Marlborough Sounds: sto padesát kilometrů úchvatného pobřeží Jižního ostrova

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 11. 2019 • Přečteno 1504x

Marlborough Sounds vznikly kombinací sesedání půdy a zvyšování mořské hladiny.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

Marlborough Sounds má opravdu co nabídnout. Užijte si dlouhé, před větrem kryté zátoky s průzračnou vodou a odpočiňte si na písečných plážích. Nebo se naopak vydejte na aktivní výšlap lesem v okolí mysu a nechte se okouzlit nádhernými scenériemi. 

Marlborough Sounds zahrnuje sto padesát kilometrů úchvatného pobřeží Jižního ostrova o celkové ploše, včetně ostrovů a poloostrovů, 4 000 kilometrů čtverečních. Je souborem prastarých propadlých koryt řek naplněnými vodou Tichého oceánu.

Zalesněné kopce strmě stoupají od moře a písečných zálivů. Není divu, že zde najdete na padesátku přírodních rezervací. Včetně míst, kde hnízdí ohrožená populace novozélandského kormorána. 

Zvuky z Marlborough?

Marlborough Sounds v angličtině neoznačuje nějaké zvuky z města Marlborough, jak by se dal název na první dobrou přeložit. Sound znamená v angličtině také průliv. Můžete si všimnout množného čísla v názvu. Marlborough Sounds jsou totiž tvořené čtyřmi, značně odlišnými průlivy nebo chcete-li úžinami.

Jmenují se Queen Charlotte, Kenepuru, Pelorus a Mahau. A všechny mají co nabídnout, ať už jste příznivci plachtění, rybaření, potápění, nebo třeba pozorování mořských živočichů, jako jsou velryby, delfíni nebo tuleni. Pokud potřebujete pryč od civilizace a strávit čas v neposkvrněné přírodě, vydejte se na výšlap scénickou trasou Queen Charlotte Track. Okolí Marlborough Sounds je opravdu velmi řídce osídlené. Přenocovat můžete v některém z ubytování na pobřeží, často dostupných jen lodí nebo dokonce helikoptérou.

Gurmánů ráj

Místní losos se skvělým vínemMístní losos se skvělým vínem

Kromě toho, že je Marlborough Sounds opravdu krásným a obdivuhodným kusem Nového Zélandu, ideálním pro dovolenou, je to taky místo, kde žije (lépe řečeno se chová) téměř osmdesát procent mořských plodů a ryb Nového Zélandu. Není nic lepšího než zapíjet slavného marlborougského lososa ještě slavnějším marlborougským Sauvignonem Blanc.

Cesta do pravěku

Marlborough Sounds vznikly kombinací sesedání půdy a zvyšování mořské hladiny. Oblast se začala formovat před necelými tři sta miliony lety. Do své současné podoby dospěla před sedmi miliony lety.

Za tu dobu se skalní podloží posunulo o padesát tři kilometrů. A posuny, způsobené polohou na hranici tichomořské a indo-australské tektonické desky, stále pokračují. Za rok se masiv posune o 6,6 milimetru severním směrem. 

Prvními objeviteli tohoto přírodního divu byli, jak jinak, Maorové. V krásné, ale špatně přístupné krajině jich ale mnoho nežilo, spíše využívali skalní masivy jako úkrytu před špatným počasím během jejich cest po moři nebo místní přírodu jako zdroj obživy. 

Příchod Evropanů a zázračná bylina

Cook's scurvy grassCook's scurvy grass

Evropská historie tu započala na konci osmnáctého století se slavným kapitánem Cookem. Ten na místo připlul v roce 1770. Stejně jako Maorům, i jemu a jeho posádce Marlborough Sounds při jeho plavbě pomohlo.

Objevil zde totiž léčivou rostlinu, která pomohla vyléčit jeho posádku z kurdějí. Nemoc typická pro námořníky vzniká z nedostatku vitamínu C a projevuje se především krvácením z dásní a poruchou krvetvorby. Dnes po něm pojmenovaná bylina Cook's scurvy grass (Cookova kurdějová tráva) je právě na vitamín C velmi bohatá.

Na ostrově Motuara, který je součástí Marlborough Sounds, také Cook prohlásil Jižní ostrov Nového Zélandu za svrchované území Velké Británie. 

Nebezpečné proudy

Ačkoli jsou hlavní mořské proudy v Marlborough Sounds velmi klidné a populární u jachtařů, Cookův průliv je nechvalně proslulý svými silnými proudy a nebezpečnými vodami, ve kterých může být těžké se orientovat.

V roce 1986 se tu po srážce se skálou potopila ruská loď Michael Lermontov. Její vrak je teď velmi oblíbeným cílem potápěčů.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/marlborough-sounds/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024