Haastův průsmyk: z východu na západ kolem ledovcových jezer

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 11. 2019 • Přečteno 2557x

V okolí Haastova průsmyku je kromě krásné flóry i zajímavá fauna.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

Haastův průsmyk, anglicky Haast Pass, je silnice spojující východní a západní pobřeží Jižního ostrova Nového Zélandu. Během panoramatické cesty přes pohoří Jižní Alpy byste se neměli zapomenout zastavit u Haastovy vyhlídky efektně vybíhající z prstence hor.

Za jasného počasí si užijte ohromující panorama. Pokud je zataženo, dodává mlha, líně se táhnoucí z jednoho údolí do druhého, místu jedinečnou atmosféru. 

Deštné pralesy i ledovce

Cesta spojující pobřeží Jižního ostrova je bohatá na odbočky s příjemnými procházkami deštnými pralesy nebo stezkami vedoucími k vodopádům. Ve směru z Wanaky na západní pobřeží se můžete těšit na nádherné scenérie s ledovcovými jezery.

Ty obdivovali už původní obyvatelé Maoři, kteří tento průsmyk běžně využívali už před stovkami let. Ramena ledovců Hawea a Wanaka se pak spojují v úzkém místě nazvaném The Neck neboli česky krk. 

Několikadenní treky i příjemné procházky

Vodopád Thunder CreekVodopád Thunder Creek

Makarora, na severu jezera Wanaka, je startovním bodem pro několikadenní treky i krátké procházky v národním parku Mount Aspiring.

Mezi nejpopulárnější cíle patří modrá jezírka Blue Pools, a především známé vodopády Fantail, Thunder Creek nebo Roaring Billy. Cestovatelé také často zastavují u soutěsky Gates of Haast. Pohled na divokou burácející vodu valící se přes balvany opravdu stojí za to.

Čistá cesta

Maoři, kteří průsmyk používali jako první, nazvali stezku přes něj vedoucí jako Tiora-patea, což by v překladu znamenalo „cesta je čistá“. Prvním Evropanem, který průsmyk objevil, byl zlatokop Charles Cameron.

Přešel přes něj v lednu 1863 a na západní straně zakopal svou nádobu na střelný prach. Jen chvíli po něm se stejnou cestou vydal pruský geolog Julius von Haast, který pojmenoval průsmyk po sobě a prohlásil se za prvního Evropana, který jím prošel. Objevení zakopané nádoby ale jeho tvrzení vyvrátilo. 

Vzácný kivi

Pták kiviPták kivi

V okolí Haastova průsmyku je kromě krásné flóry i zajímavá fauna. Žije tu třeba nejvzácnější druh ptáka kiviho, kivi jižní. Ten se nevyskytuje nikde jinde než právě v horách v okolí Haastova průsmyku.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/haastuv-prusmyk/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024