněji identifikovatelných míst ve Velké Británii i v západní Evropě. Zmínky o něm najdeme v mnoha legendách, např. právě sem poslal v keltské legendě o Tristanovi a Isoldě král Mark poustevníka Ogrina, aby nakoupil vlnu a sukno pro královnu Isoldu.

Během průzkumů v roce 2009 tu vědci objevili sekeru, nože a kovové přezky, jejichž dataci potvrdilo Britské muzeum do doby bronzové. V době železné se ostrov stal centrem obchodu s cínem a toho později využili Římané, kteří přímo naproti založili přístav, ze kterého tento kov rozváželi do svých provincií po celé Evropě.

Obchodním přístavem by toto místo zůstalo i nadále, kdyby se tu ovšem roku 495 nezjevil na vrcholu hory skupině rybářů st. Michael. Tato událost změnila ostrov v živé náboženské centrum a důležité poutní místo.

Místní klášter je nádhernou ukázkou gotické architekturyMístní klášter je nádhernou ukázkou gotické architektury

Prameny se neshodují, kdo vlastně věnoval horu beneditinskému opatství Mont Saint Michel v Normandii – jestli Vilém Normanský (Dobyvatel), který si podmanil Anglii roku 1066, či zda to byl již Edward Vyznavač, který v Normandii vyrůstal, byl pod vlivem normanských mnichů a zaujala ho symbolická podobnost mezi oběma místy.

Existují i spekulace, že vlastnická listina francouzského řádu k této cornwallské hoře může být podvrh. Ať už to bylo jakkoli, Robert, hrabě cornwallský, povolal francouzského opata Bernards Le Bec, aby zde založil klášter. To se podařilo roku 1135.

Při odlivu se na ostrov dá dostat suchou nohouPři odlivu se na ostrov dá dostat suchou nohou

I přes fakt, že ostrov byl důležitým náboženským centrem a že zde v letech 1262 až 1263 byly zdokumentovány 4 zázraky, sloužil během dalších století často jako vojenská základna. Jeho ideální poloha jako pevnost byla využita v časech sporů mezi Richardem I. a Janem Bezzemkem, během Války Růží, za cornwallského povstání proti Edvardovi I. i v době anglické občanské války.

Během ní, roku 1646, se royalisté, kteří ostrov obsadili, vzdali parlamentaristům. Tehdy sem nastoupil jako guvernér plukovník John St. Aubym, který ostrov o 12 let později koupil a přeměnil ho na letní sídlo své rodiny. V 18. stol. se sem jeho potomci nastěhovali natrvalo. Roku 1954 věnoval Francis St. Aubyn ostrov společnosti National Trust s podmínkou, že tu jeho rodina může žít po dobu následujících 999 let.

Ústředním symbolem ostrova je gotický klášter sv. MichalaÚstředním symbolem ostrova je gotický klášter sv. Michala

A jak je to s obrem, jehož srdce můžete na hrázi uslyšet?

Mýtický obr Cormoran žil na kopci na ostrově. Každou noc se brodil na břeh a kradl vesničanům krávy a ovce. Všichni si zoufali, ale nic nezmohli. Až jedné noci chlapec jménem Jack přeplaval na ostrov a vykopal hlubokou jámu. Když vyšlo slunce, zatroubil na roh, aby vzbudil obra. A Cormoran oslepený sluncem spadl do jámy a zemřel.

Stoupněte si na ten správný kámen ve hrázi a poslechněte si tlukot jeho srdce! A když zrovna bude příliv, nevadí – vzdálenost 366 metrů, která dělí ostrov od pevniny, můžete překonat na loďce. I tak se vám při pohledu na St. Michael´s Mount bude tajit dech!

Který z ostrovů vás láká více?

Celkem hlasovalo 186 čtenářů.

Kateřina Lefebvre

Kateřina LefebvrePrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Baví mě život. Všude tam, kde právě jsme.

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 29 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/st-michaels-mount/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024