Národní park Paparoa: užijte si všechny aktivity, které park nabízí

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 8. 10. 2019 • Přečteno 1503x

Podloží parku je převážně vápencové, většina úchvatných skalních útvarů je tak tvořená touto horninou.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

Máte rádi sladké? To si pak nemůžete nechat ujít „Lívancové skály“ neboli v angličtině Pancake Rocks v národním parku Paparoa. O takové kamenné lívance byste si sice nejspíš akorát vylámali zuby, nicméně své jméno nedostaly tyhle vápencové útvary jen tak.

Mezi jednotlivými vrstvami horniny, které opravdu vypadají jako komínky z palačinek, se nacházejí povrchové dutiny, které „střílí“ vodu z rozbouřeného Tasmanova moře směrem k nebi. Ani Maoři se ale tomuto pojmenování ve svém původním názvu příliš nevzdálili. Říkají těmto skalám Punakaiki, tedy v překladu „pramen jídla“, a považovali je za ideální místo pro hostiny a hodování. 

Čtení na podobné témaPancake Rocks: pozdravy ze záhrobí nebo sladká dobrota?Přečíst 

Národní park Paparoa, to ale nejsou jen tyhle kamenné dobroty. Poznejte také úžasné svěží lesy, skalní formace a pískovcové kaňony, které nabízí tenhle fascinující národní park na západním pobřeží Jižního ostrova. 

Pro nadšené geology

Ballroom OverhangBallroom Overhang

Podloží parku je převážně vápencové, většina úchvatných skalních útvarů je tak tvořena touto horninou. Vyhlodané hřbety, mysteriózní říční kaňony, jemně dekorované jeskyně i zmíněné bizarní palačinkové formace na pobřeží nenechají váš foťák v klidu. 

Hranice národního parku jsou ale stanovené tak, že zahrnují v podstatě kompletní škálu typů krajiny a ekosystému, kromě vrstveného vápence se tak můžete těšit třeba na zakulacené žulové balvany a skály. Když se vydáte po historické stezce, postavené dobrodružnými zlatokopy, dočkáte se pohledu na ta nejzajímavější místa v parku. Pokud nechcete přijít o nezapomenutelný zážitek, můžete tu i přespat. Převis Ballroom Overhang je pro takové přenocování jako dělaný.

Unikátní fauna i flóra

Zajímavá flóraZajímavá flóra

V národním parku přechází subtropické podnebí do chladnějšího mírného pásma. Můžete to pozorovat i na smíšené místní flóře. Palmy, železnec ztepilý (jeden z nejznámějších novozélandských stromů s neobvyklými červenými květy dosahující výšky až třiceti metrů) nebo další endemit, střapatá dračinka jižní (v angličtině roztomile pojmenovaná jako cabbage tree neboli „kapustovitý strom“) dávají nížinným částem pralesa svěží, pro nás Evropany známý, až středomořský pocit.

Ve vyšších lokalitách na vás čekají stříbrné bukové lesy. Ještě výš pak už jen nízké keře a tráva a mezi tím krásné barevné koberce sedmikrásek a hořců. Nový Zéland je opravdu bohatý na unikátní rostlinné i živočišné druhy. Podává nám tak důkaz o tom, že byly tyto ostrovy během doby ledové tak trochu uprchlíky. Jako na jediném místě na světě tu žijí také zástupci ptačí říše – burňák novozelándský a známý kivi Haastův. 

Kam a jak se vydat

Užijte si procházku parkemUžijte si procházku parkem

Krátká procházka k dutinám Punakaiki neboli Pancake Rocks je jednou z nejpopulárnějších tras a není se čemu divit. Když nastane příliv s vlnami směřujícími na západ, budete svědky úchvatných gejzírů mořské vody tryskajících ze skály k nebi.

Pozor, kam šlapete. Držte se stezky, ať neskončíte v hlubinách Tasmanova moře. Můžete se jít projít také do nedalekých vápencových jeskyní. Nezapomeňte ale baterku! Níže a hloub do jeskyní se vydejte s průvodcem, který vás zavede i do známé pětikilometrové jeskyně Xanadu.

Alternativou k chůzi je pak půjčení si kajaku a prozkoumávání parku z řeky Pororari. Dostane se vám tak jedinečných výhledů na hnízdění místního ptactva.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/narodni-park-paparoa/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024