Bergamo: lombardský historický klenot na dohled od mezinárodního letiště

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 3. 4. 2017 • Přečteno 16846x

Bergamo je lombardský historický klenot i upravené živoucí město. Nechte se pozvat k jeho návštěvě.

Vyberte si z našich 58 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Typickým místním jídlem jsou Casonsèi (Casoncelli)? Jedná se o těstoviny plněné masem, sýrem a bylinkami.

V Bergamu přistává mnoho návštěvníků Milána – nachází se tu totiž mezinárodní letiště Orio al Serio. Ne všichni ale navštíví i samotné Bergamo, což je velká škoda. Je totiž jedním z klenotů Lombardie. Magnetem pro turisty tu je nejen příjemná atmosféra a kulturní vyžití, ale zejména  historické jádro města, které se nachází na kopci s výhledem do malebného okolí. Vydejte se na prozkoumání historicky významného Bergama, zcela určitě nebudete litovat.

Bergamo leží takřka uprostřed kraje Lombardie nedaleko Milána a je to svěží upravené město, které se dělí na dvě části – staré historické město na kopci a nové město pod ním. Do horní části zvané „Città Alta“ je nejimpozantnější cesta lanovkou. Naráz se ocitnete v období středověkých komun a signorií. Srdce této části města bije na náměstí Piazza Vecchia s bublající fontánkou uprostřed a zajímavými budovami v různých stylech okolo. Je malé, ovšem malebné a velmi fotogenické.

Atmosféra středověkých komun a signorií

Cappella Colleoni v Bergamu byla pojmenovaná podle kapitána ColleonihoCappella Colleoni v Bergamu byla pojmenovaná podle kapitána Colleoniho

Symbolem náměstí je 52 metrů vysoká zvonice Torre Civica, které místní říkají „Campanola“. Postavila si ji tu aristokratická rodina Suardi. Každý den ve 22 hodin z věže zní 130 úderů zvonů, které v minulosti ohlašovaly brzké uzavření městských hradeb.

Se zdejší bazilikou Santa Maria Maggiore si někdejší architekti opravdu vyhráli. Vstup do ní hlídají dva kamenní lvi. Vedle baziliky stojí už od 15. století Capella Colleoni, pojmenovaná podle kapitána Bartolomea Colleoniho, který byl ve službách Benátčanů a který má v erbu tři varlata na červeném a stříbrném pozadí. Když se erbu na vstupní bráně dotknete, údajně vám to přinese štěstí.

Město tisíce

Procházku kolem hradeb si při návštěvě Bergama nesmíte nechat ujít Procházku kolem hradeb si při návštěvě Bergama nesmíte nechat ujít

Na náměstí se nachází také palác Palazzo Regione z 12. století, ozdobený benátským lvem. Od svého vzniku byl místem, kde se psaly dějiny města. Benátský lev je v lombardském městě přítomný proto, že Bergamo v minulosti patřilo nejen pod Milánské vévodství, ale od roku 1428 také pod Benátskou republiku. Mělo velký obchodní i strategický význam – leželo totiž na křižovatce tehdejších obchodních cest.

Někdy se Bergamu přezdívá „Città dei Mille“ – město tisíce. Mnoho z tisíce mužů následujících italského národního hrdinu Garibaldiho, který Itálii na konci 19. století sjednotil, totiž pocházelo právě odsud.

Nenechte si ujít procházku ulicí zvanou „Corsarola“. Korzuje se po ní mezi obchůdky plnými módy a gastronomie. Jako magnet vás přitáhne výhled ze zdejších hradeb, které město kdysi chránily před nepřáteli všeho druhu, i když jich naštěstí nakonec nebylo zapotřebí.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Všudypřítomná živá atmosféra

Casoncelli jsou typickým místním pokrmem Casoncelli jsou typickým místním pokrmem

Bergamo je univerzitní město plné historicky zajímavých budov i zákoutí, které láká na bohaté kulturní vyžití. Jedno z místních divadel je pojmenováno po hudebním skladateli Gaetanu Donizettim, který se tu v 18. století narodil a který je také pohřben v místní bazilice.

V „Città Alta“ na vás dýchne klidná příjemná atmosféra, a to přesto, že Bergamo není žádný prcek – žije v něm přibližně 120 000 obyvatel. Živý ruch ve spodním městě „Città Bassa“ se soustřeďuje mimo jiné na ulicích Via XX Settembre, Sentierone a v jejich okolí.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Neapole + POMPEJE + CAPRI
30. 10. – 3. 11. 2023
To nejlepší z Říma + FLORENCIE
16. – 20. 11. 2023

Vyberte si z mých 3 zájezdů

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 58 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bergamo/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItáliePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2023