Dartmoor: ve stopách Sherlocka Holmese do tajemných mokřin v srdci Devonu

Martina Kolníková Martina Kolníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 8. 2020 • Přečteno 4805x

Mlha, vřesoviště, ticho a vzácní obyvatelé v podobě ohrožených druhů, to všechno dotváří tajuplnou atmosféru anglického Dartmooru. Vstupte!

Vyberte si z našich 35 zájezdů do AnglieZobrazit zájezdy

Pokud jste milovníky klasických detektivek se Sherlockem Holmesem, tak vám toto místo v srdci hrabství Devon v jihozápadní Anglii nemusíme ani představovat. Autor sem totiž zasadil děj příběhu o Psu baskervillském. Je to místo, které se jako dějiště detektivního příběhu opravdu hodí.

Divoká a nevyzpytatelná vřesoviště okouzlovala, ale zároveň i budila respekt obyvatel této oblasti po staletí. Dodnes je to místo, kde má člověk pocit, že se snad zastavil čas. Místo, kde si člověk dokonale odpočine od ruchu moderních měst a hektického života a může vnímat jen krásy přírody.

Dartmoorský národní park nabízí opravdu velmi různorodý terén, otevřené prostory jemně zvlněných vřesovišť, které v létě fialově rozkvetou, kamenné formace, potůčky, jezírka, vodopády, pastevecké přístřešky a všudypřítomná stáda ovcí a divokých poníků. Pojďme společně do míst, kde nejenže se scenerie mění téměř každým krokem, ale i denní dobou nebo počasím.

Národní park Dartmoor

Národní park DartmoorNárodní park Dartmoor

Na území mezi městy Plymouth a Exeter se nachází téměř nedotčená krajina, která byla národním parkem vyhlášena roku 1951. I když velká část zůstává v soukromém vlastnictví, platí zde přísná pravidla.

Na ploše o rozloze 953 kilometrů čtverečních žije okolo 47 000 stálých obyvatel. Průměrně to tedy vychází asi na 12 obyvatel na kilometr čtvereční.

Pro porovnání, na širokých pláních a v lesích ruské Sibiře byste narazili průměrně na 3 obyvatele na kilometr čtvereční. Dartmoorská vřesoviště jsou položena v poměrně velké nadmořské výšce vzhledem k okolní krajině, proto je zde většinou o několik stupňů chladněji. Počasí však je všechno, jen ne stálé.

Může se změnit z hodiny na hodinu, a když k tomu přidáme legendární mlhy a ne úplně stoprocentní pokrytí telefonním signálem, je opravdu velmi důležité nepodcenit výbavu na výlet a vybavit se i mapou a kompasem. Ale i taková mlha líně se válející nad vřesovišti má své kouzlo.

A co potom sluncem rozzářený den, oblaka hrající hru stínů, zurčící potůček a stádo pasoucích se poníků? Kouzlu Dartmooru propadne každý, kdo jej navštíví. A pro dobrodruhy je dobrou zprávou, že je to jedno z mála míst v Anglii, kde je povoleno nocování pod stanem.

Historie Dartmooru

Samotný název je odvozen od pojmenování říčkySamotný název je odvozen od pojmenování říčky

Samotný název je odvozen od pojmenování říčky, která parkem a vřesovišti protéká jihovýchodním směrem. Řeka Dart poté pokračuje přes malebná devonská městečka Totnes a Dartmouth, odkud se vlévá do moře. I když je dartmoorská krajina velmi různorodá, jeden prvek se tu neustále opakuje. Kromě zelenofialového vřesu je to žula.

Přírodní kamenné formace zvané tors (které jsou opravdu dílem přírody, i když to tak občas nevypadá) vás budou provázet na každém kroku. Jsou to pozůstatky tektonické činnosti v době ledové. V minulosti sloužily také jako stavební materiál pro domy nebo přístřešky v Dartmooru rozeseté.

První pravěké zprávy o osídlení existují už ze střední a mladší doby kamenné. Z doby bronzové se v rámci parku nachází množství megalitických staveb, z nichž nejznámější je určitě Merrivale, který někteří připodobňují ke slavnému Stonehenge.

Od dob středověkých až po začátek 20. století byla oblast Dartmoor využívána k těžbě cínu. Ruiny těžebních věží jsou tu patrné doposud.

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

Divocí poníci

Divoký poníkDivoký poník

Nejen stáda ovcí a dobytka můžete zahlédnout při projíždění úzkými silnicemi uprostřed národního parku. Jsou to především polodivocí poníci, kteří na vřesovištích Dartmooru žijí už od nepaměti.

První písemná zmínka o stádech těchto poníků pochází už z 11. století. Tehdy byli ochočeni a využíváni k přepravě zboží a tovaru přes nehostinný terén, na který byli přirozeně zvyklí.

Ze středověkých dob pochází okolo 200 kamenných mostů, které byly k tomuto účelu postaveny přes četné říčky a potoky. Později byli tito poníci využíváni na přepravu vytěžené žuly z nedalekých lomů.

Dnes se naštěstí poníci už na podobnou těžkou práci nevyužívají a žijí si svobodně. Pokud se s nimi potkáte, hlavně ti mladí jsou většinou zvědaví a přátelští a možná se nechají i pohladit.

Princetown

PrincetownPrincetown

Vesnice v samém srdci Dartmooru má jen okolo 1 500 stálých obyvatel, přesto se jedná o centrum oblasti. A to především pro návštěvníky, kteří právě odtud často podnikají túry a výlety. Ve vesnici se totiž nacházejí ubytovací a stravovací kapacity, které poskytují pro výletníky ideální základnu.

Najdete tady dokonce i pivovar, kde vaří mimo jiné proslulé Jail Ale. Toto pivo si můžete vychutnat třeba v jedné z nejstarších budov ve vesnici, v hostinci Plume of Feathers, kde nasajete tu správnou atmosféru. A proč se pivo jmenuje po vězení? Součástí vesnice je totiž historické vězení z počátku 19. století, které je dodnes funkční.

Kdysi to býval jeden z nejtěžších žalářů v Británii. Pamatujete na Psa baskervillského? Tak právě z princetownské věznice vězeň z detektivního románu uprchl. Ale od 19. století se toho hodně změnilo a dnes už se nejedná o přelidněné vězení plné hrdelních zločinců.

O tom, jak to kdysi v místním vězení vypadalo, se návštěvníci mohou dozvědět v malém muzeu. Princetown vlastně okolo vězení vyrostl, takže když byla věznice v polovině 19. století dočasně uzavřena, město se díky nedostatku pracovních příležitostí téměř vylidnilo.

Nejlepší treky

OkehamptonOkehampton

Ať už se rozhodnete prozkoumat Dartmoor pěšky, na kole, nebo třeba i na koňském hřbetu, můžete se inspirovat některými oblíbenými trasami. Jedna z nich je okružní procházka v délce asi 21 kilometrů, která vás zavede do srdce severní oblasti Dartmooru, která byla v minulosti velmi špatně přístupná.

Trasa začíná v Okehamptonu, vede přes Cranmere Pool, což je místo první britské „poštovní schránky“. Ne v běžném slova smyslu, spíše něco, co si dnes představíme pod pojmem geocaching. První taková „keška“ se zde objevila už v polovině 19. století. Schránka byla umístěna na takto špatně přístupné místo, aby ten, kterému se to podaří, na sebe mohl být náležitě pyšný a mohl napsat nějaký vzkaz nebo si dát razítko do svého cestovatelského bločku.

Dnes je cesta díky vojenské silnici přece jen jednodušší, ale kdysi bylo možné na blatech velice jednoduše zabloudit. Odměnou vám budou výhledy na zelené kopce, rašeliniště a Meldonský rezervoár pitné vody.

Nejvyšší bod Dartmooru

Black TorBlack Tor

Ve stejné oblasti můžete absolvovat další celodenní okružní výlet na nejvyšší kopec Dartmoorského parku. Procházka začíná u Meldonského rezervoáru a její délka je 17,5 kilometru.

Odtud vede cesta k monumentální kamenné formaci Black Tor, ze které budete mít nádherné výhledy na okolní vřesoviště. Cesta potom vede ještě výš, až k vrcholkům kamenných formací High Willhays v nadmořské výšce 621 m n. m. Za dobrého počasí je odsud vidět až daleko za hranice Dartmoorského parku.

Poslední hrad postavený na území Anglie

Hrad DrogoHrad Drogo

Další z procházek nás zavede do severovýchodní oblasti Dartmooru a oproti předchozím je i výrazně jednodušším terénem. Je to ideální půldenní výlet.

Procházka začíná u hradu Drogo, který na to sice nevypadá, ale byl postaven v letech 1910–1930. Jedná se tak o nejmladší hrad v Anglii. Postavit si jej nechal bohatý anglický podnikatel Julius Drewe, který věřil, že v těchto místech kdysi žil jeho středověký předek. A že si na stavbě nechal záležet! Hrad se opravdu co do stylu a stavby svým středověkým předlohám vyrovná, i když stihla být postavena jen třetina původně plánovaného projektu.

Od hradu pokračujete po tzv. Stezce lovců, ze které jsou až neskutečné výhledy na okolní krajinu, rokli a kopce. Přes říčku Teign se pak dostanete po kouzelném kamenném mostě ze 13. století, který byl používán pro přepravu dřeva a kamene.

Martina Kolníková

Martina KolníkováExpert Radynacestu.cz

V každé zemi, kterou jsem navštívila, mě něco okouzlilo a teď to mohu předat dál.

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 35 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd již 24. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/dartmoor/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024