Kawarau Bridge: ikonické místo, kde vymysleli bungee jumping

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 8. 10. 2019 • Přečteno 2487x

Most navrhl inovativní inženýr Harry Higginson ve druhé polovině 19. století.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

Legendární visutý most vede přes řeku Kawarau v regionu Otago na Jižním ostrově. Jeho oficiální  název zní Kawarau Gorge Suspension Bridge, česky Visutý most přes soutěsku Kawarau, nikdo mu však neřekne jinak než jen Kawarau Bridge.

Kromě toho, že má za sebou bohatou historii a je ve mnoha směrech unikátní, největší slávu dal tomuto čtyřicet tři metrů vysokému mostu dnes už slavný extrémní sportovec, Novozélanďan A. J. Hackett, který tu začal jako první provozovat komerční bungee jumping.

Tento nadšenec uskutečnil jako první a zatím i poslední seskokEiffelovy věže. Tento seskok však ovšem, na rozdíl od těch na Jižním ostrově, nebyl legální a A. J. Hacketta po seskoku zatkla francouzská policie. 

Trocha historie

Most navrhoval Harry HigginsonMost navrhoval Harry Higginson

Most navrhl inovativní inženýr Harry Higginson ve druhé polovině devatenáctého století jako hlavní přístupovou cestu ke zlatým žilám v centrálním Otagu. Byl to jeden z nejmodernějších mostů své doby.

Výzvou byla pro konstruktéra především poloha mostu nad strmou kamenitou soutěskou, kde proudily silné boční větry, které by mohly most snadno zničit, jak už se také stalo v zahraničí. Přišel tedy s kombinací inovativních řešení, jako byly speciální kabely a lana, které měly konstrukci zpevnit. Povedlo se, most úspěšně slouží dodnes. 

Zlatá horečka

Objevení zlata v šedesátých letech devatenáctého století změnilo Nový Zéland. Jako první dorazili dobrodruzi, kteří si vystačili s jednoduchými pánvemi na rýžování zlata. Ačkoli se některým šťastlivcům podařilo získat nějaké jmění, většina drahého kovu ležela hluboko v zemi. Na to už byla potřeba těžká technika i velké společnosti.

Nejen, že to přineslo do této oblasti nutnost výstavby železnic, silnic i tohoto mostu, vznikla také první novozélandská burza cenných kovů.

Jak to je s bungee jumpingem?

Bungee JumpingBungee Jumping

Dnes už most neslouží zlatokopům, ale dobrodruhům trochu jiného ražení. Pokud máte rádi extrémní sporty a potřebujete si zvýšit hladinu adrenalinu v krvi, tohle místo je pro vás jako dělané. Výška mostu odpovídá asi desetipatrovému věžáku.

Bungee Jumping má své kořeny ve starobylé legendě domorodého kmene ze souostroví Vanuatu v Jižním Pacifiku. Žena se rozhodla uniknout před zlým manželem, a tak vyšplhala na vysoký strom, kde si uvázala ke kotníkům liánu. Manžel vylezl za ní, ale než se mu podařilo manželku chytit, vrhla se střemhlav hlavou dolů.

Muž skočil také, ale na rozdíl od manželky se zabil. Časem se z tohoto mýtu vyvinul rituál, kterým si domorodci pokoušeli zajistit dobrou úrodu.

Dnes se stala z tohoto zvyku oblíbená atrakce a Kawarau Bridge populární turistickou zastávkou. Díky svému unikátnímu historickému vzhledu se také objevil (jako většina krásných míst Nového Zélandu) ve filmové trilogii režiséra Petera Jacksona Pán Prstenů.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kawarau-bridge/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024