Ulice Váci: vyhlášená nákupní třída v Budapešti patří k těm nejlepším v celé Evropě

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 10. 2019 • Přečteno 11546x

Ulice Váci je jednou z nejstarších a nejnavštěvovanějších ulic v Budapešti.

Vyberte si z našich zájezdů do BudapeštiZobrazit zájezdy

Ulice Váci patří k Budapešti stejně neodmyslitelně jako třeba Václavské náměstí k Praze nebo Oxford Street k Londýnu. V jedné z nejstarších a nejslavnějších maďarských ulic se mísí dva protipóly – rušný komerční život velkoměsta s tím poklidným, kavárenským.

Ať už vyrazíte na nákupy, na pohodový oběd, nebo se jen pokochat elegantní architekturou a nasát u toho atmosféru pešťského Starého Města, tady jste na správné adrese.

Pěší zóna s nevšední atmosférou

Konají se zde i kouzelné adventní trhyKonají se zde i kouzelné adventní trhy

Váci utca, česky známá taky jako Vácká nebo Vacovská ulice, je jednou z nejstarších a nejnavštěvovanějších ulic v Budapešti. Více než kilometr dlouhá pěší zóna začíná u proslulého náměstí Vörösmarty, které je díky své architektuře a světoznámým adventním trhům (jež dokonce figurují na seznamu UNESCO) zdejším epicentrem turistického ruchu a táhne se až k Velké tržnici (Központi Vásárcsarnok), která leží u pešťského konce mostu Svobody (Szabadság híd). Třída je protnuta několika náměstíčky i řadou uliček a průchodů, kterými se dostanete třeba rovnou k Dunaji.

Váci má v první řadě pověst blyštivé výkladní skříně komerčního života maďarské metropole. Díky vysoké úrovni zákaznických služeb ve zdejších obchodech, čistotě a atraktivitě celého místa právem patří mezi nejlépe hodnocené nákupní třídy v Evropě. Obchody ale nejsou to jediné, co vás zde čeká.

Podobně jako město, které vzniklo spojením Budína a Pešti, je i Váci rozdělena na dvě různorodé části. Zatímco v severní části nakoupíte v oblíbených obchodech zboží všeho druhu a po celou dobu budete nejspíše obklopeni davy turistů, v té jižní na vás čekají nefalšované maďarské kulturní a kulinářské zážitky. V první části je vždy živo a rušno, v té druhé naopak nakouknete pod pokličku života místních lidí. A právě tomuto kontrastu Váci vděčí za svou jedinečnou atmosféru. 

Strategická poloha

Díky své výhodné poloze poblíž Dunaje, který ulice nepřímo kopíruje, bylo místo vždy strategicky osídlováno. Už staří Římané zde stavěli svá vojenská opevnění. S rozmachem lodní dopravy během středověku se pak z okolí Váci stalo významné obchodní a průmyslové centrum. Po sloučení Pešti s Budínem a Starým Budínem (Óbudou) v roce 1873 se z Váci stal oblíbený cíl maďarské vyšší třídy. Nakupování v místních obchůdcích ve své době vypovídalo o společenském postavení a prestiži člověka.

Většina budov, které dnes ulici lemují a zdobí, byla postavena v 19. století. Patří mezi ně i některé z nejznámějších architektonických skvostů města, například obytný dům rodiny Thonetů s nádhernou secesní fasádou nebo eklektický Klotyldin palác, v němž dnes sídlí luxusní hotel.

Díky těmto památkám se můžeme na chvíli vrátit do dob mocného Rakouska-Uherska. Ulice byla vždy ozdobou města, není tak překvapením, že ihned po pádu komunistického režimu v roce 1989 v ní začaly skupovat prostory slavné západní obchodní řetězce a restaurace. 

Kam dřív skočit?

Užijte si maďarské gastro specialityUžijte si maďarské gastro speciality

Vzhledem k opravdu velké koncentraci nejrůznějších podniků v podlouhlé ulici se vám klidně může stát, že nebudete vědět, kam dřív. Abyste se v tom úplně neztratili, přinášíme pár tipů. Valná část návštěvníků do Váci míří především kvůli nákupům. A ještě aby ne, v této ulici totiž můžete nakoupit prakticky cokoliv.

Od nejrůznějších lidových suvenýrů přes vintage domácí dekorace, květiny, kvalitní, ručně vyráběnou obuv (Vass Shoes, Rozsnyai Shoes, Buday Shoes) po kvalitní víno, klobásky a další maďarské pochutiny. Kromě toho zde najdete také butiky luxusních světoznámých značek (Furla, La Nerella, Icons by Bizanc, Zara) i oblíbené módní řetězce (H&M, Reserved, Humanic a řadu dalších). 

Během skenování obchodních výloh nezapomeňte občas odvrátit zrak a prohlédnout si fasády okolních domů. Některé z nich jsou opravdovým mistrovským dílem. Umění potkáte i přímo na ulici, například kašnu s pitnou vodou, na jejímž vrcholu stojí podobizna mladé Prodavačky ryb, Hermesovu fontánu nebo Nahého chlapce. Pokochat se můžete také barokním kostelem sv. Michala (Belvárosi Szent Mihály Templom) z 18. století, v němž se každý podzim koná barokní hudební festival.

Co se týče gastronomie, mnohá ze zdejších zařízení nabízí na první pohled chutné jídlo, které ale své nadsazené ceně kvalitou vůbec neodpovídá. Následující podniky doporučují sami místní obyvatelé. Výbornou kávu v útulném prostředí nabízí například Cafe Frei nebo Kuglóf Café.

Pokud vás zrovna bude honit mlsná, pak zaparkujte v Belgian Waffel Bar, kde dělají ty nejlepší vafle široko daleko, nebo rovnou v Molnár’s Kürtöskalács Cafe & Bakery, kde určitě musíte vyzkoušet místní trdelník. Kürtöskalács, jak se zde tradiční pochoutce říká, můžete ochutnat s celou řadou polev a posypek – je libo vlašské ořechy, kokos, skořici, mák nebo čokoládu?

Ve chvíli, kdy vás zastihne opravdový hlad, vyzkoušejte tradiční blízkovýchodní jídlo v restauraci Baalbek Lebanese Restaurant, nezklame ani světoznámé Hard Rock Cafe. Za nefalšovanou tuzemskou kuchyní zajděte například do Fatal Restaurant nebo k Cyrano Étterem. Oblíbená je také vinárna CultiVini, kde si můžete vybrat z několika programů degustace vín.

Praktické informace

Závěrem pár praktických tipů. Většina obchodů na ulici Váci je otevřena každý den od 10:00 do 21:00 hodin, s výjimkou neděle, kdy je povětšinou zavřeno.

Pokud se cíleně chcete vyhnout davům turistů, navštivte město hned ze začátku jara nebo uprostřed podzimu. Procházku ulicí doporučujeme začít na náměstí Vörösmarty a postupovat směrem na jih, tak, abyste si užili pozvolný přechod její jedinečné atmosféry.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Maďarsko (Budapešť)

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Budapešti

Zájezdy do Budapešti

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 9. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ulice-vaci/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024