Rybářská bašta: místo, odkud pořídíte nádherné fotky Pešti a parlamentu

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 2. 2017 • Přečteno 37758x

Bašta je součástí všech prohlídkových okruhů města a je dobře viditelná i z plavby po Dunaji, která je sama o sobě neopakovatelným zážitkem.

Vyberte si z našich zájezdů do BudapeštiZobrazit zájezdy

Rybářská bašta je netradiční budova nacházející se na hradním vrchu v samém centru Budapešti. Sama o sobě nemá žádný význam, ale je úzce spjata s hlavním městem Maďarska a často zmiňována v průvodcích. Jednak je samotná stavba okouzlující a nachází se na historickém místě, ale hlavně je odsud nádherný výhled na levý břeh Dunaje, tedy na část města zvanou Pešť.

Trocha historie

Hlavním strůjcem je architekt Frigyes SchulekHlavním strůjcem je architekt Frigyes Schulek

Pojem „bašta“ je přesným překladem maďarského slova „bástya“ a rybářská je proto, neboť stojí na místě bývalého rybího trhu. Vlastní budova pochází z období 1895–1902, je tedy relativně nová.

Hlavním autorem je architekt Frigyes Schulek a později i jeho syn János, který se největší měrou podílel na obnově bašty po druhé světové válce. Téměř před baštou se nachází jezdecká socha sv. Štěpána a v blízkosti najdete i jednu z nejvýznamnějších dominant města, Matyášův chrám.

Umístění bašty

Pokud pojedete do Budapešti jako turisté, pak se jistě na Hradní vrch vydáte a budete tuto zajímavou novogotickou stavbu obdivovat. Bašta je součástí všech prohlídkových okruhů města a je dobře viditelná i z plavby po Dunaji, která je sama o sobě neopakovatelným zážitkem.

Z druhé strany, tedy od bašty, můžete obdivovat další dominantu města, budovu parlamentu či Gellértův vrch se sochou mučedníka Gellérta a se slavnými lázněmi. Uvidíte i budovu tržnice na konci obchodní ulice Váci nebo velkou židovskou synagogu. U bašty budete mít město jako na dlani.

Otevírací doba a vstupné

Výhled si můžete užít z kavárnyVýhled si můžete užít z kavárny

Bašta není nijak ohraničena, proto je otevřena celoročně bez jakýchkoli přestávek – můžete ji tedy navštívit i v noci. Velmi blízko se nachází hotel Hilton, který sice podle některých historiků na toto místo nepatří, ale na druhou stranu se nemusíte obávat o svoji bezpečnost, neboť se v okolí stále pohybuje dostatek turistů a ochranka hotelu.

Nedaleko se nachází také kavárna, kde můžete posedět a obdivovat výhled na město na jedné straně a na samotnou baštu na straně druhé. Dobrou zprávou je, že za prohlídku se neplatí vstupné. Upřímně řečeno, uvnitř stavby nenaleznete žádné historické artefakty ani jiné zajímavosti. Můžete ale vystoupit na některý z balkonů či nižších věží a pokochat se ještě hezčím výhledem.

Pokud ale máte zájem vystoupit na nejvyšší věž v turistické sezoně (od 15. 3. do 15. 10.), pak mějte na paměti, že tento výstup je zpoplatněn. Vstupné pro dospělého činí cca 800 forintů a pro studenty, děti od šesti let a seniory cca 400. Ve večerních hodinách (od 20 do 21 hod.) je vstup celoročně zdarma, stejně jako 20. srpna, v den státního svátku. Věž je otevřena pro veřejnost od 9. hodiny ranní do 19 nebo 20 hodin, podle sezóny.

Kaple sv. Michala

V areálu bašty se nachází také kaple sv. Michala, do níž je vstup zpoplatněn – je nutno zakoupit si jinou vstupenku. Ale pozor, vstupné na věž zde neplatí. Pokud však plánujete navštívit v Budapešti více památek, je výhodné využít Budapešťskou kartu, na kterou můžete čerpat různé slevy na vstupné.

Zajímavosti

Matyášův chrámMatyášův chrám

Bašta byla postavena na přelomu 19. a 20. století jako jeden ze symbolů tisíciletého výročí založení uherského státu. Sedm věžiček představuje sedm kmenových vůdců, kteří se roku 895 na tomto území usadili. Hlavní architekt se podílel i na přestavbě Matyášova chrámu, proto na obou stavbách najdete stejné novogotické prvky. Stavba byla koncipována v podstatě jako reprezentativní vyhlídková terasa.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Maďarsko (Budapešť)

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Budapešti

Zájezdy do Budapešti

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 23. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rybarska-basta/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024