Jezero Hawea: dříve útočiště ptáka moa i lidojedů, dnes skvělé místo pro aktivní dovolenou

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 11. 2019 • Přečteno 2008x

Jezero Hawea je opravdu snadno dostupné, jen patnáct minut cesty z Wanaky.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

Místo intenzivní krásy a horských extrémů. Jezero Hawea je rájem dobrodruhů. Zaujme ale i svou neméně dobrodružnou historií. 

Vodní sporty i treky

Oblíbený surfingOblíbený surfing

Jezero Hawea je opravdu snadno dostupné, jen patnáct minut cesty z Wanaky směrem na západní pobřeží. Jezero a jeho okolí je krajem barvité krásy, vysokých hor a také oblíbeným místem rybářů.

Na své si tu přijdou i milovníci aktivit všeho druhu, a to nejen vodních sportů, jako je plachtění, plavání nebo kitesurfing, ale i turistiky a cyklistiky. Po sportovním výkonu nemůže být nic příjemnějšího než si zalenošit na bělostné pláži. 

Od jezera vede nádherná procházka údolím bukového lesa ke korytu řeky Timaru s několika místy jako stvořenými pro piknik. S nádhernými výhledy na okolní kopce a příjemně chladnou vodou nabízí jezero Hawea vítané osvěžení, obzvlášť v horkých letních dnech.

Hawea nebo Hāwea?

Jezero Hawea se nachází v regionu Otago na Jižním ostrově Nového Zélandu v nadmořské výšce tři sta čtyřiceti osmi metrů nad mořem.

Má rozlohu přes sto čtyřicet metrů čtverečních a je hluboké až čtyři sta metrů. Jezero je pojmenované po maorském kmeni Hāwea, který na tomto místě žil. Speciální maorský znak nad písmenem a se ale nyní už z anglického názvu vytratil. 

Sesterská jezera Hawea a Wanaka

Jezero WanakaJezero Wanaka

Třicet pět kilometrů dlouhé jezero vzniklo během poslední doby ledové před deseti tisíci lety, leží v ledovcovém údolí a přitéká do něj řeka Hunter. Nedaleko od něj, jen osm kilometrů na západ, leží další ledovcové jezero Wanaka. V nejužším bodě horského hřebenu s názvem The Neck, tedy česky krk, jsou od sebe tato dvě jezera vzdálená jen kilometr. 

Na konci padesátých let byla hladina jezera uměle zvýšena, aby zadržela více vody pro potřeby vodní elektrárny Roxburgh Dam. Jediná rovina v okolí jezera je na jeho jižní straně, kde vytéká do stejnojmenné řeky. 

Dopravní uzel

Pro původní obyvatele, Maory, byla obě jezera Wanaka and Hāwea přírodní křižovatkou. Nedaleký Haastův průsmyk vedl na západní pobřeží a údolí Cardrona k přírodnímu mostu Whatatorere.

To bylo jediné místo, kde se daly přejít řeky Kawarau a Clutha bez použití jinak oblíbených rákosových lodí. 

Obří pták moa i lidožroutství

Pták moaPták moa

V okolí jezera žila velká populace legendárního ptáka moa. Tento obrovský, až dvěstětřicetikilový, opeřenec žil na Novém Zélandu jako na jediném místě na světě.

Neměl křídla, a přestože dosahoval úctyhodné výšky až čtyř metrů, byl snadným terčem masivního lovu původních obyvatel, kvůli kterému před pěti sty lety vyhynul. Do devatenáctého století byla tato oblast známá jen maorským kmenům, které o ni svedly mnohé bitvy. Ty se neobešly bez zajímání rukojmí i obávaného lidožroutství. 

Jmenovci

Po jezeru byla pojmenovaná tři plavidla Královského námořnictva Nového Zélandu. Jedna z lodí je stále v aktivní službě.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jezero-hawea/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024