Moeraki: záhadami opředené balvany

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 12. 2019 • Přečteno 1821x

Moeraki jsou obrovské kulaté balvany, které se zformovaly asi před šedesáti miliony let.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

Objevte okouzlující vesnici Moeraki známou pro své záhadné sférické plážové balvany, hojnost podmořského života a speciální divokou přírodu. Malá rybářská vesnička byla jednou z prvních evropských velrybářských osad.

Prehistorická záhada

Moeraki jsou obrovské kulaté balvany, které se zformovaly asi před šedesáti miliony let a jsou „poházené“ po pláži Koekohe. Ta je vzdálená asi jen pět minut jízdy autem a půl hodinku chůze od vesnice Moeraki. Jak se velikánské balvany na pláž dostaly a proč jsou takto přesně tvarované, je dodnes záhadou. 

Oblíbené místo mořských ptáků i savců

Hector’s dolphinHector’s dolphin

Po vydatné snídani v jedné z kaváren v této příjemné přímořské vesničce se můžete vydat na pohodovou procházku. Po pláži se snadno dostanete až k majáku. 

Cestou můžete zahlédnout početné kolonie tučňáků. Moeraki navštěvují rádi i lachtani anebo delfíni. Konkrétně jeden z nejmenších a i nejvíc společenských druhů delfínů. Anglicky se jmenuje Hector’s dolphin, česky trochu záhadně plískavice novozélandská.

Vyskytuje se pouze v okolních mořích Nového Zélandu. Měří asi půldruhého metru a plave často u pobřeží. Pokud máte štěstí, uvidíte i největšího mořského savce, kosatku. Ta velmi překvapivě patří společně třeba s našimi dobře známými srnkami mezi sudokopytníky.

Stezka tisíciletí

Pokud máte více času, vyrazte na výlet po takzvané Millennium Walkway, česky by se dal název přeložit jako Stezka tisíciletí. Stojí za to. Stezkou můžete jít v obou směrech. Můžete začít u vyhlídky ve zmíněné vesnici Moeraki a zamířit po krásné pláži kolem starého přístavního mola a rybářských lodiček až k zátoce Millers Bay anebo ještě dál. 

Během nenáročné stezky s chodníčky a schůdky narazíte na cedule i kiosky se zajímavými informacemi. Dál po pláži až k balvanům Moeraki jsou to necelé dva kilometry. 

Místní speciality

RāwaruRāwaru

Pokud navštívíte vesničku Moeraki a její okolí, neměli byste si nechat ujít některou z místních kulinářských specialit. Těmi jsou převážně jídla z mořských plodů a ryb. Buď si je můžete nechat připravit v některé z místních příjemných taveren, anebo se vydat na rybářský výlet s některým z místních a něco si ulovit.

Pak je zde ale samozřejmě jisté riziko, že zůstanete o hladu. Nejoblíbenější rybou na místních jídelních stolech je pak maorsky rāwaru a anglicky blue cod. Novozélandský druh tresky. Nenechte si ji uplavat.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/moeraki/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024