Nelson: historické město aneb Vítejte ve Středozemi

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 8. 10. 2019 • Přečteno 2727x

Nelson se může pochlubit nádhernými plážemi a přírodním, velmi romantickým přístavem.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

Nelson je na novozélandské poměry velmi staré (dokonce druhé nejstarší) a historicky významné město. Leží na Jižním ostrově na východním pobřeží Tasmanského zálivu. Bylo založeno už v roce 1841 na počest britského viceadmirála Horatia Nelsona.

Toho slavného Nelsona, který porazil španělskou a francouzskou flotilu v bitvě o Trafalgar roku 1805. Město má sice jen něco málo přes čtyřicet tisíc obyvatel, ale jak město samotné, tak jeho okolí oplývá, i na pohádkový Nový Zéland, výjimečnou krásou. 

Nelson nebo Tasman?

ViniceVinice

Celému pobřeží u Tasmanovy zátoky (pojmenované pro změnu po nizozemském obchodníkovi a mořeplavci) s centrem ve městě Nelson se na ostrovech říká, zkrátka a prakticky, Nelson Tasman. Je to oblast s úchvatnou přírodou. Najdete tu všechno. Jezera, hory, řeky, pralesy i pláže. Ze Severního ostrova sem pohodlně dorazíte trajektem, případně můžete letět. Pokud jste zrovna na Jižním ostrově, autem jste u zátoky co by dup. 

Na jihovýchodě navíc Nelson sousedí s další velmi zajímavou částí ostrova. Marlborough je proslulé svými víny, především nepřekonatelnou odrůdou Sauvignon Blanc. 

Trocha historie

Jak už bylo řečeno, Nelson je druhé nejstarší město Nového Zélandu, hned po hlavním městě Wellington, a největším po městě Auckland, které založili bílí osadníci současně, jen o rok dříve než Nelson, tedy v roce 1840. Je tak nejstarším sídlem na Jižním ostrově. Městem bylo královskou listinou prohlášené na konci devatenáctého století. 

Na evropské poměry se jedná s necelými padesáti tisíci obyvateli o poměrně malé město. Přesto s konurbací je na deváté příčce ve velikosti ostrovních sídel. 

Trocha etymologie

Trafalgar StreetTrafalgar Street

Nelson pojmenovali Britové po krajanovi, admirálovi Horatiu Nelsonovi, hrdinovi bitvy u Trafalgaru. Právě s tímhle místem je spojené velké množství lokálních názvů. Cesty a další veřejné prostory se jmenují po dalších velitelích bitvy nebo třeba zúčastněných lodí. Trafalgarská ulice je hlavní nákupní třídou města.

Ve článku ze druhé třetiny devatenáctého století, který se objevil v novinách „The Colonist“, česky „Kolonista“, je Nelson poeticky nazýván jako „Neapol jižní polokoule“. Dnes se mu prozaicky přezdívá „slunečný Nelson“ díky největšímu počtu slunečných hodin na celém Jižním ostrově. Maorové mají pro město svůj název. Nazývají ho „Whakatū“, což by se dalo přeložit jako „stavět“, „založit“ nebo „budovat“.

Festival Nelson Arts

Nelson je po celém Novém Zélandu známý díky své úspěšné řemeslné a umělecké scéně. Každý rok se tu koná umělecký a kulturní festival Nelson Arts Festival oblíbený u místních i turistů.

Co zažít?

Nelson LakesNelson Lakes

Nelson se může pochlubit nádhernými plážemi a přírodním, velmi romantickým přístavem. Ten je přirozeně chráněný třináctikilometrovým kamenitým břehem, který nesmírně ocenili první osadníci. Prostor pro průjezd lodí je tak velmi úzký. To dokazuje dodnes přítomný vrak lodi Fifeshire, která se tu potopila ve druhé polovině devatenáctého století.

Na začátku minulého století se proto zastupitelé města rozhodli přístup k břehu rozšířit, aby mohly bez problémů připlouvat a kotvit i větší lodě. 

Nelson je ze tří stran obklopený horami a z té čtvrté už zmíněnou Tasmanovou zátokou. Město je tak bránou hned do několika národních parků, a to Kahurangi, Nelson Lakes (s jezery Rotoiti a Rotoroa) a národního parku Abel Tasman. Nelson je se svým příjemným mírným podnebím výchozím bodem pro všechny, kdo mají rádi turistiku a dobrodružství. V okolí kopců Takaka Hill a Mounts Owen se nachází největší jeskynní systém na jižní polokouli. 

Vítejte ve Středozemi

Nedaleko centra města se můžete vydat na procházku nazvanou „Centre of New Zealand Walk“ neboli „Vycházka středem Nového Zélandu“. I přes svůj název se nenachází pomník v cíli vaší cesty v opravdovém centru ostrovů. Vypočítaný geografický střed Nového Zélandu se nachází v lesích asi šedesát kilometrů od Nelsonu.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nelson/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024