Trento: město věží pod dohledem svatováclavské orlice

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 2. 8. 2020 • Přečteno 7058x

Italské Trento (či Trident) má ve znaku orlici, kterou mu ve 14. století udělil český král. Zveme vás k jeho návštěvě. Za ni totiž rozhodně stojí!

Vyberte si z našich 28 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Ochutnejte tradiční místní hustou polévku orzotto alla trentina. Připravuje se z ječmene (orzo).

Trento. Trident. Hlavní město italského regionu Tridentsko-Alto Adiže. Město plné zajímavých paláců, věží a kostelů, kamenných uliček a také přívětivé atmosféry, dobrého jídla i vyžití ve všech ročních obdobích. Okolní alpské vrcholky vykouzlily Trentu tu nejhezčí možnou kulisu. V minulosti ve městě sídlila knížata-biskupové a v průběhu Tridentského koncilu se tu rozhodovalo o obnově katolické církve. Dodnes používaný znak města Trentu udělil Jan Lucemburský. 

Trento, stotisícové univerzitní město, je atraktivní v každém ročním období. Jako hlavní město severoitalského regionu Tridentsko-Horní Adiže (Trentino-Alto Adige) je vyhledávaným výchozím místem při cestách do Dolomit na horské túry i za zimními sporty.

Jeho historické centrum se pyšní střídmými paláci i bezpočtem památek vztahujících se k minulosti, a to jak historických a architektonických, tak i kulturních. Pojďme do něj nakouknout. 

Trident jako dějiště Tridentského koncilu 

Zdobené domy v ulicích Trenta Zdobené domy v ulicích Trenta

Trento charakterizuje jeho reliéf. Údolí, ve kterém bylo město založeno, dělí Rétské a Lombardské Alpy od Dolomit a Benátských Alp. Většina uměleckohistorických a turisticky zajímavých památek se rozkládá v oblasti mezi místním dómem a hradem Castello del Buonconsiglio. Za nejhezčí městskou ulici je považována elegantní Via Belenzani, kde si svá rodová sídla stavěla knížata a biskupové sídlící v Trentu v období let 1027–1803. 

Harmonické náměstí Piazza del Duomo je srdcem Trenta. Kromě Neptunovy kašny z roku 1768 a dómu na náměstí stojí i ty nejhezčí budovy, často vystavěné v alpském městském stylu. O freskovou výzdobu se na mnoha domech postaral Marcello Fogolino, rodák z Vicenzy. 

Gotický dóm zasvěcený svatému Virgilovi, patronovi města, je na příčné lodi obrácené k náměstí zdobený rozetou a jeden z oltářů v jeho interiéru – mramorový pod kupolí s barokním baldachýnem – byl inspirován hlavním oltářem v chrámu sv. Petra ve Vatikánu

V 16. století se dóm stal jednací síní Tridentského koncilu: důležité události reagující na reformaci. Byl svolán papežem Pavlem III. roku 1545, nicméně jednání muselo být mnohokrát opakováno, poslední se konalo roku 1563. Rozhodnutí papeže a biskupů uskutečněná v jeho průběhu byla velice důležitá a pro církev směrodatná po několik dalších století

Věže, věže, věže! 

Neptunova kašna a Torre Civica Neptunova kašna a Torre Civica

Knížata-biskupové v Trentu sídlili v hradu Buonconsiglio – mohutné stavbě, která dnes hostí několik muzeí. Součástí pevnosti je Orlí věž, ve které měl svou pracovnu biskup Jiří z Lichtenštejna. Na její výzdobě se údajně podepsaly i české ruce jistého Václava. 

Dominantních věží má Trento hned několik. Kromě zmíněné Orlí věže je to dále například Torre Civica (Městská věž) nedaleko dómu. Je štíhlá a vysoká 41 metrů. Středověká Torre Mozza se nachází před barokním kostelem sv. Annunziaty. Nedaleká Torre della Tromba pochází z 12. století. 

Na náměstí Piazza della Portella se tyčí věž Torre Vanga, známá též jako Torre Rossa neboli Červená věž – to podle barvy cihel použitých při její stavbě. Stavitelem byl ve 13. století biskup Vanga, který chtěl díky nové strážné věži zajistit lepší dohled nad městem a hlavně nad děním na nedaleké řece Adigi. 

O kontrolu nad říčním přístavem se starala Torre Verde – Zelená věž z 15. století, pojmenovaná podle charakteristické barvy střechy. Kdysi byla součástí nedochovaného městského opevnění. Věž Torre del Massarello zase získala své jméno podle významného nocležníka: přespal v ní slavný předseda místní rady Massarell.

Nejvyšší věží ve městě je se svými 53 metry zvonice kostela Santa Maria Maggiore. Ten nechal postavit biskup Bernardo Clesio z růžového dolomitského mramoru. Kostel byl rovněž hostitelem Tridentského koncilu. 

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Orlice jako dárek od českého krále 

Svatováclavská orlice ve znaku Trenta Svatováclavská orlice ve znaku Trenta

Trento (v češtině někdy i Trident) bylo jakožto Tridentinum založeno starými Římany na důležité obchodní stezce. Okolní hory údajně Římanům připomínaly tři zuby – tre denti – tridentum. Řeka Adige Trento zásobila vodou a vojáci odtud v minulosti vyráželi do nebezpečné Germánie. 

Všudypřítomný je ve městě symbol svatováclavské orlice, která je zároveň symbolem Trenta. Znak s orlicí udělil městskému biskupovi český král Jan Lucemburský. Oním biskupem byl Mikuláš Brněnský, jmenovaný roku 1338, aby si tak český král zajistil naprostou věrnost a loajalitu Tridentského knížecího biskupství. 

Orlice mu byla udělena jako odměna za věrnost a přátelství. Od roku 1407 se městský erb se svatováclavskou orlicí používá dodnes.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/trento/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024