Hever Castle: vzpomínka na Tudorovce a velkolepé zahrady

Sabina Rodićová Sabina Rodićová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8637x

Více než sedmsetletá historie středověkého hradu Hever je velice bohatá a pestrá.

9 zájezdů na téma: Hrady a zámky – Anglie / Velká BritánieZobrazit zájezdy

Více než sedmsetletá historie středověkého hradu Hever je velice bohatá a pestrá. Postaven byl v roce 1270. Ústřední budovou se stala vstupní hala, která měla obdélníkovou dřevěnou strukturu. Kolem ní pak byly vystavěny další budovy, jako například kuchyně, stodoly, stáje, mlékárna, řeznictví a další.

V roce 1271 byla původní dřevěná struktura posílena kameny a vápnem a místo bylo vybaveno střílnami. 14. století bylo pro Hever Castle rovněž obdobím budování, byl vytvořen příkop, vystavěny věže a zpevněné zdi. Vnější stěny hradu byly pak nabíleny směsí práškové křídy s vodou, to dodalo celému hradu dramatičtější vzhled.

"Ženská" historie stavby

Voskové figuríny Anny Boleynové a Jindřicha VIII. na HeveruVoskové figuríny Anny Boleynové a Jindřicha VIII. na Heveru

Během 15. století byl hrad rozšířen o dvě další křídla. V období 15. a 16. století spadal hrad do vlastnictví jedné z nejvlivnějších rodin té doby, rodiny Boleyunů. Právě tady strávila dětství Anna Boleyonová, druhá manželka krále Jindřicha VIII. a matka Alžběty I.

Během doby, kdy hrad patřil do vlastnictví Boleynů, byla přidána současná vstupní hala, ta spojuje dvě křídla domu a zajišťuje přístup k dlouhé galerii. Po neslavném skonu Anny Boleynové využívala hrad další, v pořadí již čtvrtá, Jindřichova manželka, Anna Klevská.

Ačkoliv manželství skončilo po pouhých šesti měsících rozvodem, král Jindřich VIII. jí umožnil pronajmout řadu panství, což posílilo její postavení a zvýšilo příjmy. Vlastníkem Hever Castle byla až do své smrti 1557. Po jejím skonu se ve vlastnictví hradu vystřídalo několik mocných anglických rodin.

Zub času se však podepsal také na tomto místě, které postupem času začalo upadat. V 19. století se pod tíhou velkého komínu z 15. století zřítil severovýchodní roh hradu.

W. W. Astor: Zachránce hradu

Historické oslavy u hraduHistorické oslavy u hradu

V roce 1903 učinil chátrání hradu přítrž jeden z nejbohatších Američanů té doby, William Waldorf Astor. Ten se spolu se svou rodinou přestěhoval do Anglie roku 1891. O 12 let později zakoupil Hever Castle a investoval nejen svůj čas, ale rovněž podstatnou část svých financí na rekonstrukci tohoto kouzelného místa.

Na rekonstrukci hradu se podílelo 748 mužů, dalších 800 mužů pak nepřetržitě pracovalo na vykopání 35 akrů jezera. Aby byl zachován původní dojem hradu, tak dělníci při opravách nesměli využívat tehdejší moderní náčiní, nýbrž pouze lopatku a dláto. Při prohlídce hradu si jistě všimnete také nádherných řezeb stropů, ty jsou dílem Nathaniela Hitchea WiliamaSilvera Frithe.

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

Velkolepá zahrada

Vstupní brána do zahradVstupní brána do zahrad

Vlivem působení Wiliama Waldorfa Astora byla k hradu mezi lety 1904–1908 také přidána velkolepá zahrada, která je dílem zahradnické firmy Joseph Cheal and Son. Největším lákadlem je oblast tzv. Italské zahrady vytvořené na popud samotného Williama Waldorfa Astora.

Italská zahrada obsahuje jeho sbírku italských soch, jezero a velké množství nejrůznějších keřů, stromů a květin. Díky různorodosti rostlin, které jsou zde zasazeny, je možné navštívit zahrady v kterémkoliv ročním období.

Praktické informace pro návštěvníky

Hlavní vchod do hraduHlavní vchod do hradu

Otevírací doba:

Zahrady jsou přístupné od 10:30. Hrad je přístupný od 12:00.

Vstupné (2016):

dospělý: 16 GBP

dítě: 9 GBP

rodina: 43 GBP

Sabina Rodićová

Sabina RodićováExpert Radynacestu.cz

Nejradostnější chvílí v mém životě je cesta do neznámých zemí.

Hrady a zámky Anglie

Za krásou anglických sídel

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Anglie na téma: Hrady a zámky

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 8. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hever-castle/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024