Pancake Rocks: pozdravy ze záhrobí nebo sladká dobrota?

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 8. 10. 2019 • Přečteno 2099x

Punakaiki leží nedaleko úchvatné řeky Paparoa, podle které se jmenuje celý národní park.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

Na půli cesty mezi Westportem a Greymouthem na Jižním ostrově je celkem zajímavý a významný hřbitov. Před třiceti miliony lety se množství mrtvých mořských živočichů a rostlin unášených proudem usadilo na mořském dnu, kde tvořily postupně stlačené vrstvy vápence doplněné koberci písku.

Podzemní proudy je přenesly na povrch, kde teď tvoří spektakulární kamenné formace. Novozélanďané jim se svým typickým humorem, vzhledem k jejich vzhledu, říkají Lívancové skály. Ochutnávat je ale raději nezkoušejte. 

Vápencový dezert

Osvěžení uprostřed skalOsvěžení uprostřed skal

Opravdu tyhle přírodní útvary vypadají jako už tak trochu nakousané komínky palačinek vytvarované větrem, deštěm a mořem a díky koloniím ptáků rybáků vypadají jako polité cukrovou polevou.

Co vás ale odradí od pokusů o ochutnání, jsou nenadálá osvěžení mořské vody pocházející z útrob skály. Když uvidíte výskající turisty hopsající okolo skal, víte, která bije. 

Jak se sem dostanete?

Cesta je jednoducháCesta je jednoduchá

Příroda se tu opravdu vyřádila. Punakaiki, jak tomuhle místu říkají původní obyvatelé Maoři, patří mezi to nejzajímavější, co můžete na západním pobřeží Jižního ostrova vidět. Zároveň není vůbec těžké se sem dostat.

Ke skalám vede ze stejnojmenného městečka množství pěkně upravených stezek s krásnými výhledy na pobřeží. Cestou zpět si můžete vynahradit zklamání z nevýrazné chuti kamenných palačinek v kavárně v Punakaiki, kde vám připraví podobné, ale trochu menší a výrazně chutnější. 

Místní fauna

Pozorovat můžete rybákyPozorovat můžete rybáky

Na jaře tu kromě zmíněných úchvatných skalních útvarů s povrchovými dutinami, které „střílí“ vodu z rozbouřeného Tasmanova moře směrem k nebi, můžete pozorovat také ptačí kolonie rybáků. 

Obdivuhodná je především houževnatost, s jakou zvládají vysedět vejce a pak vychovávat mláďata na plochých skalách bičovaných větrem, které, upřímně řečeno, vypadají jako to úplně nejhorší místo pro stavbu hnízda. 

Pokud budete mít oči dobře otevřené, můžete zahlédnout v moři i populárního mořského savce. Delfíni si rádi hrají docela blízko pobřeží.

Národní park Paparoa

Skály se nacházejí v národním parku PaparoaSkály se nacházejí v národním parku Paparoa

Punakaiki leží nedaleko úchvatné řeky Paparoa, podle které se jmenuje celý národní park, v němž se vápencové útvary nacházejí. Můžete si tu půjčit kajak nebo využít některé z nabízených dobrodružných aktivit v okolí, jako je třeba lezení po skalách s místním instruktorem.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pancake-rocks/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024