Sissinghurst Castle: nechte se okouzlit nejslavnějšími zahradami v Anglii

Sabina Rodićová Sabina Rodićová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 5468x

K nejslavnějším zahradám v Anglii jednoznačně patří zahrady u hradu Sissinghurst.

8 zájezdů na téma: Hrady a zámky – Anglie / Velká BritánieZobrazit zájezdy

K nejslavnějším zahradám v Anglii jednoznačně patří zahrady u hradu Sissinghurst, které se stejně jako hrad Leeds, nacházejí v hrabství Kent. Ty jsou neodmyslitelně spjaty s postavou známé anglické spisovatelky Vity Sackwille-Westonové a jejího manžela Harolda Nicolsona. Ti upravili zahrady v romantickém duchu, nechali se přitom inspirovat dílem zahradnice a zahradní architektky Gertrude Jekyll.

Z bývalého alžbětinského panského sídla, umístěného v oblasti lesů v Kentish Weald, se do dnešních dnů uchoval pouze zlomek jeho tehdejší velikosti. Prostory hradu byly dějištěm různých historických událostí.

Historie hradu - vězení, lázně i chudobinec

Věž v zahradáchVěž v zahradách

Původně byl hrad pouze farmou s několika budovami, kolem roku 1700 sloužilo toto místo jako nemilosrdné vězení pro 3 000 francouzských námořníků zajatých britskou armádou během sedmileté války.

Ti často používali pojem „le chateaux“, což v překladu znamená zámek/hrad, odtud pak pochází název hrad Sissinghurst. Sissinghurst upadal a bohužel selhal i plán přivést ho k jeho bývalé kráse vybudováním lázní, které měly přilákat návštěvníky z Londýna.

Od roku 1794 bylo toto místo využíváno jako chudobinec. V průběhu následujících let byla většina z tamějších budov, s výjimkou vstupu, věže a několika hospodářských budov, zničena. Roku 1855 zde byl vystavěn velký viktoriánský dům a roku 1928 bylo celé toto místo dáno do prodeje.

Na trhu zůstal dva roky, poté byl zakoupen manželským párem Vitou Sackwille-Weston a Haroldem Nicolsonem.

Velkolepé zahrady za šilink

Zahradníci o slavné zahrady dennodenně pečujíZahradníci o slavné zahrady dennodenně pečují

Díky působení Vity Sackwill-Westonové prošly zahrady Sissinghurdtu rozsáhlými úpravami. Celá zahrada je pomocí živých plotů rozdělená na mnoho malebných zákoutí, k vidění je tady také rozsáhlý ovocný sad vedoucí směrem k vodnímu příkopu.

Ke konci třicátých let 19. století byly zahrady zpřístupněny široké veřejnosti. Vstupné bylo tenkrát jeden šilink, odtud byl také odvozen Vitin název pro návštěvníky – shillingses. Ti často zanechávali své vstupné ve staré cínové plechovce od tabáku umístěné pod klenutým vchodem.

Postupem času některé z budov vymizely, ale část z nich je využívaná dodnes. Například budova, kde se dnes nachází obchod se suvenýry, sloužila dříve jako vepřín a na místě tehdejší sýpky dnes můžete navštívit restauraci. Z dob minulých se dochovala také alžbětinská věž, ve které je možné shlédnout knihovnu Vity Sackwille-Westonové.

Manželé Vita Sackwille-Westonové a Harolda Nicolsona byli poslední soukromí vlastníci hradu. Po smrti Vity v roce 1962 se rozhodl její manžel svěřit hrad do péče National Trust, organizaci, která se věnuje zachování kulturního dědictví. Pod jejich správu se Sissinghurst Castle dostal v roce 1967.

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

Praktické informace pro návštěvníky:

Otevírací doba:

Zahrady
Po – Ne 11:00 – 17:30

Expozice
Po – Ne 11:00 – 16:00

Vstupné (2016):

dospělý: 12 GBP
dítě: 5 GBP
rodina: 30 GBP

Hrad je uzavřen ve dnech 24. 12. a 25. 12..

Sabina Rodićová

Sabina RodićováExpert Radynacestu.cz

Nejradostnější chvílí v mém životě je cesta do neznámých zemí.

Hrady a zámky Anglie

Za krásou anglických sídel

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Anglie na téma: Hrady a zámky

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 8. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/sissinghurst-castle/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024