Monza: rychlá auta v královském městě

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 9693x

Monza je město nedaleko od Milána, ve kterém kdysi sídlili italští králové.

Vyberte si z našich 28 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Monza hostí Velkou cenu formule 1 již od roku 1923? Okruh je aktuálně dlouhý 5793 metrů a má 12 zatáček.

Monza je severoitalské město, ležící co by kamenem dohodil od šarmantního Milána. Dnes spíše průmyslové město a rovněž město známé jako místo konání Velké ceny, jednoho z tradičních závodů Mistrovství světa vozů formule 1, bylo v minulosti velmi významným královským sídlem i korunovačním městem.

Velká cena formule 1 se jezdí každoročně na motoristickém okruhu Autodromo Nazionale Monza, který je součástí velkého parku u Královského paláce Villa Reale. Tento palác, který sloužil jako letní rezidence pro rakouské i italské panovníky, je zároveň jedním z nejvyhledávanějších monumentů ve městě.

Prim přitom hraje místní dóm neboli katedrála San Giovanni Battista se zelenobílým mramorovým průčelím. V jejím interiéru je uchovávána tzv. Železná koruna (Corona ferrea), klenot, který zdobil hlavu nejednoho místního panovníka.

V bezprostřední blízkosti na náměstí Piazza Roma stojí stará radnice, známá jako Argenario, pocházející z pozdního 13. století. Připomíná dobu, kdy byla Monza samostatnou komunou. Dnes tu sídlí archeologickém muzeum. Budova původně neměla věž, pouze charakteristický balkon, známý jako „parlera“. „Parlare“ v italštině znamená mluvit. Balkon sloužil vládcům města zejména k tomu, aby mohli promlouvat k lidem.

Historické centrum plné pamětihodností

Ve městě se nacházejí i desítky dalších kostelů a kaplí. K těm nejdůležitějším se řadí Kostel San Gerardo s uloženými ostatky tohoto světce, druhého patrona města, dále kostel San Gerrdino, zasvěcený muži, který v Monze ve 12. století založil nemocnici, a také kostel Sancto Gerhardo, který byl součástí Staré nemocnice. K nejvyhledávanějším kostelům se řadí také františkánský kostel Santa Maria delle Grazie, postavený v roce 1463, či kostel San Maurizio, který byl součástí kláštera, ve kterém žila jeptiška z Monzy, jedna z postav vystupující ve slavné Manzoniho knize Snoubenci.

Staré město se rozprostírá na obou březích řeky Lambro a je plné působivých vilek a historických domů. Přes řeku se tu klene také několik mostů, dotvářejících charakteristický aspekt města. Klene se tu například most Ponte di San Gerardino z roku 1715, v jehož blízkosti se nachází někdejší mlýn, známý jako Mulino Colombo. Dnes slouží jako lis, počínaje 18. stoletím se ovšem využíval k mlácení obilí a později i k valchování vlny. Poblíž najdete Ponte dei Leoni – Most lvů z roku 1842 a také most Ponte della Mariotta, pojmenovaný podle zahradnice, která měla kdysi v jeho blízkosti svůj stánek.

Nejstarší dům, nejstarší ulice

K nejstarším ulicím starého středověkého města se řadí ulice Via Lambro. Kolem ní stojí řada historických paláců i tzv. Casa Torre, tedy obytných věží, které zároveň sloužily jako obranné pevnosti. Jednou z nich je Casa Torre dei Gualtieri z 2. poloviny 8. století, pojmenovaná podle guelfské rodiny, které dům ve 14. století patřil.

Ve městě je k vidění také věž Torre Viscontea. Jedná se o poslední dochovaný zbytek z někdejší pevnosti Castello di Monza. Zajímavý je rovněž „měsíční dům“ Casa della Luna nedaleko místního dómu. Jde o nejstarší dům ve městě, pojmenovaný podle měsíce, který ho zdobí a který býval někdejším znakem města.

Při procházce městem potkáte rovněž spoustu soch a pamětních desek. Je tu například socha věnovaná prvnímu italskému králi Viktoru Emanuelovi II., dále sjednotiteli Itálie Garibaldimu či místnímu malíři Mozè Bianchimu.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Velká cena formule 1 

Když se řekne Monza, nejen příznivci rychlých aut si okamžitě vybaví Velkou cenu formule 1. Tento závod se tu totiž jezdí již od roku 1923, od roku 1950 to bylo (s jedinou výjimkou v roce 1980) každoročně.

Okruh tu byl v královském parku založen v roce 1922, od té doby byl několikrát upravován a měněn. Jde o třetí nejstarší závodní okruh na světě po okruhu v anglickém Brookland, který se už ale nepoužívá, a po okruhu v americkém Indianapolis.

Až budete v Miláně, udělejte si výlet i do Monzy. Nebudete litovat.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/monza/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024