Ledovec Františka Josefa: celebrita mezi novozélandskými ledovci

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 11. 2019 • Přečteno 3312x

Ledovec klesá z vrcholků Jižních Alp, tedy z téměř 3 000 metrů k nadmořské výšce 240 metrů.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

Seznamte se blíž s Františkem Josefem, totiž s ledovcem Františka Josefa. V maorštině má tento obrovský kus ledu trochu romantičtější název, Kā Roimata ō Hine Hukatere neboli zmrzlé slzy Hine Hukatere, dívky z kmene Ngāi Tahu, která ztratila svého milého v lavině.

Hine Hukatere byla velmi silná a nebojácná a milovala šplhání po horách. Přesvědčovala i svého milého Waweho, aby se vydal do hor s ní, a ten tak z lásky k ní učinil. Nezkušený Wawe se ale zřítil z vrcholku hory a zemřel. To Hine zlomilo srdce. Z jejích zmrzlých slz pak vznikl tento ledovec. 

Ledovcová hvězda

Ledovec klesá z vrcholků Jižních AlpLedovec klesá z vrcholků Jižních Alp

Ledovec Františka Josefa je (spolu se svým novozélandským sousedem, ledovcem Fox) jedním z pouhých třech ledovců na světě, které díky strmosti svahů, po kterých stékají, procházejí pásmem teplého deštného pralesa téměř až do moře, kam dříve skutečně dosahovaly. 

Ledovec klesá z vrcholků Jižních Alp, tedy z téměř 3 000 metrů k nadmořské výšce 240 metrů. Je tak dlouhý 11 kilometrů. To z něj dělá jeden z nejstrmějších ledovců na světě. Pohybuje se také rychleji než většina světových ledovců.

Asi o 50 centimetrů denně, ačkoli v posledních letech zaznamenali vědci posuny až o čtyři metry. Tyto posuny způsobují opravdu zajímavé prvky jako ledové jeskyně, tunely a trhliny, které se neustále mění a nezůstávají dva dny stejné. I díky tomu se ledovec Františka Josefa pyšní přezdívkou celebrita mezi ledovci. 

Kde se tady vzal František Josef?

Ano, opravdu se jedná o ledovec našeho císaře pána – Františka Josefa I. Ačkoliv sám na Novém Zélandu nikdy nebyl, německý geolog a objevitel Julius Von Haast se ho v roce 1865 rozhodl pojmenovat právě po panovníkovi Rakouska-Uherska.

Později se tak začalo říkat i přilehlé vesnici. Von Haast pojmenoval i sousední ledovec Fox na památku Sira Williama Foxe, novozélandského premiéra.

Jak a kam se vydat?

V okolí ledovce se můžete projít samiV okolí ledovce se můžete projít sami

Ledovec je jednou z nejpopulárnějších turistických atrakcí na západním pobřeží. V okolí ledovce se můžete projít sami. Můžete vyrazit také na kole po jedné z místních cyklostezek.

Na vrchol ledovce se dostanete jedině se speciálním horolezeckým vybavením nebo helikoptérou. Obojí zajistí místní turistické agentury. Zajímavostí je, že „krajina“ ledovce se mění každý den, na túru tedy můžete jít klidně vícekrát a nikdy neuvidíte to samé. K ledovci se dostanete ze stejnojmenné vesnice s tři sta třiceti obyvateli, kde najdete i restauraci a obchod. 

Pokud patříte mezi velmi výkonné a trpělivé sportovce, můžete se vydat na osmidenní výšlap s více než tisícimetrovým převýšením k vrcholku Alex Knob. Z nadmořské výšky 1 303 metrů budete mít krásný výhled na ledovec i údolí pod vámi.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ledovec-frantiska-josefa/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024