Pohoří Remarkables: novozélandský ráj lyžařů

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 11. 2019 • Přečteno 1391x

Nejvyšším bodem pohoří je Single Cone s úctyhodnými 2 319 metry.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

Pohoří Remarkables v regionu Otago na Jižním ostrově Nového Zélandu by nemělo ujít vaší pozornosti. Vždyť také slovo remarkable znamená anglicky pozoruhodný nebo nevšední.

Nachází se na břehu malebného jezera Wakatipu a jeho příhodné jméno vzniklo díky příkrým štítům tvořící impozantní pozadí vodní ploše. 

Pozoruhodné pohoří

Nejvyšším bodem pohoří je Single ConeNejvyšším bodem pohoří je Single Cone

Nejvyšším bodem pohoří je Single Cone s úctyhodnými 2 319 metry, které sousedí s další dvoutisícovkou, Mount Tūwhakarōria. Mezi jednotlivými štíty najdete množství průzračných horských jezer, jako je třeba Lake Alta. Co se týče zmíněného názvu, jsou známé ještě další teorie ohledně jeho vzniku.

Je jisté, že je takto pojmenoval Alexander Garvie, který prozkoumával místní terén na konci šedesátých let devatenáctého století. Pohoří prý bylo pozoruhodné především proto, že jako jedno z pouhých dvou pohoří na světě směřuje přesně ze severu na jih.

Alternativním vysvětlením je, že první osadníci nedalekého Queenstownu byli tak unešeni pohledem na pohoří při západu slunce, že nenašli lepší slovo pro popsání toho, co spatřili. No, řekněte sami, jestli vás tohle dostatečně nenalákalo.

Pohoří za hrnec

Prvním Evropanem, který jezero Wakatipu i s pohořím spatřil, byl o patnáct let dříve Nathanael Chalmers. Výměnou za třínohý kovový hrnec ho na místo údolím Nevis dovedl slavný maorský náčelník Reko. Cestou ale Chalmers onemocněl a až k samotnému břehu jezera a do hor se nedostal.

John Morrison byl tedy prvním bílým mužem, který dorazil až přímo k jezeru, a to o tři roky později s tím stejným náčelníkem (o podstatě barterového obchodu se tentokrát bohužel nic neví).

Když dorazil Morrison k cíli a kochal se pohledem na úchvatnou přírodu, zapálil si k tomu svoji oblíbenou fajfku. Sirku odhodil tak nešťastně, že podpálil část okolního porostu v oblasti dnes známé jako Kingston. 

Lyžařů ráj

Lyžařský rájLyžařský ráj

Dnes je pohoří Remarkables známé především milovníkům zimních sportů. Areál zahrnuje necelých pět set padesát akrů sjezdovek se sedmi lanovkami.

Napadnou tu ročně čtyři metry sněhu. V budoucnu se plánuje lanovka přímo z blízkého Queenstownu. Ostatně na Novém Zélandu trénuje i naše slavná Eva Samková.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pohori-remarkables/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024