Milford Sound: klenot Fiordlandu na Jižním ostrově

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 11. 2019 • Přečteno 2467x

Maoři žijící na Jižním ostrově objevili Milford Sound před více než tisíci lety. Jezdili sem lovit ryby i zvěř.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

Milford Sound je fjord na jihozápadě Jižního ostrova Nového Zélandu. Celý národní park Fiordland je součástí světového dědictví UNESCO a Milford Sound je jeho opravdovým klenotem.

Český překlad slova sound znamená, kromě zvuku, i průliv. Navzdory svému jménu je Milford Sound opravdu fjord. Jedná se také o jediný fjord na Novém Zélandu, který je dostupný ze silnice.

I přesto zůstává fjord a jeho okolí, díky své odlehlosti, ohraničený příkrými útesy a hustým pralesem, nedotčený. Pod slunečními paprsky nebo za deště Milford Sound nepřestává uchvacovat i ty nejzkušenější cestovatele svou jedinečnou atmosférou, inkoustově temnou vodou, tryskajícími vodopády a okouzlujícími výhledy. 

Milford Road

Můžete si zde vyzkoušet různé vodní aktivityMůžete si zde vyzkoušet různé vodní aktivity

Existuje více možností, jak se k fjordu dostat. Pokud vynecháme vodní cesty nebo vrtulník, vede přímo sem jedna z nejslavnějších silnic na Novém Zélandu. Státní dálnice číslo 94, ne překvapivě známá pod názvem Milford Road. 

Milford Sound je nejen přírodní div, který je třeba vidět. Můžete si tu vyzkoušet také množství sportovních aktivit. Nenechte si ujít projížďku na kajaku nebo potápění. 

Maorská historie

Maoři žijící na Jižním ostrově objevili Milford Sound před více než tisíci lety. Jezdili sem lovit ryby i zvěř. Podle maorské legendy vytvořil Milford Sound bůh Tu-te-raki-whanoa. Jeho úkolem bylo vytvořit fjordy na západním pobřeží. Za hlasitého zpěvu a pomocí sekyry vyrobené ze zeleného nefritu bůh vytesal ze země jeden z nejkrásnějších fjordů na světě.

Maorské jméno pro Milford Sound zní Piopiotahi. Když zemřel nejslavnější mytický hrdina Maui, aby získal nesmrtelnost pro svůj lid, piopio (již dlouho vyhynulý původní druh novozélandského ptáka) údajně přiletěl truchlit právě na toto místo.

Evropská historie

Prvním obyvatelem byl Donald SutherlandPrvním obyvatelem byl Donald Sutherland

První evropští osadníci neobjevili Milford Sound na lodi, jak by se dalo předpokládat, netušili totiž, že se za úzkým vchodem skrývá taková nádhera. Je to tak dobře skryté, že sám slavný kapitán Cook zvládl minout vchod do fjordu dokonce dvakrát. První, kdo se tedy správně zorientoval, byl až mořeplavec John Grono ve dvacátých letech devatenáctého století. Pojmenoval Milford Sound podle Milford Haven, dlouhé úzké zátoky na velšském pobřeží.

O něco později se stal Skot jménem Donald Sutherland prvním trvalým obyvatelem Milfordu. Sutherland byl dobrodruh s velmi zajímavým životopisem, sloužil v armádě, živil se jako námořník a štěstí hledal i jako zlatokop. Na konci devatenáctého století dorazil k Milfordu bez vindry v kapse, jen se svým psem jako jediným společníkem a rozhodl se zůstat. 

Krásná příroda

Dnes je z Milfordu celosvětově známý přírodní úkaz. Divoká krajina, kterou tu nalezli Maoři i první Evropani, tu však stále zůstává. 

Strmé útesy a kamenité údolí Milford Sound, vklíněné hluboko v národním parku Fiordland, zformovaly prastaré ledovce před stovkami tisíců let. Při svém výletu narazíte v těsné blízkosti na tu nejvzácnější faunu i flóru Nového Zélandu.

Potkáte tu kolonie tučňáků, delfíny i lachtany. V hloubkách fjordu roste unikátní černý korál. V oblasti Milford Sound je k vidění už v deseti metrech. Pouze a jedině na tomto místě pak roste více než sedm set různých druhů rostlin.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/milford-sound/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024