Plavba po Dunaji: nabízí nepřeberné možnosti, aby si ji užil opravdu každý

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 10. 2019 • Přečteno 12223x

Vybrat si klidně můžete i z okružní plavby, tedy že zakotvíte ve stejném městě, ze kterého jste na začátku svého výletu vypluli.

Vyberte si z našich zájezdů do BudapeštiZobrazit zájezdy

Luxusní dovolená, kapka adrenalinu a dechberoucí výhledy. Že nevíte, jak to skloubit? My ano! Sbalte plavky, paluba lodi už čeká. Představujeme plavbu po Dunaji.

Je libo člun, kajak nebo plachetnici?

Vyberte si loď podle svého gusta a užijte si plavbu po DunajiVyberte si loď podle svého gusta a užijte si plavbu po Dunaji

Zcela originální dovolenou prožijete, pokud se rozhodnete strávit několik dní na lodi a poznat tak evropské přístavy a jejich okolí. Zkuste pro jednou vyměnit hotelový pokoj za lodní kajutu. Možná, že budete příjemně překvapeni. Ty tam jsou doby nemytých námořníků a rumových večírků v podpalubí.

Současné lodní společnosti se snaží vyhovět i těm nejnáročnějším turistům, výjimkou tak nejsou kino sály, tenisové kurty nebo zastřešené bazény na těch nejluxusnějších lodích. Samozřejmostí jsou gastronomické zážitky, čisté a útulné prostředí a pohodlné zázemí ve vybraných plavidlech.

Pro nevšední zážitek nemusí plout přes Atlantik, přece jenom jsou ty zaoceánské plavby poněkud více časově i finančně náročné. Pro tentokrát doporučujeme zůstat v evropských vodách, co říkáte třeba plavbě po Dunaji? 

Dunajská nej

Po Volze druhá největší řeka Evropy protíná území celkem 10 států, často přímo definuje jejich státní hranici. Její délka přesahuje 2 800 km a její celková rozloha zabírá téměř 8 % plochy Evropy. Evropský význam řeky je jasný, důležitá prvenství však drží i na světových žebříčcích.

Leží na něm totiž nejvíce hlavních měst, Vídeň, Bratislava, Budapešť a Bělehrad. Další první místo drží za počet států, které leží v jejím povodí, a to hned 20. Vypisovat všechny samozřejmě nebudeme, ale vezmeme-li v potaz velikost Evropy, tak je toto číslo opravdu pozoruhodné. 

Řeka pramení v německém Schwarzwaldu, vlévá se do Černého moře. Vzhledem k tomu, že protéká podstatnou částí Evropy, jedná se o geologicky a geograficky velmi členité území. Za všechny zmiňme alespoň pohoří Alp, Karpatskou kotlinu nebo Valašskou nížinu. Čímž se dostáváme k tomu, proč její tok láká stále více turistů. Pryč jsou doby, kdy řeka sloužila pouze k průmyslovým účelům nebo jako dopravní uzel. 

Objevte cestovatelský ráj

Loď, se kterou můžete jezdit od jednoho města k druhémuLoď, se kterou můžete jezdit od jednoho města k druhému

Najdou se i tací, kterým místo krve proudí tělem čistý adrenalin. Minimálně to tak vypadá z pohledu laika, který stojí bezpečně na břehu a pozoruje neskutečné výkony těch, kteří se rozhodli sjet řeku na raftu, kajaku a dalších bezmotorových plavidlech. Samozřejmě proti gustu…

Pokud nepatříte k těmto odvážlivcům, je zde nepřeberné množství tras, cest a způsobů, jak řeku nebo její část poznat z lodní paluby. Asi nejoblíbenější jsou vyhlídkové plavby. Například na týden se ubytujete v kajutě, kde pohodlně přečkáte noc, a celý den pak strávíte na předem naplánované zastávce.

Samozřejmě se zpravidla jedná o ty nejoblíbenější destinace jako Vídeň, Budapešť, Bratislava a další. Každý den v jiném městě, není to přímo cestovatelský ráj? 

Možností je nepřeberně

Vybrat si klidně můžete i z okružní plavby, tedy že zakotvíte ve stejném městě, ze kterého jste na začátku svého výletu vypluli. Někteří preferují tematické plavby, např. adventní jsou asi nejoblíbenější. Velké oblibě se těší i romantické plavby na malé loďce, schválně umíte si představit něco romantičtějšího než noční plavby ve dvou? Asi jen těžko.

Navíc plavba má jiné kouzlo s ohledem na to, v jakém ročním období plujete, není problém sjet stejnou část řeky vícekrát a pokaždé jindy, letní a zimní řeka má totiž úplně jiné kouzlo. 

Zcela jiný zážitek máte, když si loď pronajmete i s kapitánem. Až vás přestane bavit loď řídit, prostě necháte řízení na něm a vy se jen kocháte okolím. Někomu zase vyhovuje pronajmout si dobovou loď, bez moderních vymožeností.

No schválně, najde se teď někdo, komu jsme se netrefili do vkusu? To snad ani není možné, vždyť možností je tolik! Jen si vybrat tu svou a hurá na palubu vstříc nezapomenutelným zážitkům.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Maďarsko (Budapešť)

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Budapešti

Zájezdy do Budapešti

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 23. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/plavba-po-dunaji/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024