Moeraki Boulders: unikátní kameny na pláži Koekohe Beach

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 12. 2019 • Přečteno 4562x

Balvany váží několik tun a mohou být až dva metry široké.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

Balvany Moeraki Boulders jsou skupiny obrovských oblých kamenů na Koekohe Beach v regionu Otago na Novém Zélandu. Patří mezi nejvíc fascinující a také fotogenické výletní cíle na ostrovech.

Záhada? Už ne tak docela

Jejich vznik byl dlouhou dobu záhadouJejich vznik byl dlouhou dobu záhadou

Balvany váží několik tun a mohou být až dva metry široké. Jejich vznik byl dlouho předmětem dohadů. Vyprávěly se o něm legendy a mnozí mají o jejich vzniku vlastní teorie.

Podle nejnovějších poznatků se jedná o takzvané konkrece, tedy specifické minerální agregáty, které vznikly zahuštěním a spojením minerálů v sedimentárních horninách a půdách. Na pláž se dostaly tak, že se odlomily od okolních útesů. Pokud by dnes přišla eroze, odlomí se pár dalších. Formovat se začaly na dně starověkého moře před šedesáti miliony lety. Ty nejnovější „narostly“ do své současné velikosti a ulomily se, asi před čtyřmi miliony lety. 

A co na to Maoři?

Podle místní legendy jsou balvany zkamenělé koše s jídlem, potom co na pláži ztroskotala mytická kanoe Araiteuru. Pověst jde docela do hloubky, v balvanech byste našli teď už trochu tuhé sladké brambory a nalovené úhoře. Docela dobrá svačina při nedělní procházce. 

Evropský objev

Místo je mezi cestovateli velice oblíbenéMísto je mezi cestovateli velice oblíbené

Evropští osadníci na balvany poprvé narazili v první polovině devatenáctého století. Místo se stalo zanedlouho oblíbeným cílem výletníků. Nedaleko je příjemná rybářská vesnice stejného jména. 

Zlatá hodina

Kdy je tedy nejlepší vyrazit na zachycení toho nejlepšího fotografického snímku? Kdy je na pláži ta nejkouzelnější atmosféra a světlo? Odpověď je samozřejmě, že každá část dne má své kouzlo. 

Pokud si přivstanete a vyrazíte s foťákem časně ráno, zachytíte skály osvětlené prvními nesmělými paprsky světla a probouzející se moře. Nezapomenutelná podívaná se vám naskytne při pozdně odpolední zlaté hodině. Pokud se na pláž přižene bouřka, zažijete mystickou atmosféru jako nikde jinde na Zélandu, ani na světě.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/moeraki-boulders/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024