Matyášův chrám: významná dominanta města

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 2. 2017 • Přečteno 4052x

Jedná se o nepřehlédnutelnou gotickou stavbu nacházející se v samém centru města na pravém břehu Dunaje na Hradním vrchu.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do BudapeštiZobraz zájezdy

To, čím je pro Čechy katedrála sv. Víta, pro Rusy Kreml a pro Francouze Notre Dame, tím je pro Maďary Matyášův chrám v Budapešti. Jedná se o významnou dominantu města, kterou – stejně jako budovu parlamentu – nejčastěji vídáme v televizi a na pohledech z maďarského hlavního města.

Jedná se o nepřehlédnutelnou gotickou stavbu nacházející se v samém centru města na pravém břehu Dunaje na Hradním vrchu. Prakticky každý návštěvník Budapešti se do blízkosti chrámu dostane, neboť se nachází na místě, kam turisté chodí nejčastěji. A pokud navštívíte Budapešť třeba pracovně a nemáte čas chodit po památkách, tento chrám neopomiňte.

Matyášův chrám nebo kostel Nejsvětější Panny Marie?

Interiér Matyášova chrámuInteriér Matyášova chrámu

Mluvíme-li o tomto kostele, používá se běžně pojem Matyášův chrám, což je i překlad z maďarštiny (v originále se nazývá Mátyás-templom), ale oficiálně je zasvěcen Panně Marii. Název „Matyášův“ je poměrně nový, objevil se až v 19. století a je spojen se jménem uherského krále Matyáše Korvína, jenž nařídil jeho přestavbu. Název „kostel Nejsvětější Panny Marie“ se používá hlavně v církevní terminologii. Veřejnost kostel zná jako Matyášův chrám.

Žádná masovka. Na zájezd bereme průměrně 15 cestovatelů. Přátelská atmosféra je rozhodně tou nejlepší.

Osobnost Matyáše Korvína

Uherské (resp. maďarské) dějiny jsou úzce spjaty s těmi českými, které Matyáš Korvín významně ovlivnil. Žil v letech 1443–1490, oženil se s dcerou českého krále Jiřího z Poděbrad a stál v čele opozice proti svému tchánovi.

Nechal se dokonce českými a moravskými stavy zvolit českým králem a po smrti Jiřího jednal s papežem o posvěcení této volby. To se mu ale nepodařilo a českým králem se stal Vladislav Jagellonský. S ním také vedl válku o český trůn a později ovládl Moravu. Ač je u nás považován za nepřítele, Maďaři si ho váží a jeho sochy můžeme najít na různých místech.

Historie chrámu

Chrám byl několik upravován a přestavovánChrám byl několik upravován a přestavován

První kostel na tomto místě byl založen kolem roku 1015 vládcem Uher Štěpánem. Později byl zničen mongolskými nájezdy a současná gotická stavba je z druhé poloviny 13. století. V chrámu bylo korunováno několik uherských císařů, včetně posledních Rakousko-Uherských, Franze Josefa a Karla.

Matyáš Korvín se zde též dvakrát ženil. V 16. století v době turecké nadvlády budova sloužila jako hlavní mešita a vybavení bylo přesunuto do Pressburgu (dřívější název Bratislavy). Chrám byl několikrát upravován a přestavován, proto na něm můžeme najít mnoho barokních a neogotických prvků. V době druhé světové války byl velmi silně poškozen a jeho kompletní rekonstrukce probíhala až do roku 1970.

Architektura

Tato famózní budova má co nabídnout nejen specialistům na dějiny umění, ale vyrazí dech i laikům, kteří mají aspoň trochu smysl pro krásu. Velmi zajímavá je např. pětipodlažní věž s nádhernými ornamenty pojmenovaná po uherském králi Bélovi.

Ve druhém patře je na její fasádě možno obdivovat obrovskou gotickou rozetu, která byla sice v rámci barokních úprav zakryta a při rekonstrukci v 19. století znovu odkryta. Třetí patro je završeno neogotickým cimbuřím. Obdivuhodná je i západní fasáda s mnoha ornamenty. Velkou historickou hodnotu mají i původní gotické sloupy.

Praktické informace (2017)

Interiér chrámuInteriér chrámu

Vzhledem k obrovskému významu chrámu je vstup zpoplatněn. Dospělý návštěvník zaplatí cca 1 500 forintů, senioři od 60 let a studenti cca 1 000 forintů. Stejná cena platí i pro výstup na kostelní věž. Děti do šesti let mají vstup zdarma a nad šest let platí 200 forintů. Skupinové ceny jsou samozřejmě jiné.

Při návštěvě platí obecná pravidla pro katolické kostely – je zakázáno kouřit, pít alkohol a vodit dovnitř psy. V kostele je povoleno fotografovat, ale v prostorách muzea v prvním poschodí je pořizování fotek zakázáno.  Kostel je pro veřejnost běžně otevřen, ale probíhají zde různé liturgické akce a hudební produkce, během kterých vstup není možný.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Maďarsko (Budapešť)

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Budapešti

Zobrazit aktuální zájezdy do Budapešti

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 9. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/matyasuv-chram/

Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!