Arena di Verona: ukázka antické architektury

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 22995x

Arena di Verona je překrásný antický amfiteátr ve Veroně, kde se konají operní představení.

Vyberte si z našich zájezdů do VeronyZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Rádi byste si poslechli operu na tak působivém a starobylém místě, jakým je Veronská aréna, a je vám líto dávat hodně peněz za vstupenku? Pokud vám nevadí sedět celé představení na schodech, kupte si vstupenky právě sem. Jsou totiž mnohem levnější než vstupenky na nainstalovaná sedadla. Nezapomeňte na svíčky, které jsou v aréně k dispozici. Diváci mají ve zvyku po setmění svíčky rozsvěcet, čímž vznikne dokonalý a nezapomenutelný génius loci.

Až budete cestovat po Itálii, nezapomeňte se podívat do Verony. Na náměstí Piazza Bra naleznete překrásný římský amfiteátr, který je skutečně zachovalou ukázkou antické architektury.

Sláva amfiteátru

Arena di Verona neboli Veronská aréna byla postavena v 1. století př. n. l.  a sloužila k pořádání gladiátorských her a nejrůznějších představení. Její sláva dosáhla daleko za hranice města a lidé, kteří toužili zažít hry na vlastní oči, přijížděli i z velkých dálek. V dobách své největší divácké přízně byla kapacita arény více než 30 000 diváků.

Ve 12. století n. l. neodolaly původní mramorové zdi silnému zemětřesení a amfiteátr byl vážně poškozen. Až v období renesance se začalo uvažovat o tom, že by měla být obnovena tradice a že by Arena di Verona měla znovu sloužit svému původnímu účelu, tedy k pořádání nejrůznějších představení a her.

Díky svým skvělým akustickým vlastnostem se z arény stalo místo, kde se konají významná operní představení. Na jejím pódiu stáli i takoví velikáni operního zpěvu, jako slavná Marie Callas. První operou, která zde byla uvedena, byla Aida G. Verdiho, a to v roce 1913.

Současný repertoár

V současnosti uvádí Arena di Verona 4–6 oper za sezónu, přičemž každá sezóna přiláká až půl milionu návštěvníků. V posledních letech se čím dál častěji v aréně pořádají koncerty populární nebo rockové hudby. Koncertovali tu Pink Floyd, Sting, Deep Purple, Björk, Radiohead, Pearl Jam, Whitney Houston, Paul McCartney, Alicia Keys nebo One Direction.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Verona)

Romantická Verona

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Verony

Zájezdy do Verony

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 9. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/arena-di-verona/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItáliePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2023