Bolzano: příjemná křižovatka mezi dvěma světy

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 2. 2020 • Přečteno 9274x

Vítá vás město, kde se snoubí rakouská preciznost a italský temperament. Vítá vás „brána do italských hor“. Vitá vás Bolzano.

Vyberte si z našich 45 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že…

V Bolzanu žije cca 100 000 obyvatel? Z nich skoro ¾ tvoří Italové, následují Němci a 1 % obyvatel jsou Ladinové. 

Bolzano je přístupovou branou do Itálie i branou do italských hor. Jeho dvojjazyčnost i fakt, že celá oblast podléhala vlivu Habsburků, stojí za faktem, že Bolzano bývá označováno jako nejsevernější z italských měst a to nejjižnější z měst „německých“. Prolínají se v něm dva světy, italský a německý, a také dva jazyky, Dantův a Goethův. 

Za věhlasem města stojí jeho specifický charakter, daný souhrou geografických, enviromentálních a etnických faktorů. Zároveň je hlavní město oblasti Alto Adige (Horní Adiže) turisticky nejvyhledávanějším městem široko daleko. 

Je překrásně umístěno tam, kde se setkávají údolí řek Adige a Isacro. Samotným městem protéká řeka Talvera a tu nejlepší kulisu mu vytvářejí okolní horské masivy: Sciliar, Catinaccio a Latemar. Zdejší klima je velmi příjemné.

Obchodování a vážení 

Architektura v Bolzanu Architektura v Bolzanu

Bolzano bylo vždy křižovatkou mezi dvěma světy i místem, kde na sebe narážely a zároveň se doplňovaly dvě odlišné kultury. Křižovatkou bylo i doslova: městem procházely důležité obchodní stezky, a to už od dob starých Římanů. Ve 13. století mu bylo přiděleno privilegium nezávislého soudnictví. 

K obchodování kdysi sloužily domy s podloubím, které dodnes tvoří architektonickou dominantu města. Jedna z ulic v jeho historickém jádru se dokonce jmenuje příznačně: Via Portici, přičemž portici znamená právě podloubí. Na ulici stojí zajímavé domy, z nichž většina byla vystavěna v 16. a 17. století.  

Via Portici byla odpradávna nejdůležitější živou tepnou historického centra. Vede na náměstí Piazza del Municipio, kde stojí radnice a několik dalších freskami vyzdobených domů. 

Zajímavý je nedaleký dům Casa della Pesa, ve kterém až do 18. století bývala městská veřejná váha. Váha, italsky pesa, je na domě zobrazena i na fresce. Dům stojí na náměstí Kronplatz – Obilném náměstí, na kterém se v minulosti s obilím živě obchodovalo. 

Račte se posadit a vychutnat si štrúdl 

Štrúdl na náměstí Piazza Walther Štrúdl na náměstí Piazza Walther

Poblíž náměstí Piazza Walther stojí dóm zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie. Jeho jednoduchá fasáda je zdobena římským portikem, dva sloupy stojí na velikých kamenných lvech. Uvnitř trojlodního interiéru se ukrývají mimo jiné fresky Michaela Pachera, jednoho z nejvýznamnějších mistrů pozdní gotiky a rané renesance, spojovaného s městy Bruneck a Salzburg. Freska zobrazující Madonu s dítětem pochází ze druhé poloviny 15. století. 

Na samotném náměstí Piazza Walther s Neptunovou fontánou z 1. poloviny 18. století, které je jakýmsi salonem města, si dopřejte odpočinek s výhledem na náměstí a okolní život v tradiční hotelové kavárně Stadt Hotel Città Café & Restaurant. Při hezkém počasí si svůj šálek kávy nebo výborný typický štrúdl můžete vychutnat u venkovních stolečků. 

Socha uprostřed náměstí, která stojí i za jeho jménem, je Walther von der Vogelweide – německý básník, jehož další socha stojí třeba v Duchcově a pomník v České Lípě. 

Štrúdl – lo strudel – tu mají údajně nejlepší v celém Bolzanu (a ambiciózně řečeno i široko daleko). Něco na tom bude. Je křupavý, sladký a plný jablek, rozinek a oříšků. Na prvenství této rakousko-uherské pochoutky si činí nárok Praha, Vídeň i Budapešť. Tak proč si ho nevychutnat v Itálii? 

Stadt Hotel Città Café je přesně tím místem, kde si můžete v klidu přečíst noviny či oblíbenou knížku, nikdo vás nebude rušit a budete mít pocit, že čas se na chvilku příjemně zastavil.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Ledový muž Ötzi, seznamte se 

Ledový muž ÖtziLedový muž Ötzi

Do místního muzea se vydejte „na návštěvu“ za Ötzim – ledovým mužem, kterému je přibližně 5 000 let. Přesněji řečeno, v muzeu potkáte kopii jeho dokonale přírodně zakonzervované mumie. 

Mumii našli 19. září 1991 dva turisté z Norimberska vlastně náhodou při své túře. Nejprve je údajně napadlo, že našli umělohmotnou panenku. Mumie je tak dokonale zakonzervovaná, že i vědci, kteří ji jako první prohlédli, měli pocit, že je stará sotva několik let. 

Nikdo neví, jak se ledový muž z konce doby kamenné do hor dostal nebo co tam dělal. Jisté je, že byl na svou dobu dokonale obutý a vybavený k tomu, aby mohl sám přejít přes Alpy. Zabit byl šípem do zad. 

Jméno Ötzi dostal podle Ötztalských Alp na pomezí Itálie a Rakouska, kde byla jeho mumie nalezena. Je to Ital. Nicméně jakmile se zjistilo, jak staré (a vzácné) jeho tělo je, přeměřovala se dokonce státní hranice, aby se znovu potvrdilo, na čí straně že byl nalezen. 

Lanovkou a vláčkem mezi vinice 

Výhled na vinice z hradu Roncolo Výhled na vinice z hradu Roncolo

Půvab Bolzana podtrhují okolní vinice a chuť lahodného vína, které se z jeho hroznů vyrábí. Nikdo nemůže přehlédnout pečlivě upravované pergely (či pergoly chcete-li), po nichž se víno pne snad na všech vrcholcích kolem města. 

Pěstovat víno v těchto nadmořských výškách je náročnější než jinde a systém, kdy se réva táhne po jakémsi umělém lešení, které zastiňuje půdu a chrání ji před vyschnutím, je finančně náročný. Výsledek ovšem bezpochyby stojí za to. 

Okolí Bolzana nabízí spoustu příležitostí k příjemným procházkám. A k nádherným výhledům – i kdyby se vám pěšky zrovna nechtělo. Můžete totiž nasednout na jednu ze dvou lanovek a na kopec se nechat pohodlně vyvézt. První z nich vás vyveze na San Genesio na nejjižnějším okraji Sarntalských Alp, kam svítí slunce snad každý den. 

Další vede na (rovněž prosluněnou) horskou plošinu Renon (Ritten): luxusní čtvrť, kde si užijete příjemné klima po většinu roku, protože je ze všech stran chráněna před silnými větry. A navíc to slunce! V minulosti byla plošina s městem propojena úzkokolejnou tratí

Od roku 1964 vede k výchozí stanici trati lanovka, vznášející se nad střechami Bolzana i nad vinicemi. Vybízí k ničím nerušeným výhledům na celou Bolzanskou kotlinu až směrem k často sněhobílým štítům Dolomit. Po kolejích se na plošině rittenských svahů dále pokračuje přes Soprabolzano (Oberbozen) až do konečné stanice Collabo (Klobenstein), hlavního střediska celé náhorní plošiny. 

Dráha je známá jako Ferrovia del Renon (Rittnerbahn) a díky své koncepci i nádherné okolní krajině se řadí k nejpozoruhodnějším horským železnicím v Evropě. 

Hrad Roncolo a moře přírodních pyramid 

Rittenské přírodní pyramidy Rittenské přírodní pyramidy

Na skále nad Bolzanem se tyčí pevnost Roncolo, dohlížející nad městem. Hrad patří k těm nejzajímavějším a nejcharakterističtějším v celé Bolzanské kotlině. A že tu má konkurentů dost! Byl postavený v první polovině 8. století. V minulosti patřil i Habsburkům, dnes je v soukromých rukou. 

Zatoužíte-li se vzdálit od města a pobývat více v přírodě, udělejte si výlet k zajímavému přírodnímu útvaru: pyramidám. Tzv. Rittenské přírodní (či zemské) pyramidy (Piramidi di Terra) jsou až 30 metrů vysoké jílové útvary, jakési fiály vzniklé zvětráváním. Nádherná podívaná. 

Bolzano, ležící v italském regionu Tridentsko-Horní Adiže, je zajímavým turistickým magnetem i důležitým správním centrem a místem k nakupování. Udělejte si výlet do Bolzana, rozhodně se tu nebudete nudit. Pokud oblastí pouze projíždíte, dopřejte si ve městě alespoň krátkou „ochutnávkovou“ zastávku. Budete nadšeni. 

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 45 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bolzano/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024