IWM Duxford: největší muzeum letectví v Evropě

Kateřina Lefebvre Kateřina Lefebvre, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 10050x

Svou zásadní roli však Duxford sehrál během druhé světové války.

Vyberte si z našich 82 zájezdů do AnglieZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

IWM Duxford koná každý rok množství leteckých show a Dnů se zvláštními aktivitami. Jejich přehled je možné najít na oficiální stránkách muzea http://www.iwm.org.uk/events/iwm-duxford.

Osm mil jihozápadně od turisticky oblíbeného univerzitního města Cambridge leží vesnička Duxford. Nijak se neliší od ostatních anglických sídel a patrně by její jméno většina populace nikdy nezaslechla, kdyby tu během první světové války nebyla vybudována přistávací dráha. Ta se stala jednou z raných základen první zcela nezávislé letecké síly na světě – Royal Air Force (RAF).

Od této chvíle začala sláva Duxfordu jen vzrůstat. Už roku 1918 zde byla založena letecká škola a po reorganizaci o 6 let později tu vznikla bojová základna stíhačů, kteří toto letiště využívali celých 37 let. Svou zásadní roli však Duxford sehrál během druhé světové války, především v Bitvě o Británii a během invaze do Normandie, kdy byl využíván americkou 78. stíhací skupinou.

Pro Čechy je důležitý i fakt, že od září roku 1940 tu jako součást Duxford Wing působila 310. stíhací peruť. Právě tady byla uznána bojeschopnou a na svých letounech Hawker Hurricane prokazovali českoslovenští letci svoji odvahu a šířili dobré jméno své republiky.

Jejich velitel G. D. M. Blackwood tak mohl pronést dnes už slavné hodnocení: „Tehdy jsem poznal, jak českoslovenští letci dovedou bojovat. Nebylo třeba rozkazů rádiem, vrhli se na Němce bez váhání.“

Dějiny letectví v hangárech i na ploše

Letiště v Duxfordu plnilo svoji funkci až do roku 1961. Tehdy mělo být přebudováno na věznici či na sportovní centrum, ale časem zvítězila myšlenka jeho přeměny na letecké muzeum.

To bylo otevřeno roku 1977 a k expozicím využilo všechny čtyři historické hangáry. Postupně byly dostavěny další haly, včetně budovy navržené architektem Normanem Fosterem roku 1991, za níž dostal prestižní Stirlingovu cenu. Nachází se v ní Americké letecké muzeum, v němž si návštěvníci mohou prohlédnout americká letadla z druhé světové války, včetně B52, bombardéry B17 a B29, S-71, Blackbird a B24 Liberator.

Nejvíce letadel však nabízí Air Space – zatím poslední dokončená expozice. Lze tu vidět přes třicet významných exponátů, které mapují od počátků vývoj letectví v Británii a Commonwealthu.

V hangárech č. 2 až 4 návštěvníci projdou sbírku britských a amerických stíhacích letounů z druhé světové války, námořní vojenskou techniku, včetně miniaturní ponorky, a poutavou výstavu o vzdušné obraně Británie. Škoda by byla vynechat i hangár č. 5, v němž je možné sledovat zaměstnance muzea a dobrovolné nadšence při práci na opravách a konzervaci letadel.

A nejenom letadla…

Ukázky pozemní techniky skrývá Land Warfare Hall. Vedle tanků, bojových vozidel a dělostřelecké techniky (např. děla, bojová vozidla, tanky T-34, Sherman, Churchill, Centaur) se tu nabízí k prohlídce množství výstav – např. o Bernardu Law Montgomerym.

V celém areálu se nachází přes 200 letadel; od dvojplošníků z druhé světové války až po trysková letadla. Skvěle a zajímavě uspořádaná expozice nabízí např. prohlídku letadel Concorde uvnitř, ale i přehledné srovnání vedle sebe umístěných letounů Spitfire, Lancaster, Mosquite a Sunderland.

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

I pro ty, kteří letadlům neholdují…

Na prohlídku každé z hal potřebuje zanícený nadšenec i několik hodin. Ti méně angažovaní stihnout projít celý areál za dvě hodiny a určitě ocení i netradiční pohled na válečnou techniku, názorné popisy, množství interaktivních her, skvělou architekturu výstavních hal i otevřenou krajinu kolem letiště.

Kateřina Lefebvre

Kateřina LefebvrePrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejkrásnější z Provence + MONAKO
19. – 25. 6. 2022

Vyberte si z mého zájezdu

Anglie / Velká Británie

Poznejte zemi gentlemanů

Vyberte si jeden z našich 82 zájezdů do Anglie

Zobrazit aktuální zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/iwm-duxford/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AngliePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2021