Mys Foulwind: kolonie lachtanů i překrásné procházky

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 11. 2019 • Přečteno 2237x

Celý, dobře značený okruh vám zabere asi dvě hodiny, můžete také zvolit kratší půlhodinovou trasu.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

Nedaleko města Westport na západním pobřeží Jižního ostrova Nového Zélandu se nachází mys Foulwind. Ten je známý především svými úchvatnými výhledy a početnou kolonií lachtanů.

Jako z pohlednice...

Stále fungující majákStále fungující maják

Během nenáročné procházky po vrcholcích útesu se vám naskytne pohled na stále fungující maják i panorama divokého pobřeží zálivu Tauranga.

Lachtany vyhřívající se na kamenech můžete pozorovat v jejich přirozeném prostředí po celý rok. Celý, dobře značený okruh vám zabere asi dvě hodiny, můžete také zvolit kratší půlhodinovou trasu. 

Lachtan nebo tuleň

LachtanLachtan

Panely okolo cesty vás seznámí s historií a geografií místa i se zajímavostmi o oblíbeném místním savci. Anglické označení „seal“ se do češtiny překládá buď jako tuleň, nebo lachtan. Rozdíl mezi nimi je ovšem podstatný. Liší se především tím, že tuleni mají přední packy s drápky a lachtani spíš takové ploutve.

V anglickém názvosloví se pak rozlišují „eared seals“, tedy „ušatí“ lachtani, a „earless seals“, to jsou tuleni bez oušek. Na Novém Zélandu žijí pouze lachtani. Až budete na procházce pozorovat hovící si mořské savce, budete mít spoustu času prohlédnout si jak jejich končetiny, tak potenciální sluchové orgány.

Samice lachtanů žijí ve své jedné kolonii celý život. Mláďata se rodí jako všude na světě na jaře, akorát že na této polokouli je to na konci listopadu. Samci připlavou vždy vychytrale v době páření a po pár měsících se vydávají zase na moře. 

Kamenitý, větrný mys

Mys je hodně kamenitýMys je hodně kamenitý

Prvním Evropanem, který připlul k mysu, byl Abel Tasman v prosinci 1642. Právě podle něj je pojmenované moře, na které máte z mysu dechberoucí výhled. Na výběžku, ze kterého je krásný rozhled přes celý záliv Tauranga, narazíte na připomínku jeho objevu.

Na podstavci je zde připevněný starodávný hvězdářský přístroj astroláb. Astronomové a navigátoři ho používali na určování a předpovídání poloh hvězd a Slunce, určování místního času podle zeměpisné délky a samozřejmě vedení lodí a určování polohy.

Tasman nazval mys Rocky Cape, tedy česky kamenitý mys. Byl to ale až slavný kapitán Cook, kdo dal mysu název Foulwind. Tohle anglické slovo by se dalo přeložit jako „proti větru“. Pověstná Cookova objevitelská loď Endeavour byla totiž z tohoto místa odváta větrem zpět do moře, a to za dosti nepříznivého počasí.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mys-foulwind/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024