Jezero Wakatipu: úchvatné panorama Queenstownu

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 11. 2019 • Přečteno 3127x

Jezero Wakatipu je díky okolním horám známé pro svou malebnou krásu.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

Wakatipu je se svými osmdesáti kilometry nejdelší novozélandské jezero. Jako většina jezer v regionu Otago na Jižním ostrově je ledovcového původu. Víc než sto let ho brázdí legendární parník TSS Earnslaw.

Trocha faktů...

Na jeho břehu leží město QueenstownNa jeho břehu leží město Queenstown

Nejenže jde o nejdelší jezero na Novém Zélandu, se svou rozlohou téměř tří set kilometrů čtverečních je také třetí největší. Jeho dno se nachází pod mořskou hladinou s hloubkou až tři sta osmdesát metrů. Na jeho březích leží kouzelné město Queenstown. 

Jezero Wakatipu je díky okolním horám známé pro svou malebnou krásu. Kromě toho, že se můžete pohledem na pohoří pokochat, můžete si ho také pořádně prochodit po místních stezkách nebo ho důkladněji poznat díky poněkud extrémnějším sportovním zážitkům, jako je paragliding nebo bungee jumping.

Neodmyslitelnou kulisou je pravidelně pendlující historický parník TSS Earnslaw. Idylu doplňují nedaleké vinice. 

A trocha legend...

Pojmenování Wakatipu pochází z dialektu místního maorského kmene a v doslovném překladu by znamenal přístav duší. Podle legendy vzniklo jezero tak, že obr Kopu-wai uhořel, zatímco spal. Místo, kde ležel, se pak zalilo vodou. Zůstalo po něm jen jeho srdce, které způsobuje rytmické vlnobití.

Divoká příroda

Jezero je bohaté na rybyJezero je bohaté na ryby

Wakatipu vypadá sice velmi kouzelně, ale dokáže i způsobit škody. Obyvatele Queenslandu na břehu jezera zasáhly mnohokrát v historii záplavy. Naposledy na konci milénia, kdy povodeň vážně zasáhla centrum města a škody se vyšplhaly až na padesát milionů dolarů. 

Jezero je bohaté na ryby – úhoře, pstruhy nebo lososy i jejich predátory, jako jsou kormoráni nebo racci. Novozélandský endemit, malá kachna polák tmavý, je oproti svým větším ptačím konkurentům snadno přehlédnutelná.

Svět showbusinessu

Jezero Wakatipu je velmi podobné jezeru Loch Ness ve Skotsku. Není proto divu, že si „zahrálo“ v nejednom filmu o legendární příšeře. Filmaři si vybrali Wakatipu také jako lokaci pro natáčení filmu Pán Prstenů: Společenstvo Prstenu.

Čtení na podobné témaVítejte v Mordoru! Nejstarší Národní park Tongariro je jedním z mnoha filmových míst z trilogie Pán prstenů. Znáte ho?Přečíst

Průzračná řeka Kawarau, vytékající z jezera, se bez námahy proměnila v řeku Anduin. Spousta z vás si určitě pamatují úchvatnou scénu, v níž hlavní hrdinové proplouvají po řece branami Argonath.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jezero-wakatipu/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024