Ledovec Fox: tam lišky nedávají dobrou noc

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 11. 2019 • Přečteno 2267x

Pokud budete k ledovci směřovat přes jezero Matheson, čekají vás za odměnu nádherné výhledy.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

Tak trochu schovaný v zalesněných vrcholcích Jižních Alp – ledovec Fox, a jeho okolí, je jako stvořený pro výšlapy a scénické procházky v nádherném prostředí. Národní park Tai Poutini na západním pobřeží Jižního ostrova, kde se ledovec nachází, nabízí nádherné scenérie, dobrodružství i pohodovou turistiku.  

Žádná liška, ale sir William

Ledovec je 13 km dlouhýLedovec je 13 km dlouhý

Sir William Fox byl novozélandským předsedou vlády jen tři roky, konkrétně v letech 1869 až 1872, a měl to štěstí, že byl zrovna v tomto období objevený tento významný ledovec, a jeho jako premiéra pozvali, aby se na něj přijel podívat. Nebudeme si nalhávat, že by se na sira Williama jinak asi zapomnělo.

Objevitel von Haast po něm pojmenoval nejen ledovec samotný, ale i přilehlou malebnou vesnici. Ledovec se tedy nejmenuje Liška, jak by zněl anglický překlad slova Fox. Na Novém Zélandu totiž lišky, stejně jako další nám známí predátoři, vůbec nežijí.

Stejně jako jeho dvojče, ledovec Františka Josefa I. (ano, opravdu, našeho rakousko-uherského panovníka, také pojmenovaný Němcem von Haastem), se táhne od vrcholků Jižních Alp až k deštnému pralesu, tři sta metrů nad mořem. Je třináct kilometrů dlouhý a pohybuje se až o jeden metr týdně. 

Jak se tam dostat

Pokud budete k ledovci směřovat přes jezero Matheson, čekají vás za odměnu nádherné výhledy. Zmíněné jezero je jedno z nejvíce fotografovaných míst na Novém Zélandu. Za jasného dne můžete dohlédnout až na Mount Cook. 

Odliv ledovce způsobuje řeka Fox (sir William byl šťastný muž, je po něm pojmenované celé širé okolí). Během poslední doby ledové dosáhl led až na pobřeží. Během svého následného ústupu vytvořil množství morén. V jedné z nich se vytvořilo právě fotogenické jezero Matheson.

Kam se podívat

Z vesnice je to velmi krátká a příjemná procházkaZ vesnice je to velmi krátká a příjemná procházka

Stejně jako nedaleký ledovec Františka Josefa, patří i Foxův ledovec mezi nejlépe dostupné ledovce na světě. Z vesnice je to velmi krátká a příjemná procházka.

Ledovec i jeho okolí můžete prozkoumávat bez problémů na vlastní pěst. Na horolezecký výstup se ale vydejte pouze se zkušeným průvodcem. Zajímavým zážitkem může být také let helikoptérou se zastávkou na samém vrcholu ledovce.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ledovec-fox/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024