Parník TSS Earnslaw: legenda jezera Wakatipu

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 8. 10. 2019 • Přečteno 2358x

Parník TSS Earnslaw, jak zní jeho oficiální název, převážel na začátku dvacátého století pasažéry i dobytek.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

Lady of the Lake (do češtiny by se to dalo přeložit jako jezerní dáma). Přesně tak říkají místní historickému parníku, který brázdí vody jezera Wakatipu nedaleko města Queenstown na Jižním ostrově Nového Zélandu. 

A to už pěknou řádku let, konkrétně od roku 1912, tedy stejného roku, kdy vyplul Titanic. Osud parníku, pojmenovaného podle hory Mount Earnslaw nacházející se poblíž jezera, je však o poznání veselejší . 

Staré dobré uhlí

Jedná se o dvoušroubový parníkJedná se o dvoušroubový parník

Parník TSS Earnslaw, jak zní jeho oficiální název, převážel na začátku dvacátého století pasažéry i dobytek mezi jednotlivými venkovskými usedlostmi na březích jezera. TSS znamená zkratku pro Twin Screw Steamship neboli dvoušroubový parník.

V současnosti je parník turistická atrakce a přepravuje pasažéry z Queenstownu do Walter Peak High Country Farm, na opačnou stranu jezera. Tam můžou turisté navštívit místní farmy, posedět v autentické restauraci Colonel’s Homestead Restaurant a zajít na procházku po zeleném okolí. V současnosti jde o jediný uhlím poháněný parník v provozu na jižní polokouli. 

Ještě v něčem dalším je Earnslaw jedinečný. Je jediným parníkem zapsaným v Lloydově lodním rejstříku, který je běžně zaměřený na podstatně větší, a hlavně námořní lodě.

Zajímavostí je, že Lloydův rejstřík vděčí za své jméno a vznik kavárně, konkrétně Lloydově kavárně v Londýně. Ta byla v sedmnáctém století hojně navštěvovaná kupci, námořními pojišťovateli a dalšími podnikateli v mořeplavbě, kteří zanedlouho založili dnes slavný lodní rejstřík. 

Co vidět, a nejen z paluby

Užijte si výhledy vevnitř parníku i venkuUžijte si výhledy vevnitř parníku i venku

Kromě úchvatných přírodních scenérií, kterými se můžete pokochat z parníku, vás čeká spousta zajímavostí jak na palubě samotné, tak uvnitř lodi. Podívejte se parníku pořádně na zoubek, třeba při exkurzi v historické strojovně.

Můžete si prohlédnout umělecká díla v plovoucí galerii, zazpívat si za doprovodu lodního pianisty nebo se jen tak slunit a užít si nějakou tu sklenku vína nebo něčeho dobrého z místní kavárny.

Slavní pasažéři

Parníkem se svezl například Bill ClintonParníkem se svezl například Bill Clinton

Earnslaw patří mezi nejvýznamnější historické památky regionu. Není tedy divu, že se na něm projela nejedna slavná osobnost, která navštívila oblast Otago. Na jaře roku 1990 to byla dokonce šlechta. Earnslaw svezl královnu Alžbětu II., oficiální hlavu Nového Zélandu, s manželem, princem Filipem.

Tento rok byl pro parník významný, svezl i dalšího významného státníka, pozdějšího amerického prezidenta Billa Clintona. Co se týče královské smetánky, tak si plavbu užil také královský pár z Belgie a thajský panovník.

I trochu toho hollywoodského lesku dopadlo na Earnslaw. Krátce se ukázal v posledním dobrodružství slavného Indiana Jonese.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/parnik-tss-earnslaw/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024