Zámek Lanhydrock: srdce hrabství Cornwall, kde na vás dýchne aristokracie

Martina Kolníková Martina Kolníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 1. 2018 • Přečteno 4242x

Zámek se nachází asi 10 minut jízdy od městečka Bodmin, v srdci divokého a nespoutaného jihozápadu Anglie.

Vyberte si z našich 32 zájezdů do AnglieZobrazit zájezdy

Okouzlil vás seriál Panství Downton, svět šlechtických sídel, historických kostýmů a honosných zámků? Máte rádi místa, kde na vás z každého rohu dýchá historie a máte pocit, že místní obyvatelé a panstvo si jen někam odskočili a jakmile se zavřou brány zámku pro veřejnost, zase se objeví? Tak to jste na správném místě. Navštivte zámek Lanhydrock, nacházející se v srdci hrabství Cornwall, který na vás dýchne vzpomínku na zašlou slávu aristokracie.

Kde zámek najdete?

Po požárů se muselo rekonstruovatPo požárů se muselo rekonstruovat

Zámek se nachází asi 10 minut jízdy od městečka Bodmin, v srdci divokého a nespoutaného jihozápadu Anglie. Samo městečko Bodmin příliš turisticky navštěvované není, to ale neplatí o nedalekém vřesovišti Bodmin Moor, které budou znát hlavně milovníci románu Daphne du Maurier, Hospoda Jamaika, podle stejnojmenného historického hostince, který se zde nachází.

Samotný zámek je skryt uprostřed rozlehlého parku a přilehlých pozemků, rozlohou blížící se 360 hektarům. Od roku 1953 je zámek ve vlastnictví National Trust (britská organizace zabývající se ochranou historických a přírodních památek) a je přístupný veřejnosti.

Na co se můžete těšit?

K zámku patří park i pravé anglické zahradyK zámku patří park i pravé anglické zahrady

Návštěvní trasa na zámku Lanhydrock patří k nejdelším v Británii. Místní doporučují si na návštěvu interiérů vyhradit alespoň 2 hodiny. V rámci prohlídky navštívíte přes 50 místností a dostanete se nejen do reprezentativních sálů, ale nahlédnete i do zákulisí, do části pro služebnictvo, pokojů pro děti nebo do kuchyně.

Prohlídka není s průvodcem, záleží tedy na vás, kolik času objevování tajů zámku věnujete. V každé místnosti se nachází informační cedule se zajímavostmi k místnosti nebo se také můžete zeptat na cokoliv, co vás zajímá některého ze zaměstnanců nebo dobrovolníků, kteří zde pracují.

Při prohlídce si uděláte představu o tom, jak se v takovém typickém edvardiánském sídle žilo. Prostory pro služebnictvo a panstvo byly striktně odděleny, uvidíte důmyslný systém zvonečků, díky kterému každý lokaj nebo služebná věděli, kde jsou zrovna zapotřebí.

Návštěvní trasa na zámku Lanhydrock patří k nejdelším v BritániiNávštěvní trasa na zámku Lanhydrock patří k nejdelším v Británii

Budete mít možnost dát si občerstvení v prostorách bývalé jídelny pro služebnictvo. Na rozdíl od nich, vy si budete moci pochutnávat třeba na typické svačince z této oblasti Anglie, kterou si kdysi mohli dovolit spíše ti z vyšších vrstev společnosti, cream teas. Koláčky zvané scones s bohatou porcí husté smetany a sladkého jahodového džemu a anglický čaj. No kdo by odolal?

Budete moci nahlédnout do historické kuchyně se stále funkčním obrovským rožněm, na kterém bylo možné připravit prase nebo tele v celku a zároveň mohlo probíhat několik dalších pečících procesů. V zámecké knihovně také uvidíte knihu, která kdysi patřila samotnému Jindřichu VIII. a sehrála klíčovou roli v rozvodu s jeho první ženou Kateřinou Aragonskou.

Uvidíte prostřenou slavnostní tabuli nebo rozehranou partii biliáru a budete mít pocit, že si místní šlechta jen tak někam odběhla a zase se vrátí. Při návštěvě určitě nevynechejte procházku rozsáhlým parkem a typickými anglickými zahradami, které vyniknou především na jaře a v létě, když kvetou magnolie a rododendrony. Můžete také navštívit doškovou chaloupku, která bývala domovem místních zahradníků.

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

Vánoce na zámku

Interiér zámkuInteriér zámku

Návštěva zámku stojí za to nejen v létě, ale i v zimě. Každoročně místní zaměstnanci celé panství slavnostně vyzdobí a v tradičních edvardiánských uniformách služebnictva vítají návštěvníky.

V centrální hale je obrovský vánoční strom, v krbu hoří oheň a návštěvníci se mohou dozvědět o typických vánočních tradicích, historických receptech, dokonce mohou pomáhat připravovat vánoční dobroty a dekorace v místní kuchyni, aktivity oblíbené nejen dětmi ale i dospělými. Víte, jak se připravuje anglický vánoční pudink nebo tradiční mince pies, koláčky plněné sušeným a kandovaným ovocem?

Na vánoční prohlídce zámku se to dozvíte. Po procházce v parku se můžete zahřát v zámecké kavárně a ochutnat některé z tradičních vánočních pochoutek. Zažijete prostě pravé edvardiánské Vánoce.

Nebyl by to historický zámek, kdyby tady nestrašilo

Na zámku prý straší šedá paníNa zámku prý straší šedá paní

No a jako každé správné šlechtické sídlo i Lanhydrock má své strašidlo a ne jedno. Opakovaně zde prý byl spatřen přízrak dámy v šedém, která má být duchem Lady Juliany, která tragicky zemřela při požáru. Místní zaměstnanci zase občas po skončení návštěvní doby cítí cigaretový kouř v jednom ze salonků. Říká se, že to je zase duch Lorda Robartese, jejího manžela, který byl celý život silný kuřák a zemřel předčasně žalem nad smrtí své milované ženy.

Objevují se zde ale také duchové služebnictva, například služebné Elizabeth, která tragicky zemřela při pádu ze schodů. Roku 2004 zde dokonce strávila několik nocí skupina Paranormal Society, která se detekcí nadpřirozených jevů zabývá.

Historie zámku

Zámek si procházíte samiZámek si procházíte sami

Název panství pochází ze staré kornštiny (původního místního jazyka, který dodnes používá okolo 600 rodilých mluvčí) a znamená „kostelní okrsek sv. Hydrocha“, jednoho z patronů Cornwallu. Na nedalekém hřbitově jsou pohřbeni někteří členové rodu, který zámek po staletí vlastnil.

Oblast zámku a okolních pozemků patřila původně klášteru augustiniánů, poté co ale za vlády Jindřicha VIII. byly kláštery zrušeny, připadla půda do šlechtických rukou. Po období rozkvětu nastal ale úpadek, když zámečtí páni přestali na Lanhydrocku sídlit a zámek začal chátrat. V polovině 18. století se dokonce rozhodovalo o jeho zbourání a zámek jen o vlásek unikl zlému osudu.

Roku 1881 zasáhla panství tragédie. Jiskra z kuchyňského krbu vyvolala lokální požár, který se ale díky větrnému počasí rychle rozšířil do ostatních částí zámku a stal se téměř nezvladatelným. Při požáru se smrtelně zranila Lady Juliana, tehdejší zámecká paní, a svým zraněním o několik dní později podlehla. Její nešťastný manžel, zlomený zármutkem, ji přežil jen o kousek.

Současný vzhled zámku se datuje z období po požáru, kdy byly budovy přestavěny v tehdy oblíbeném jakobínském stylu ovlivněném anglickou renesancí. Doba před 1. světovou válkou byla zlatým věkem panství a mezi slovutnými návštěvníky nechyběl ministerský předseda William Gladstone, tehdejší princ Waleský, pozdější král Jiří V., dědeček současné královny Alžbety II. nebo i Winston Churchill. Roku 1953 po vymření hlavní linie vlastníků zámku bylo panství odevzdáno do vlastnictví National Trust.

Martina Kolníková

Martina KolníkováExpert Radynacestu.cz

V každé zemi, kterou jsem navštívila, mě něco okouzlilo a teď to mohu předat dál.

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd již 27. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zamek-lanhydrock/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024