Most Ebisubaši: místo štěstí i prokletí

Barbora Žižková Barbora Žižková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 3. 7. 2018 • Přečteno 2529x

Most je zasvěcený jednomu z bohů japonského šintoismu, bohu štěstí a ochránci rybářů, Ebisu.

Vyberte si z našich zájezdů do ÓsakyZobrazit zájezdy

Jedná se o jednu ze známých turistických atrakcí v centru Ósaky, za kterou nic platit nemusíte. Most Štěstí přes kanál Dótombori, u kterého již přes 80 let září kultovní ikona Ósaky, známý Glico Man.

Reklama jako ikona města

Schůzky si zde dávají místní i turistéSchůzky si zde dávají místní i turisté

Dótombori je jednou z hlavních turistických destinací v Ósace. Táhnoucí se podél kanálu Dótombori od mostu Dótomboribaši až k mostu Nipponbaši ve čtvrti Namba. Historicky divadelní čtvrť je nyní se svými neonovými poutači a nezaměnitelnou atmosférou oblíbeným místem pro zábavu a noční život.

Jednou z věcí typických pro tuto oblast je světoznámý světelný billboard firmy vyrábějící cukrovinky Glico zobrazující běžce probíhajícího cílovou páskou. Mezi Japonci je považován za ikonu města Ósaka. Společnost zahájila svoji činnost již ve dvacátých letech a zanedlouho se v Japonsku stala proslulou, jejich výrobky najdete v regálech obchodů snad úplně všude v Japonsku a na mnoha místech ve světě.

Slavný billboard byl poprvé rozsvícen v roce 1937, tehdy jako jediný svého druhu, a dnes je již šestá generace ikonického Glico Mana neoddělitelnou součástí městské kultury. Poslední a nejnovější design byl instalován a slavnostně rozsvícen v roce 2014 a nahradil tak svého předchůdce z roku 1998. Místní i turisté ho zbožňují a určitě byste neměli opustit Ósaku, aniž jste se byli podívat na jeden z jejích symbolů.

Most štěstí i prokletí

Přímo pod billboardem protíná řeku most Ebisubaši. Původně byl postaven kvůli snazšímu přístupu do blízké svatyně Ebisu, nyní poskytuje spojení mezi čtvrtí Šinsaibaši-sudži a nákupními pasážemi Ebisubaši-sudži. Most je zasvěcený jednomu z bohů japonského šintoismu, bohu štěstí a ochránci rybářů, Ebisu, který je jedním ze sedmi bohů štěstí a jediným z nich, jehož legenda pochází přímo z Japonska a nemá původ v hinduismu ani nepramení z vlivu božstev z Číny. Odjakživa byl vnímán jako bůh štěstí, radosti, bohatství, úspěchu a také zábavy.

Most Ebisubaši je také místem, kde vznikla příčina legendární kletby ósackého baseballového týmu Hanšinských Tygrů. Říká se, že kletbu uvalil na tým plukovník Sanders, zakladatel známého fastfoodového řetězce KFC, rozhněvaný nad chováním fanoušků týmu, kteří shodili jednu z jeho soch, umístěnou před restaurací, do řeky Dótombori během bujarých oslav vítězství šampionátu. Trvalo skoro dvacet let, než se týmu podařilo kletbu zlomit.

Díky slávě billboardu Glico Mana se most stal také oblíbeným místem pro setkávání a turisté i místní mu dávají různé přezdívky jako most Nanpa nebo Hikkake.

Čtení: Zájezdy do Japonska – srovnání a doporučení

Autentická a požitkářská

Nachází se ve čtvrti skvělého jídlaNachází se ve čtvrti skvělého jídla

Most spojuje dvě rušné čtvrtě plné zábavních podniků, obchodů, nákupních pasáží a především restaurací a pouličních stánků s jídlem. Protože čtvrť Dótombori je vyhlášeným jídelním centrem města, spolu s přilehlými nákupními pasážemi a obchodními domy tvoří jeden z hlavních cílů pro večerní vycházky turistů i místních.

Je to nejen dobré jídlo a pití, co přitahuje návštěvníky z celého okolí právě sem, ale také unikátní atmosféra celého místa tvořená stovkami neonových nápisů a obrazů, obřích pohyblivých maket krabů nebo chobotnic lákajících zákazníky do restaurací, a všudypřítomná vůně lahodných pokrmů. Atmosféra, která zde, i když v neustále se měnící podobě, vydržela více než čtyři sta let. Toto unikátní místo si určitě nechcete nechat ujít.

Podobá se snad jen zaprášené a vybledlé, ale přesto živé čtvrti Šinsekai (Nový svět) jen pár stanic metra odsud. Ósaka je totiž autentické a živé město, které si na nic nehraje. I když může nabídnou mnoho památek a pamětihodností, zakládá si především na požitcích a bezprostřednosti.

Barbora Žižková

Barbora ŽižkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Člověk se nesmí bát, jen tak najde sám sebe.

Japonsko (Ósaka)

Vzrušující město budoucnosti

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Ósaky

Zájezdy do Ósaky

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/most-ebisubasi/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024